Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Český unikát: Potřetí u nás rozkvetl komín. Zdobí ho přes tisíc muškátů

Takový komín hned tak neuvidíte. Mají ho v České Skalici, je celý porostlý barevnými muškáty a rozhodně stojí za návštěvu.
Vydáno: 17.08.2015
Takto vypadá rozkvetlý komín
Autor: archiv společnosti AGRO CS Takto vypadá rozkvetlý komín
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do nevídaného projektu se pustili v České Skalici na Královéhradecku. V areálu jedné z místních firem na jaře vysázeli kolem dokola celého obvodu 40 metrů vysokého komínu rovných 1 420 bílých a červených převislých muškátů, které tvoří naprosto unikátní podívanou. Cílem celé akce, jejíž letošní ročník je již třetí v řadě, je dokázat, že květiny lze pěstovat nejen doma za oknem, ale i v extrémních podmínkách. Třeba na starém komíně.

Evropský rekord i nebývalá atrakce

V roce 2013 byl komín za pomoci horolezců osázen poprvé a měl téměř okamžitě nevídaný úspěch. Stal se místní atrakcí, která přilákala tisíce návštěvníků. Navíc si vydobyl titul nejvyššího rozkvetlého komínu ve střední Evropě.

Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny
Autor: archiv společnosti AGRO CS Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny

Letos ve Skalici kolem komínu osázeli rovných 33 kruhů, které pojaly 355 truhlíků. Oproti prvním dvěma ročníkům byl v roce 2015 obměněn typ rostliny. Převislé muškáty totiž nahradily dříve vysazované surfinie. Autoři nápadu z firmy AGRO CS si s rozkvetlým komínem pohráli i co se týče barevných kombinací. Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny.

Letos přišly na řadu muškáty
Autor: archiv společnosti AGRO CS Letos přišly na řadu muškáty

Nejen příprava komínu, ale ani jeho samotná údržba není žádná hračka. Vysoký počet květin si žádá i pořádnou a pravidelnou závlahu. K tomuto účelu slouží přívodní a kapací hadice celkem o délce více než 1 tisíc metrů.

Tip na výlet

Pokud byste se na komín s pruhovaným kabátem z živých rostlin chtěli podívat na vlastní oči, máte právě ideální příležitost. Muškáty jsou již krásně vykvetlé. Budete-li mít zájem, můžete se okolo samotného komínu projít a vše si prohlédnout pěkně zblízka. Výlet do České Skalice si můžete navíc okořenit návštěvou dalších zajímavostí v nejbližším okolí. Přímo ve městě se nachází Muzeum Boženy Němcové, Muzeum textilu a za návštěvu stojí také areál Barunčiny školy. Cestou se můžete zastavit v Babiččině údolí, na zámku v Ratibořicích nebo se osvěžit u přehradní nádrže Rozkoš.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Zelenina si dobře rozumí s květinami

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

Zvolte vertikálu, získáte místo

Když už na květiny není moc místa


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama