Zahrada

25. února 2015 05:47

Markéta Zídková

Inspirujte se pěstiteli konopí a rozsviťte i běžným pokojovým rostlinám

I ve stinném bytě se můžete pochlubit skvěle prosperujícími rostlinami. Stačí jim svítit speciální lampou.

Jakou zářivku vybrat a jak ji zapojit, aby rostliny prospívaly, už nastokrát prověřili pěstitelé konopí, tak netřeba opakovat začátečnické chyby.

Světlo pro rostliny musí mít široké spektrum

K tomu, aby rostlina mohla provádět fotosyntézu, potřebuje světlo o správném spektru a v co největší intenzitě. Tento předpoklad splňují vysokotlaké výbojky (HID[15]) i fluorescenční zářivky. Běžné zářivky ani žárovky na pěstování nestačí výkonem, posledně jmenované navíc i topí.

Vysokotlaké výbojky, ať už metalhalogenidové (MH), nebo sodíkové (HPS) vyžadují ještě dvě součásti – startér a tlumivku. Startér zapaluje plyn v hořáku výbojky a vyžaduje vysokonapěťový kabel. Wattáž tlumivky se musí shodovat s příkonem výbojky. Pro správnou funkci sodíkové výbojky je zapotřebí ještě rozběhový kondenzátor odpovídající kapacity a pro síťové napětí, který optimalizuje spotřebu výbojky.

MH výbojky svým spektrem podporují hustý růst. HPS zas stejným parametrem svědčí rostlinám v květu, rostlinám nicméně vyhovují po celou dobu. Ideální je kombinace obojího. K tomu lze nově využít výbojky s oběma hořáky, tj. HPS i MH v jedné baňce.

Kompaktní zářivky CFL

Spektrum jejich světla oproti konvenčním vysokotlakým sodíkovým výbojkám (HPS) odpovídá jednotlivým fázím kultivace. Vyzařují minimum tepla, mají vysokou životnost (10 000 hodin) a dodávají se s integrovaným předřadníkem a mají zakončení do stejné objímky jako standardní zdroje, takže k nim netřeba obstarávat žádné součástky.

Vysokotlaké výbojky jsou výkonné (vydávají nejvíce světla v lumenech v poměru ke spotřebované elektrické energii), ale jsou nejdražší a navíc dost topí, což je v létě na obtíž.

Zářivky udržují rostliny kompaktní, ale světlo nemá dostatečnou intenzitu, aby prostoupilo skrz zeleň a ani se nehodí během fáze květu. Jejich pořizovací cena je ovšem nízká.

Kombinací příkonu ušetříte

Pokud pěstujete rostliny od začátku, inspirujte se pěstiteli marihuany a použijte v prvních týdnech růstu slabší zdroj (např. sodíkovou výbojku 70 W). Během květu můžete zdroj vyměnit za sodík 150 W i více.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky květ pokojová rostlina rostliny konopí výbojka sodíková výbojka Hida

Přečtěte si také