Myška drobná je nejmenší hlodavec naší přírody. Likviduje mšice a staví si krásná hnízda
Při prohlížení kouzelných fotografií z přírody na internetu občas narazíte na maličkou myšku, vtipně balancující mezi stébly trávy nebo vykukující z květu. Pokud si myslíte, že je to malé myší mládě, nebo dokonce fotomontáž a takhle malý hlodavec neexistuje, mýlíte se. Je to většinou myška drobná, kterou můžete potkat i v naší přírodě.
Myška drobná (Micromys minutus)
Pohled na maličkého savce z řádu hlodavců dokáže rozněžnit i zarytého odpůrce myší a podobných potvůrek. Myška drobná je vedle myšivky horské nejmenším evropským hlodavcem. Dospělí jedinci váží asi 5–13 g, dorůstají do velikosti 5–7 cm a stejně dlouhý bývá i jejich chápavý ocásek. Ne, neznamená to, že ocásek něco chápe, tedy pochopí, ale uchopuje. Slouží maličké myšce jako opora a pomocník při šplhání po stéblech travin a po rákosí. Tato myška je totiž vynikající malá akrobatka. Vyhledává vlhká stanoviště, okraje rybníků a řek porostlé rákosím, ale také okraje silnic a cest a vlhké louky s vysokou trávou. Pouze na zimu se občas stěhuje i do stodol a dřevníků a výjimečně i do našich domů.
Myška drobná (Micromys minutus) Zdroj: iStock
Myška drobná mívá v létě barvu žlutohnědou až rezavou, v zimě je pak trochu tmavší, ale vždy s mnohem světlejším, až úplně bílým bříškem. Má drobná ouška a kratší čenich.
Kde všude myška drobná žije
Myška drobná je rozšířena po celé jižní, střední a severní Evropě mimo Skandinávii. Najdete ji i v Asii až po Sibiř, Čínu, Koreu či Japonsko.
Myška drobná (Micromys minutus) Zdroj: iStock
Čím se myška drobná živí
Je to malý všežravec, který si rád pochutnává na plodech a semenech rostlin. Myška má ráda i různé brouky, kobylky nebo housenky. K jejím jarním pochoutkám patří mladé pupeny stromů nebo medovice, kterou vypouštějí mšice. Na mšicích samotných si ale také ráda smlsne, stejně tak olizuje i nektar z květů. Na svých výpravách za pochoutkami hojně využívá právě svůj chápavý ocas, za jehož pomoci šplhá po vratkých stéblech a stoncích rostlin. Myška malá není považována za škůdce, ztráty, které způsobuje, jsou velmi malé a plně vyvážené likvidací škodlivého hmyzu.
Myška drobná (Micromys minutus) Zdroj: iStock
Jak se myška drobná rozmnožuje
Staví si zvláštní kulovitá hnízda z trávy velká asi 8–10 cm, zavěšená 30–80 cm nad zemí mezi stébly travin a rákosí. Do hnízda vystlaného nacupovanými travinami a chmýřím myška porodí po třech týdnech březosti asi 3–8 mláďat. Mláďata rostou velmi rychle a asi po dvou týdnech už začínají být plně soběstačná. To už bývá jejich matka opět březí. Myška drobná stihne obvykle až šest vrhů během jednoho roku, to vše od dubna do září.
Myška drobná (Micromys minutus) Zdroj: iStock
Myška drobná není chráněným živočichem a nepatří k ohroženým druhům, ale jejich počty se rychle snižují.
Jak chovat myšku drobnou v zajetí
Myška drobná se v přírodě dožívá průměrně pouze šesti, nejdéle 18 měsíců. Chovaná v zajetí však žije až 5 let. Pokud chcete myšku drobnou chovat doma, budete potřebovat větší terárium. Přikrmovat ji můžete libovým vařeným masem nebo vejci uvařenými natvrdo, suchary, obilovinami a semeny pro hlodavce. Nezapomeňte jí poskytnout i dostatek listí, stébel, větviček a mechu. Chovají se většinou v párech nebo po skupinkách s jedním samcem a několika samičkami.
Myška drobná (Micromys minutus) Zdroj: iStock
Zdroj: https://www.ifauna.cz/drobni-savci/clanky/r/detail/4674/myska-drobna-micromys-minutus/; https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=800