Zahrada

11. srpna 2015 06:00

Markéta Zídková

Jak se bránit agresivním vosám? Pomůže bazalka nebo bílé oblečení

Mírná zima a teplé počasí nahrávají vosám. Přemnoží se a jsou agresivní. Riziko znamenají zejména pro alergiky. Naučte se pár triků, jak se před vosami chránit. Oblečte se do bílého, nepoužívejte parfémy, zasaďte bazalku. Tipů je ale víc!

Vosy dorážejí, občas jsou podrážděné a bodnou bez příčiny a jejich bodnutí nateče a svědí i několik dní po ataku. A to mluvíme o normální reakci, alergici jsou přímo ohroženi na životě, vosí bodnutí může v konečném důsledku vyvolat i zvracení, zástavy dechu a anafylaktický šok.

Může se stát, že se objeví silná reakce na bodnutí, i když s ní nemáte dřívejší zkušenosti.

K lékaři se bezodkladně vypravte, pokud:

  1. Začínáte otékat i jinde než v místě vpichu, zejména v obličeji. Trpíte nevolnostmi, zvracením a máte problémy s dýcháním
  2. Vás vosa (či jiný bodavý hmyz) píchla do úst či krku. V tomto případě může být rychlá lékařská pomoc život zachraňující nutností, takže na nic nečekejte. Cestou ochlazujte ledovým obkladem z venku a studeným nápojem či zmrzlinou zevnitř.

Lidé, kteří vědí, že jsou na hmyzí bodnutí alergičtí, by s sebou v letních dnech měli nosit pohotovostní balíček s adrenalinovým perem a léky předepsané lékařem.

Jak se lze před vosami bránit?

V teplých létechje to dost obtížné, prvním pravidlem musí být zvýšená opatrnost. Buďte všímaví a mějte přehled o tom, jaký hmyz kolem vás právě létá. Také kontrolujte každé jídlo i pití, které vkládáte do úst. Vosy totiž reagují na sladkosti, stejně jako na ovoce, maso a pivo.

Malé děti by vůbec neměly jíst venku, zejména tedy ovoce a sladké pokrmy, protože si samy nedokážou pohlídat, zda vosu na potravinách nemají.

Vsaďte na bílou

Bílá je v létě nejlepší barva. Jednak nepřitahuje sluneční paprsky, takže vám nebude zbytečně ještě větší horko, ale hlavně nepřitahuje hmyz. Tomu se nelíbí ještě zelená a hnědá, zatímco například žlutou cíleně vyhledává. Hmyz lákají všechny jásavé pestré barvy a vzory, protože v nich vidí rozkvetlý záhon. Stejně tak květované vzory připomínají vosám hostinu. Myslete tedy na hmyz již při oblékání.

Nevoňte se, ale ani nepáchněte

Vosy přitahují parfémy, zejména ty sladké. Zároveňje ale přitahuje i pach potu, který se z nás v teplém létě doslova řine. Na místě je proto dbát na hygienu, pravidelně se sprchovat a používat deodorant, nejlépe neparfemovaný.

Odpuzovač je na místě

Insekticidy na vosy příliš nefungují, naštěstí máme i přírodní prostředky, které určitě zaberou. Vyzkoušet můžete například hřebíčkový olej, který si můžete připravit i sami doma. Stačí povařit celé hřebíčky v rostlinném oleji v poměru 5 celých hřebíčků na 1 polévkovou lžíci. Hřebíčky z roztoku nevyndavejte.

Vyzkoušet můžete i éterický olejíček s vůní citronely, který má na člověka osvěžující účinky, vosám však nevoní. Také jim nevoní bazalka, takže stačí do truhlíku na okně zasadit már rostlinek a máte od nich doma pokoj.

Vyrobte si lapač

Ze staré, použité PET lahve vyrobte jednoduchý lapač, který zavěsíte na strom co nejdále od domu. Odřízněte horní třetinu lahve, kterou otočte a nasuňte zpět do lahve, aby mezi stěnami nebyla mezera. Naplňte sladkým sirupem či pivem a pověste. Je nutné dvakrát týdně měnit návnadu a lapač vymývat od mrtvých vos.

Do budoucna problémům předcházejte

Pokud už se u vás alergická reakce na bodnutí hmyzem objevila, konzultujte věc s alergologem. Reálně totiž hrozí, že příští vystavení alergenu bude mít horší průběh, jste ohroženi též anafylaktickým šokem. Přitom alergie na hmyzí bodnutí je léčitelná. Léčba trvá pět sedm let, během kterých je pacientovi v malých dávkách podáván alergen, až si tělo vytvoří protilátky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také