Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Hit každé zahrady: Skládané kamenné zídky. Základní pravidla, jak je stavět

Nekonečné variace tvarů, barev a struktury povrchu kamene dovolují skládat zídky nejrůznějších podob. Zahradní zídky mohou barevně splývat s okolím anebo představovat moderní architektonický prvek.
Vydáno: 15.04.2015
Dál na zahradě mezi záhony dobře poslouží i rustikální zídka
Autor: Arterra Landscape Architects Dál na zahradě mezi záhony dobře poslouží i rustikální zídka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ať už zvolíte rustikální zídku z pískovcových balvanů anebo se rozhodnete pro moderní stavbu z plochého tmavého kamene, správně postavená zídka vydrží navěky. Jejich neuvěřitelnou výdrž dokládají dodnes zachované kamenné terasy po Incích na Machu Picchu, které odolávají povětrnostním vlivům už od 15. století. Jejich výdrž má několik důvodů. Kámen je na rozdíl od cihly věčný. Dobře poskládanou zídkou pak díky absenci malty snadno protéká voda a vůle v mezerách absorbuje jak pnutí vznikající při změnách teplot, tak i rázy při zemětřesení. Zkrátka, málokterá vaše stavba vydrží tolik, co suchá kamenná zídka.

Kolik kamene budete potřebovat?

Postavit zídku je poměrně jednoduché, ovšem je třeba dodržet správný postup. Předně spočítejte objem budoucí zídky. Vynásobte její délku, výšku a šířku. Posledně jmenovaný rozměr je daný a měl by činit třetinu až polovinu výšky zdi. Hrubý odhad spotřeby zpřesněte podle druhu kamene. Neopracovaný lomový kámen ponechává v zídce dutiny, které představují až 15 procent objemu. Naopak v případě pravidelných kamenů je spotřeba o desetinu vyšší. Jednak jsou mezi nimi jen minimální mezery a zároveň ne všechny kusy se na stavbu hodí.

Velké kameny patří dospodu
Autor: Scot Eckley Inc Velké kameny patří dospodu

Kameny skládejte podle pravidel

Základy by měly být alespoň 40 cm hluboké a vysypané směsí úlomků kamenů, cihel, střešních tašek a štěrku. Pro spodní vrstvu volte velké a nikoli ploché kameny – ty by mohly po váhou zdi časem puknout. Kameny stavte směrem od hlavy (konce) zídky do středu. Kameny musí být čisté a měly by mít dvě ložné plochy. Jakmile je první vrstva hotová, pokládejte na ni další kameny tak, aby nevznikaly křížové spáry. Kameny, které na místo nepasují, zakotvěte pomocí drobných kamínků. Kameny na zeď pokládejte, jen tak budou pevně sedět. Pokud je na zídku hodíte, hrozí, že se uvolní spodní vrstvy. Lámaný kámen skládejte tak, aby vznikaly co možná nejmenší spáry.

Suchou zídku stavte nakloněnou pod úhlem 10 až 15 stupňů, pak vydrží navěky.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Práce je víc než dost

Dubnový shon na zahradě: co je třeba udělat?

Každý strom má svůj „květináč“

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Cadence Residence - vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady

Zasloužený titul! Vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady nad milion dolarů


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama