Rozeznáte husu od kachny a myš od krysy? Která další zvířata si často pleteme?

Všichni máme pocit, že je známe. Ale pak se díváme na kůzle a jehně a už si úplně jistí nejsme. Nebo přiletí trošku větší vosa a my začínáme panikařit ve strachu ze sršně. A co teprve zajíc a králík! Poznáte bezpečně, který z nich se zrovna prohání po poli? Tak se v tom pokusíme udělat pořádek.

Kůzle x jehně

Pokud jde o typického berana s hustým vlněným krémově zbarveným kožíškem, kterému zdobí hlavu velké zatočené rohy, a typického kozlíka s výraznou bradkou a špičatými, jen mírně zahnutými rohy, pak se asi nespleteme nikdo.

Ale co když se jedná o kozí a ovčí dámu či kůzle a jehně, nebo jde dokonce o plemena, u kterých jsou typické znaky obou druhů trochu potlačené? Zkuste se jim podívat na ocásky! Ovčí ocasy jsou těžké a visí dolů, kozí ocásky bývají vztyčené nahoru a připomínají jakýsi rozcuchaný praporek. Kozlíci mají vousatou bradku, což beránci nemají a rozdíl je vidět i na tlamě. Ovce mají dělený horní pysk a kozy ne.

Husa x kachna

Každé malé dítě učíme, že husa dělá gagaga a kachna káčkáč. Ale jak je vlastně od sebe rozeznáme, když to není kachna divoká s barevným peřím, ale obyčejná bílá kachna a ještě ke všemu na jednom dvorku se stejně bílou husou?

Husy jsou větší a mají delší krky, ale nejvýraznější jsou jejich rozdílné zobáky. Husa má zobák kratší a špičatý, zatímco kachna má zobák delší, výraznější, zakulacený a hlavně zploštělý.

Králík x zajíc

Není to sice příliš odborné hodnocení, ale králíci jsou jednoduše na první pohled roztomilejší. Mají zakulacené tělo i hlavu, zatímco zajíci působí dojmem vytáhlých pubertálních čahounů. Zajíci jsou větší a rychlejší, mají delší nohy i uši.

Rozdíl je i v jejich oblíbené potravě. Králíkům chutná zelenina, sladká mrkev i listy pampelišky a tráva. Zajíci dávají přednost okusování kůry mladých stromků. A ještě je tu jeden rozdíl. Králíci jsou zvířata společenská a zajíci samotáři.

Krysa x myš

Jako nezvané návštěvníky našich příbytků je zrovna nemilujeme, ale na druhou stranu je docela často chováme jako domácí mazlíčky. I když mají divoké krysy určitě horší pověst než myši, za domácí zvířátko si raději volíme právě učenlivější a inteligentnější krysy.

Myši jsou menší a jejich dlouhé ocasy jsou porostlé srstí, zatímco krysy jsou mnohem větší a ocasy mají úplně lysé. Myšky mají v poměru k tělu mnohem větší uši.

Sršeň x vosa

Oba druhy hmyzu vzbuzují obavy z jejich nepříjemných žihadel, ale sršní žihadlo má určitě pověst přece jen daleko horší.

Sršni jsou mnohem větší, jsou zbarvení do oranžova a jejich černá kresba na zadečku je uspořádána do skvrn. Zatímco vosy jsou menší, výrazněji žluté a černé skvrny jsou uspořádány do pruhů. Ale na druhou stranu, kdo by se jim díval na pruhy nebo skvrny, když mu krouží kolem hlavy!

Ropucha x žába

Na první pohled má ropucha i žába stejný tvar těla a slizkou kůži a většina lidí se jich jednoduše štítí a ani necítí potřebu, nějak je od sebe odlišovat.

Když se ale podíváte zblízka, vlastně si tolik podobné nejsou. Žáby jsou menší, štíhlejší a mají hladší kůži. Ropuchy jsou mnohem větší a zavalitější, s kratšíma nohama a bradavičnatou kůží.

Zdroj: AtlasZvířat.cz; Velká kniha živočichů (J. Krejča, M. Anděra)


Přečtěte si také