Černočerná slepice Cemani má mírnou povahu a snáší překvapivě světlá vajíčka

Mnohou chovatelku slepic napadá s přicházejícím jarem myšlenka, pořídit si slepice, které rovnou snášejí barevná vajíčka, a ušetřit si tak práci s barvením vajec pro zástupy koledníků. Najdou se plemena, která snášejí vajíčka tmavě hnědá, ale dokonce i zelená nebo modrá. Vzácná slepice Cemani, která má tak výrazně zbarvené peří, však snáší vajíčka úplně obyčejná. Zato kuřátka, ta už vypadají jako malí rarášci.

Slepice Ayam Cemani patří mezi nejvzácnější drůbež světa. Jejich černočerné zbarvení upoutá každého na první pohled a možná i trochu vyděsí. Cémanky mají temně černé peří se silným kovovým leskem a nádechem do zelena, jinou barvu na nich nenajdete. Slepičky jsou skutečně černé od hřebínku, přes zobák až po pařátky. A to není všechno, černé je dokonce i jejich maso, kůže a kosti! A dokonce i krev prý mají tmavší než ostatní plemena slepic.

Slepice Cemani nese své jméno podle vesničky Cemani v blízkosti města Surakarta na ostrově Jáva. Díky černému zbarvení je však známá po celém světě jako černá slepice.

Slepice Cemani patří mezi nosná, ale také bojová plemena, i když to pouze svým vnějším vzhledem, pro jejich vzpřímenou postavu. Ve skutečnosti mají velmi klidnou a vyrovnanou povahu, nejsou vůbec agresivní a snesou ve své blízkosti i jiná plemena slepic.

Jak pečovat a čím krmit slepice Cemani

Cémanky nevyžadují žádnou zvláštní péči ani speciální krmivo. Větší nároky mají pouze na velikost výběhu. Patří mezi slepice běhavé a zvídavé. A jsou také velmi shánčlivé. Velkou část potravy si dokážou ve výběhu najít samy.

Cémanky jako užitkové slepice

Cemani slepice snesou v průměru 160 vajec za rok. Vajíčka budou menší, s hmotností okolo 45 g. Černé slepice snášejí, možná překvapivě, vajíčka se světle krémovou až béžovou skořápkou. Na druhou stranu maso těchto slepic je skutečně velmi tmavé. Dospělá slepice Cemani váží okolo 2 kg.

Jak moc jsou slepice Cemani drahé?

Cémanky se v našich velkochovech nechovají a i v malochovech jsou velmi vzácné a málo chované. Přesto pokud po takové slepici zatoužíte, seženete ji za několik stovek korun. Na druhou stranu v místě svého původu, na Jávě, představují cémanky luxus, za který se platí mnohem vyšší cena.

Zdroj: https://www.slepicar.cz/262-slepice-ayam-cemani.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/Cemansk%C3%A1_slepice

Sdílejte článek

Přečtěte si také