Zahrada

8. června 2015 05:26

Klára Beščecová

Nemusíte pěstovat jen klasický salát! Zkuste letos i čekanku, rukolu či mangold

Saláty jsou zdravé, tvrdí odborníci na výživu. Jsou pěstitelsky nenáročné, dodávají zahrádkáři. A víte, že některé mohou být také chuťově zajímavé? Jen si zvolit ten správný druh.

Kalternativním salátům patří známé i méně známe druhy. Takový špenát si jistě pěstuje hodně zahrádkářů, ale už o čekanku nebo rukolu není velký zájem. Rukolu si mnoho lidí plete spampeliškou a považuje ji za plevel.

Což takhle špenát?

Chcete-li mít stále čerstvý špenát po ruce, můžete ještě v červnu vysévat tzv. špenát orientálního typu FUJI F1. Tato odrůda je vhodná ke sklizni mladých listů. Špenát vysévejte do řádků 15 až 20 cm, vřádku optimálně 1 cm od sebe a 0,5 cm hluboko.

Pokud pěstujete novozélandský špenát zvaný také čtyřboč, včervnu už naplno sklízítenejlépe odštipováním vrcholků výhonů 4 až 5 listů. Tímto podpoříte další intenzívní narůstání a také jsou tyto mladé špičky výhonků nejchutnější. Můžete sklízet i samostatné listy. Také čtyřboč pravidelně zalévejte a jednou měsíčně přihnojte zálivkou spřídavkem hnojiva.

Je také optimální čas pro výsev další alternativy špenátu – zeleninového listového amarantu (latinsky Amaranthus tricolor L.). Zelenolistá odrůda GREEN LEAF VEGETABLE poskytuje listypro použití za čerstva na saláty či kdušení na úpravu jako špenát. Vysévejte do hnízd po 3 až 4 semínkách ve sponu 50 x 40 cm.

Mangold na mnoha způsobů

Včervnu se už sklízí vdubnu vysetý mangold. Řapíkatou odrůdu LUCULLUS i listovou odrůdu mangoldu PERPETUAL SPINACH – GATOR sklízejte odřezáváním co nejníže, ale tak, abyste nepoškodili srdíčka. Mangold pravidelně zalévejte, zejména po sklizni je vhodná větší zálivka, aby se podpořil růst nových listů. Po sklizni je také velmi vhodné provést jednu zálivku spřídavkem hnojiva nebo přihnojení ledkem.

Zelená roketa

Můžete si také vysít ROKETU (někdy označovanou jako rukola) latinsky Eruka sativa.Vysévejte do řádků 15 až 20 cm, vřádku optimálně 0,5 až 1 cm od sebe a 0,5 cm hluboko. Mladé listy budete sklízet za 6 až 8 týdnů. Podmínkou úspěchu pěstování vtomto období je pravidelná zálivka. Přisušení podpoří předčasné vykvétání. Dobrou alternativou klasické rokety je WILD ROCKET (botanicky Diplotaxis tenuifolia).Wild rocket mátmavě zelené zoubkované listy 15 až 20 cm. Má velmi drobná semena, která potřebují dostatek vláhy pro vzejití. Odrůda má silnější aroma než standardní roketa a mladé listy jsou výborné na salát. Také je odolnější kpředčasnému vykvétání.

Čekanka na listy i puky

Pokud si předpěstováváte z květnového výsevu čekanku, můžete ji už koncem června vysazovat. Doporučený spon je 30 x 30 cm. Po výsevu vydatně zalévejte. Do konce června můžete vysít další listové čekanky pro předpěstování sazenic pro podzimní sklizně. Můžete si vybrat červený typ (Palla Rossa), např. odrůdu ANNA, která se vyznačuje vitálním vzrůstem a dobrým zdravotním stavem. Je odolná kpraskání a vybíhání do květu. Zpozdějších výsevů i dobrou skladovatelností. Nebo pak zelený typ (Pan di Zucchero), např. odrůdu BRAVO svysoce válcovitými, vyrovnanými hlávkami tmavozelené barvy a slistovou manžetou připomínající hlávky pekingského zelí. Výška hlávky je 35 až 40 cm.

Do poloviny června je také optimální čas na výsev pukové čekanky pro předpěstování kořenů na rychlení puků. Vysévejte do hluboko propracované půdy do řádků 30 až 50 cm. Po vzejití vyjednoťte na vzdálenost 10 až 15 cm od sebe. Pro informaci, z1 m2 můžete sklidit okolo 2,5 kg kořenů. Puková čekanka je vynikající, dieteticky hodnotná zelenina pro konzum rychlených puků v zimním období od prosince do února. Běžně dostupnou odrůdou je odrůda DI BRUXELLES. Tato odrůda při rychlení vytváří bílé, kompaktní, pevně uzavřené puky.

Exotické zelí

V červnu můžete začít předpěstovávat první sazenice pekingského zelí pro časnou výsadbu. Při časných výsevech je však nebezpečí předčasného vybíhání do květu, zvlášť při nízkých jarovizačních teplotách. Nebezpečí vykvétání můžete při tomto způsobu pěstování minimalizovat předpěstováním sadby při vyšší teplotě (optimálně 20 °C) až do stadia 8 až 10 pravých listů. Minimální noční teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Pozor, sadbu neotužujte!

Druhým předpokladem úspěchu časného pěstování pekingského zelí je volba odrůdy vhodné pro tento způsob pěstování. Velmi vhodná je hybridní odrůda MANOKO F1.MANOKO vynikávysokou odolností kvybíhání do květu a výborným zdravotním stavem. Manoko je vhodné pro letní a podzimní pěstování i pro nejranější sklizně. Rostliny vysazujte na venkovní záhonek, jakmile dosáhnou 8 až 10 pravých listů. Soudkovité hlávky jsou husté, krátké, světle zelené barvy.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také