1. listopadu 2014 05:15
Markéta ZídkováZahradníkův rok: Zahrada v listopadu
Zahrada je stále ještě živá. Na sklizeň čeká poslední ovoce a pořád ještě kvetou některé pozdní okrasné rostliny. Nabízí se vysévat některé druhy kořenové zeleniny, ale i cibuli. Kromě toho začíná rozsáhlá příprava na zimu.
Ovocná část
Plody ještě visí v korunách pozdních druhů jabloní. Pokud přešly mrazem, ponechejte je dva dny v suchu a chladu, aby oschly, a až poté je uložte do sklepa. Ovocným stromům i keřům se ale ještě věnujte. Odstraňte z nich shnilé plody a myslete i na hnojení. Nejvíce jej potřebují angrešty a rybíz, o něco méně pak maliny a ostružiny. Pohnojte ale i jahodníky. U všech stromků a keřů také odstraňte kořenové odnože a pořádně je zalijte. Kmeny stromůchraňte proti okusu zvěří ochranným pletivem. Půdu kolem kořenů obryjte a pohnojte.
Zahrada v listopadu - Obrázek 4
Až do poloviny měsíce můžete vysazovat ovocné dřeviny. Před příchodem mrazů stromky důkladně zalijte, aby netrpěly suchem.
Sklizeň i výsev zeleniny
V listopadu můžete ještě sklízet pórek, růžičkovou kapustu a kadeřávek. Čínské zelí může ještě zůstat na záhonech, nevadí mu ani mrazy. Stejně tak jsou odolné i ozimé druhy česneku, cibule, salátu a špenátu, i když ale vyžadují ochranu netkanou textilií.
Zahrada v listopadu - Obrázek 6 Zdroj: Thinkstock
V záhonech s výživnou a těžší půdou má smysl vysít rannou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Na jaře budou ke sklizni o poznání dřív než napřesrok vysazená zelenina.
Okrasné druhy
Stále se ještě můžete těšit z květů pozdních chryzantém či vřesu. Vřesy před zimou dostatečně zalijte a za prvních mrazíků ochraňte netkanou textilií. Chvojím nebo listím přikryjte i záhony s trvalkami, nově vysazenými cibulovinami, hajními bylinami a dřevinami. Použijte přebytečné větve a větvičky jehličnanů, vrstvu kompostu či jakýkoli další mulč.Nejpřirozenější jsou podušky z opadaných listů. Výtečná je suchá sláma i zbytky sena.
Zahrada v listopadu - Obrázek 1
Vyplatí se zrýt, pohnojit a povápnit místa, kde mají být napřesrok květinové záhony a trávník. Péči vyžadují růže. Ty keřové potřebují okopat, ke kořenům přihrnout zeminu a přikrýt je chvojím. Stromkovým růžím stáhněte korunu a zakryjte ji chvojím anebo zahrňte zeminou. Starší keříky by to ale nevydržely, a tak je pouze obalte netkanou textilií. Za relativně teplých dnů můžete růže do poloviny měsíce ještě také vysazovat. Okrasné tráviny a choulostivé trvalky na podzim nestříhejte. Usychající listy chrání živý střed rostliny. V zimě jsou navíc zdobným prvkem, jinovatka i sníh jim sluší.
Nezapomeňte na dostatečnou zálivku. Potřebují ji především stále zelené dřeviny, tedy většina okrasných jehličnanů i některé neopadavé listnáče, například buxusy, rododendrony a azalky, a také bambusy, jež sice nepatří mezi dřeviny, ale často je přerostou.
Trocha dřiny na kompostu
V jedenáctém měsíci v roce zahrada produkuje značný zelený odpad, takže se nabízí napřít úsilí směrem ke kompostu. Jeho zrání urychlíte správným založením i péčí. Kompostovat můžete zbytky okrasných rostlin, zeleniny a ovoce, spadané listí, větvičky i posekanou trávu. Shrabané listí každopádně promíchejte se zeminou, zbytky z kuchyně, případně pilinami a dřevěným popelem. Hotový kompost proházejte přes prohazovačku, ten nedozrálý pohnojte nejlépe koňským trusem.
Zahrada v listopadu - Obrázek 3
Můžete mít jeden kompost směsný, ale pokud skýtá zahrada dostatek prostoru, vyplatí se založit i více speciálních kompostů. Ze samostatně kompostovaného listí můžete připravit prvotřídní listovku pro pěstování rostlin. Přehazování naopak nevyžaduje speciální žížalí kompost, který dává jedno z vůbec nejkvalitnějších hnojiv.
David Horák
Mohlo by vás zajímat: