Zahrada

1. července 2015 05:35

Klára Beščecová

Ideální doba vysadit si fenykl. Plus další druhy zeleniny, které se právě sázejí

Máte dojem, že salát je sezonní zelenina a v létě už na zahrádce končí? Omyl, nové druhy, velice oblíbené v zahraničí, vám poskytnou i v létě zelené vitamíny do vašeho jídelníčku.

I když je červenec měsícem sklizně zahradních výpěstků, na volné prostory můžeme neustále vysévat a vysazovat tolik potřebnou zeleninu. Víte, které druhy vám zrovna teď porostou nejlépe?

Orientální špenát

Zkuste velmi chutné listy špenátu odrůdy orientálního typu FUJI F1. Tato odrůda je vhodná ke sklizni mladých listů. Špenát vysévejte do řádků 15 až 20 cm, vřádku optimálně 1cm od sebe a 0,5 cm hluboko.

Přibližně jednou za 14 dní je vhodné provést zálivku spřídavkem hnojiva, jako je např. Kristalon START, Harmavit nebo přihnojení ledkem.

Zelí pekingské

Období mezi 5. až 15. červencem je optimální pro výsevy pekingského zelí na předpěstování sazenic. Můžete vysévat odrůdu MANOKO F1a také další,jako je středně pozdní až pozdní odrůda CONCORD F1se středně velikou hlávkou elipsovitého tvaru nebo polopozdní hybridní odrůdu PARKIN F1. Tato odrůda je vhodná i pro dlouhodobé skladování. Pevná, krátká, soudečkovitá hlávka je polouzavřená až uzavřená s velmi dobrou vnitřní strukturou. Hmotnost hlávek je cca 1,5 až 2,5 kg. Velmi vysoká tolerance vůči listovým chorobám včetně alternariové skvrnitosti listů. Pokud jste si předpěstovávali sazenice již včervnu, nyní je vysazujte do sponu 40 x 30 cm. Po výsadbě je důležitá pravidelná závlaha. Vdobě, kdy je plně vyvinutá přízemní listová růžice, přihnojte dvakrát v14denním intervalu ledkem. Jakmile se začne tvořit hlávka, je vhodné až nutné provést hnojivový postřik na list přípravkem WUXAL KALCIUM. Toto speciální hnojivo WUXAL Kalcium je určeno pro použití v plodinách s vysokými nároky na vápník. Předejdete tím nekrotickým skvrnám způsobeným deficitem vápníku, které jsou častých fyziologickým problémem při pěstování pekingského zelí. Postřik je velmi vhodné stýdenním odstupem zopakovat.

Zelí čínské

Společně spekingským zelím vyséváme čínské zelí, např. typ PAK-CHOY. Zajímavou odrůdou tohoto typu je CASH F1. Její řapíky jsou vhodné pro přípravu čerstvých listových salátů i pro tepelné zpracování. Pěstujte ve sponu 30 až 40 x 30 cm. Lze ji také pěstovat hustěji, ve sponu 15 x 5–8 cm pro sklizeň mladých lahůdkových listů na čerstvé saláty.

Italská lahůdka

Vprvní polovině července vyséváme ENDIVIE – ŠTĚRBÁK. U nás ne příliš rozšířená zelenina je například v Itálii považována za nezbytný doplněk každého zeleninového salátu, zvláště proto, že díky obsahu intybinu povzbuzuje chuť k jídlu. Všechny endivie vytvářejí velké hlávky, které stále houstnou, a vnitřní část je proto vybělena a je nejlahodnější. Rostlina je bohatá na obsah minerálních látek. Sejte do řádků 35 cm od sebe a po vzejití jednoťte na vzdálenost vřádku 35 cm. U nás je dostupná i SMĚS DVOU ODRŮD. Jedná se o směs kadeřavých zelenolistých odrůd sbílým srdcem (odrůda PANCALIERI) a žlutým srdcem (odrůda FIJNE KRUL GROEN).

Aromatický fenykl

Červenec je také optimální čas na výsev další, u nás zatím málo rozšířené zeleniny, ŘAPÍKATÉHO FENYKLU. Vysévejte na přímé stanoviště do řádků 35 až 40 cm a následně jednoťte vřádku na 15 až 20 cm. OdrůdaDI FIRENZE je velmi raná odrůda, od setí do sklizně potřebuje 70 dní. Vyniká svou výraznou aromatickou chutí. Poskytuje ploše kulaté, leskle bílé „hlízy“ odolné kvybíhání. Sklízíme v září až říjnu.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také