Zahrada

19. března 2016 06:00

Markéta Zídková

INSPIRACE: I na 24 m² lze vytvořit kouzelnou záhrádku

Místo „buzerplacu“ zahrada.

Umělci David Rozetsky a Sean Meilak měli za domem v Melbourne jen nevábný dvorek. Prostranství o rozloze 24 m² tvořil z převážné části beton a jeho neutěšený vzhled korunovala pro Austrálii typická změť prádelních šňůr. To se ale mělo zásadně změnit.

Oba majitelé mají otce nadšené zahrádkáře, kteří je přesvědčili o tom, že zahradničení pomáhá naplňovat život. I díky tomu se shodli, že takhle dvůr nemůže zůstat, měl by totiž být zelený a hýřit barevnými květy. Objednali proto hrubé síly, které betonovou pustinu rozbily a pomohly tak zajistit základní předpoklad každé zahrady – hlínu.

Beton místy nahradili štěrkem. „Vnáší na zahradu zajímavou povrchovou strukturu a vytváří kontrast k terakotovým květináčům,“ vysvětluje volbu materiálu Rozetky. Výhodou štěrkového náspu je i propustnost – zahrada se tak lépe zavlažuje.

Meilak položil kolem domu kamennou dlažbu a navýšil jednu zídku, která po další úpravě tvoří svislý záhon.

Jakmile pánové utvořili základní strukturu zahrady, zasadili po jejím obvodu popínavé rostliny, které během dalších let spolehlivě obrostly všechny zdi včetně té fasádní a expandují i na přístřešek. Další rostliny pak rozmístili v květináčích. Část z nich dostali od přátel, část si vypěstovali a část sami koupili. Jakkoli na zahradě převažují nenáročné druhy, s její údržbou je přeci jen práce. Meilak, který se budí už za rozbřesku, zahradničení pojal jako každodenní rituál, který vykonává ihned poté, kdy dopije ranní kávu.

Kdysi nevzhledný dvorek už více než dekádu představuje místo k rozjímání, které oceňují nejen majitelé, ale i jejich kočka Lottie.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také