reklama

Myška drobná je nejmenší hlodavec naší přírody. Likviduje mšice a staví si krásná hnízda

Simona Sedláčková
30. července 2020
Při prohlížení kouzelných fotografií z přírody na internetu občas narazíte na maličkou myšku, vtipně balancující mezi stébly trávy nebo vykukující z květu. Pokud si myslíte, že je to malé myší mládě, nebo dokonce fotomontáž a tak malý hlodavec neexistuje, mýlíte se. Je to většinou myška drobná, kterou můžete potkat i v naší přírodě.
reklama

Myška drobná (Micromys minutus)

Pohled na maličkého savce zřádu hlodavců dokáže rozněžnit i zarytého odpůrce myší a podobných potvůrek. Myška něžná je vedle myšivky horské nejmenším evropským hlodavcem. Dospělí jedinci váží asi 5–13 g, dorůstají do velikosti 5–7 cm a stejně dlouhý bývá i jejich chápavý ocásek. Ne, neznamená to, že ocásek něco chápe, tedy pochopí, ale uchopuje. Slouží maličké myšce jako opora a pomocník při šplhání po stéblech travin a po rákosí. Tato myška je totiž vynikající malá akrobatka. Vyhledává vlhká stanoviště, okraje rybníků a řekporostlé rákosím, ale také okraje silnic a cest a vlhké louky svysokou trávou. Pouze na zimu se občas stěhuje i do stodol a dřevníkůa výjimečně i do našich domů.

Myška drobná mívá vlétě barvu žlutohnědou až rezavou, vzimě je pak trochu tmavší, ale vždy smnohem světlejším, až úplně bílým bříškem. Má drobná ouška a kratší čenich.

Kde všude myška drobná žije

Myška drobná je rozšířena po celé jižní, střední a severní Evropěmimo Skandinávii. Najdete ji i vAsiiaž po Sibiř, Čínu, Koreu či Japonsko.

Čím se myška drobná živí

Je to malý všežravec, který si rád pochutnává na plodech a semenech rostlin. Myška má ráda i různé brouky, kobylky nebo housenky. Kjejím jarním pochoutkám patří mladé pupeny stromůnebo medovice, kterou vypouštějí mšice. Na mšicích samotných si ale také ráda smlsne, stejně tak olizuje i nektar zkvětů. Na svých výpravách za pochoutkami hojně využívá právě svůj chápavý ocas, za jehož pomoci šplhá po vratkých stéblech a stoncích rostlin. Myška malá není považována za škůdce, ztráty, které způsobuje, jsou velmi malé a plně vyvážené likvidací škodlivého hmyzu.

Jak se myška drobná rozmnožuje

Staví si zvláštní kulovitá hnízda z trávyvelká asi 8–10 cm, zavěšená 30–80 cm nad zemímezi stébly travin a rákosí. Do hnízdavystlaného nacupovanými travinami a chmýřímmyška porodí po třech týdnech březosti asi 3–8 mláďat. Mláďata rostou velmi rychle a asi po dvou týdnech už začínají být plně soběstačná. To už bývá jejich matka opět březí. Myška drobná stihne obvykle až šest vrhů během jednoho roku, to vše od dubna do září.

Myška drobná není chráněným živočichem a nepatří kohroženým druhům, ale jejich počty se rychle snižují.

Jak chovat myšku drobnou v zajetí

Myška drobná se vpřírodě dožívá průměrně pouze šesti měsíců, nejdéle 18 měsíců. Chovaná vzajetí však žije až 5 let. Pokud chcete myšku drobnou chovat doma, budete potřebovat větší klec svelmi hustými dráty nebo větší terárium. Přikrmovat ji můžete libovým vařeným masem nebo vejci uvařenými natvrdo, suchary, obilovinami a semeny pro hlodavce. Nezapomeňte jim poskytnout i dostatek listí, stébel, větviček a mechu. Chovají se většinou vpárech nebo po skupinkách sjedním samcem a několika samičkami.

Mezi hlodavci najdete oblíbené domácí mazlíčky i nenáviděné škůdce zahrad:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama