Bydlení

23. března 2015 06:00

Klára Beščecová

Zasloužený titul! Vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady nad milion dolarů

Tenhle dům sbíral architektonická a designérská ocenění ještě dřív, než ho postavili.

Vskutku impozantní dům se podařilo navrhnout vedoucímu architektovi a zakladateli architektonického studia v jedné osobě, Keithu Bakerovi z Keith Baker Design. Pod jeho vedením totiž vznikla tato luxusní residence na kanadském pobřeží. Dům byl oceněn například v soutěži CARE Award, Georgie Awards a SAM Award.

V plné parádě převzali majitelé své nové sídlo Cadence Residence na jaře 2014, stále proto jde o architektonickou novinku, která po zásluze sbírá řadu ocenění.

Rozsáhlá rezidence byla od prvopočátku koncipovaná jako řada lineárně na sebe navazujících budov. Ty jsou řazeny v logické posloupnosti tak, aby z co největšího počtu pokojů bylo vidět na pobřeží. Pozemek, kde dům stojí, se totiž nachází v překrásné a hojně zalesněné oblasti s řadou jezer a fjordů. Nachází se na 460 km dlouhém ostrově Vancouver Island, který přiléhá k západnímu pobřeží Kanady.

Cadence Residence těží ze všech zde dostupných pozitiv. Důležitým benefitem je nepochybně krajina. Za celou rezidencí se táhnou husté jehličnany, přímo před ní se zase nabízí výhled na mořské pobřeží. Moře, respektive zvlněná mořská hladina, inspirovala k výběru nejviditelnějšího designového prvku domu. Tím je zaoblená střecha, která se opakuje na všech jednotlivých budovách a přístřešcích.

Pozornost dokáže stavba upoutat při pohledu ze zahrady stejně dobře a rychle jako při pohledu do vnitřních prostor. Interiéry jsou velmi otevřené a logicky propojené. Nenásilně se tu kombinují moderní materiály s tradičním dřevem. Designéři se však nebáli sáhnout ani po méně obvyklých prvcích, které prostor ozvlášťují a dodávají mu šmrnc. V jídelně to jsou například sytě červené židle.

Interiéry jsou hodně prosklené, takže se dovnitř domu dostává příjemné množství denního světla, které sem Keith Baker vpustil i střešními okny. Vybavení domu nabízí vše podstatné, na co majitelé jen pomyslí. Na terase tak najdeme například venkovní kuchyni s grilem, pod terasou je umístěná vířivka, dům nabízí i vybavenou posilovnu či kryté stání pro tři automobily.

Stejnou míru pozornosti, jakou si vysloužil samotný dům, získala i zahrada, která je promyšlená do nejmenších detailů. Není divu, že dům získal již několik zlatých ocenění za své architektonické zpracování nebo za design kuchyně a ceny sbírá také za nejlépe navržený venkovní prostor.

Klára Beščecová

Foto: Keith Baker Design

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také