Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Hrabete na podzim listí? U trávníku je to nutnost, aby neměl lysiny

V listopadu je třeba zahradu dobře připravit na zimu.
Vydáno: 13.11.2014
Je krásné, ale musí pryč
Je krásné, ale musí pryč Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Generální úklid zahrady

Zahradu ještě stále zdobí barevné listí, poslední květiny podzimu, jako jsou chryzantémy, i okrasné plody keřů. Abychom však měli i v příštím roce nádhernou rozkvetlou zahradu, kterou by nám kdekdo záviděl, zrovna teď je nejvyšší čas plně jí věnovat pozornost.

Listí pečlivě vyhrabejte

Prvním krokem v úklidu zahrady je pečlivé shrabání listí. Počkejte, až mráz spálí listí na stromech a vítr ho shodí na zem a důkladně ho vyhrabejte zvláště z trávníku. Jestli zůstane přes zimu na trávě, může způsobit „vyležení“ zelené plochy a na jaře pak zbydou holá místa.

Téměř všechno listí lze zkompostovat. Je dobré, když se smíchá se zeminou, zbytky z kuchyně, případně s pilinami nebo dřevěným popelem. Mnohem rychleji se promění v úrodnou hmotu.

Větší vrstvy listí můžeme dát na porosty cibulovin nebo přímo nechat pod ovocnými stromy jako ochrannou peřinku. Pokud však stromy trpí rzí a strupovitostí, raději všechny listy pečlivě vyhrabejte, neboť spory těchto nemocí v nich přečkají zimu a na jaře se na stromy opět vrátí. I takto napadené listy lze zkompostovat, spory nevydrží zetlení ve vyšší vrstvě kompostu.

Příprava zahrady na sníh a mráz

Okrasné trávy a choulostivé trvalky na podzim zásadně nestříhejte. Usychající listy chrání živý střed rostliny. V zimě navíc oživí vzhled zahrady, krásně vypadají obzvláště ojíněné a zasněžené.

I mrazuvzdorné trvalky je lepší v zimě chránit před holomrazy, které mohou poškodit mělké kořeny i samotné rostlinky. Mulč, kterým nahrazujeme případně chybějící sníh, může být z různého materiálu. Výborná je suchá sláma a zbytky sena. Tradičně se používá vzdušné a odolné chvojí. Jako ochrana slouží i vrstva kompostu nastlaná kolem rostliny nebo vrstva opadaných listů.

Důkladnou ochranu proti promrznutí potřebují venkovní, celoročně osázené nádoby, Pokud jsou na zahradě, můžeme je na zimu zapustit do země. Na balkoně či terase je nutné je důkladně izolovat, nejlépe obalením do juty nebo jiného izolačního textilu.

Technika potřebuje očistu

Na mráz je třeba připravit se včas i co se týče zahradní techniky, především té, co má co do činění s vodou a zavlažováním. Je třeba včas vypustit vodu ze zahradních hydrantů a uložit hadice na suché místo. Jejich trvanlivost prodloužíte, pokud je natřete glycerinem. Nakonzervovat je potřeba i zahradní nářadí a uložit ho na suché místo.

Travní sekačku, křovinořez nebo nůžky na živé ploty doporučujeme před zimou svěřit odborné firmě k celkové údržbě. Pak je uskladnit na suchém místě, aby byly na jaro hned stoprocentně připraveny pomáhat.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Hlad žene zajíce do zahrad

Jak ochránit zahradu před zajíci

V listopadu musíte většinu rosltin zazimovat

Zahradníkův rok: Zahrada v listopadu

Gerbery

Aby gerbery dlouho vydržely ve váze, potřebují savo

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama