návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rozeznáte husu od kachny a myš od krysy? Která další zvířátka si pořád pleteme?

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.03.2021
Všichni máme pocit, že je známe. Ale pak se díváme na kůzle a jehně, a už si úplně jistí nejsme. Nebo přiletí trošku větší vosa a my začínáme panikařit ve strachu ze sršně. A co teprve zajíc a králík! Poznáte bezpečně, který z nich se zrovna prohání po poli? Tak se v tom pokusíme udělat pořádek.

reklama

Kůzle x jehně

Pokud jde o typického berana s hustým vlněným, krémově zbarveným kožíškem, kterému zdobí hlavu velké zatočené rohy a typického kozlíka s výraznou bradkou a špičatými, jen mírně zahnutými rohy, pak se asi nespleteme nikdo.

Koza
Autor: iStock Koza

Ale co když se jedná o kozí a ovčí dámu či kůzle a jehně, nebo jde dokonce o plemena, u kterých jsou typické znaky obou druhů trochu potlačené? Zkuste se jim podívat na ocásky! Ovčí ocasy jsou těžké a visí dolů, kozí ocásky bývají vztyčené nahoru a připomínají jakýsi rozcuchaný praporek. Kozlíci mají vousatou bradku, což beránci nemají a rozdíl je vidět i na tlamě. Ovce mají dělený horní pysk a kozy ne.

Ovce
Autor: iStock Ovce

Husa x kachna

Každé malé dítě učíme, že husa dělá gagaga a kachna káčkáč. Ale jak je vlastně od sebe rozeznáme, když to není kachna divoká s barevným peřím, ale obyčejná bílá kachna a ještě ke všemu na jednom dvorku se stejně bílou husou?

Husa
Autor: iStock Husa

Husy jsou větší a mají delší krky, ale nejvýraznější jsou jejich rozdílné zobáky. Husa má zobák kratší a špičatý, zatímco kachna má zobák delší, výraznější, zakulacený a hlavně zploštělý.

Kachna
Autor: iStock Kachna

Králík x zajíc

Není to sice příliš odborné hodnocení, ale králíci jsou jednoduše na první pohled roztomilejší. Mají zakulacené tělo i hlavu, zatímco zajíci působí dojmem vytáhlých pubertálních čahounů. Zajíci jsou větší a rychlejší, mají delší nohy i uši.

Králík
Autor: iStock Králík

Rozdíl je i v jejich oblíbené potravě. Králíkům chutná zelenina, sladká mrkev i listy pampelišky a tráva. Zajíci dávají přednost okusování kůry mladých stromků. A ještě je tu jeden rozdíl. Králíci jsou zvířata společenská a zajíci samotáři.

Zajíc
Autor: iStock Zajíc

Krysa x myš

Jako nezvané návštěvníky našich příbytků je zrovna nemilujeme, ale na druhou stranu je docela často chováme jako domácí mazlíčky. I když mají divoké krysy určitě horší pověst než myši, za domácí zvířátko si raději volíme právě učenlivější a inteligentnější krysy.

Krysa
Autor: iStock Krysa

Myši jsou menší a jejich dlouhé ocasy jsou porostlé srstí, zatímco krysy jsou mnohem větší a ocasy mají úplně lysé. Myšky mají v poměru k tělu mnohem větší uši.

Myš
Autor: iStock Myš

Sršeň x vosa

Oba druhy hmyzu vzbuzují obavy z jejich nepříjemných žihadel, ale sršní žihadlo má určitě pověst přece jen daleko horší.

Sršeň
Autor: iStock Sršeň

Sršni jsou mnohem větší, jsou zbarvení do oranžova a jejich černá kresba na zadečku je uspořádána do skvrn. Zatímco vosy jsou menší, výrazněji žluté a černé skvrny jsou uspořádány do pruhů. Ale na druhou stranu, kdo by se jim díval na pruhy nebo skvrny, když mu krouží kolem hlavy!

Vosa
Autor: iStock Vosa

Ropucha x žába

Na první pohled má ropucha i žába stejný tvar těla a slizkou kůži a většina lidí se jich jednoduše štítí a ani necítí potřebu, nějak je od sebe odlišovat.

Ropucha
Autor: iStock Ropucha

Když se ale podíváte zblízka, vlastně si tolik podobné nejsou. Žáby jsou menší, štíhlejší a mají hladší kůži. Ropuchy jsou mnohem větší a zavalitější, s kratšíma nohama a bradavičnatou kůží.

Žába
Autor: iStock Žába

A co slunéčko sedmitečné a ploštice? Na první pohled mají oba broučci červené krovky s černými puntíky. A oba jsou velmi užiteční:

ruměnice pospolná

Ploštice odpuzují komáry a rostlinám neškodí. Ze zahrady je nevyhánějte

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je skvělý pomocník v zahradě. Ochrání květiny i zeleninu

reklama

Článek je zařazen v: husa , kachna , zajíc , králík , žába , ropucha , vosa , sršeň , koza , ovce , zvířata , neplést , znáte , poznáte , jak rozeznat

reklama

Přečtěte si také