Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Český unikát: Potřetí u nás rozkvetl komín. Zdobí ho přes tisíc muškátů

Takový komín hned tak neuvidíte. Mají ho v České Skalici, je celý porostlý barevnými muškáty a rozhodně stojí za návštěvu.
Vydáno: 17.08.2015
Takto vypadá rozkvetlý komín
Takto vypadá rozkvetlý komín Autor: archiv společnosti AGRO CS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do nevídaného projektu se pustili v České Skalici na Královéhradecku. V areálu jedné z místních firem na jaře vysázeli kolem dokola celého obvodu 40 metrů vysokého komínu rovných 1 420 bílých a červených převislých muškátů, které tvoří naprosto unikátní podívanou. Cílem celé akce, jejíž letošní ročník je již třetí v řadě, je dokázat, že květiny lze pěstovat nejen doma za oknem, ale i v extrémních podmínkách. Třeba na starém komíně.

Evropský rekord i nebývalá atrakce

V roce 2013 byl komín za pomoci horolezců osázen poprvé a měl téměř okamžitě nevídaný úspěch. Stal se místní atrakcí, která přilákala tisíce návštěvníků. Navíc si vydobyl titul nejvyššího rozkvetlého komínu ve střední Evropě.

Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny
Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny
archiv společnosti AGRO CS

Letos ve Skalici kolem komínu osázeli rovných 33 kruhů, které pojaly 355 truhlíků. Oproti prvním dvěma ročníkům byl v roce 2015 obměněn typ rostliny. Převislé muškáty totiž nahradily dříve vysazované surfinie. Autoři nápadu z firmy AGRO CS si s rozkvetlým komínem pohráli i co se týče barevných kombinací. Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny.

Letos přišly na řadu muškáty
Letos přišly na řadu muškáty
archiv společnosti AGRO CS

Nejen příprava komínu, ale ani jeho samotná údržba není žádná hračka. Vysoký počet květin si žádá i pořádnou a pravidelnou závlahu. K tomuto účelu slouží přívodní a kapací hadice celkem o délce více než 1 tisíc metrů.

Tip na výlet

Pokud byste se na komín s pruhovaným kabátem z živých rostlin chtěli podívat na vlastní oči, máte právě ideální příležitost. Muškáty jsou již krásně vykvetlé. Budete-li mít zájem, můžete se okolo samotného komínu projít a vše si prohlédnout pěkně zblízka. Výlet do České Skalice si můžete navíc okořenit návštěvou dalších zajímavostí v nejbližším okolí. Přímo ve městě se nachází Muzeum Boženy Němcové, Muzeum textilu a za návštěvu stojí také areál Barunčiny školy. Cestou se můžete zastavit v Babiččině údolí, na zámku v Ratibořicích nebo se osvěžit u přehradní nádrže Rozkoš.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Zelenina si dobře rozumí s květinami

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

Zvolte vertikálu, získáte místo

Když už na květiny není moc místa


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama