Zahrada

10. června 2014 04:22

Markéta Zídková

Jak žít s mravenci v zahradě

I když člověk chce existovat v souladu s přírodou, jedna mravenčí kupička vedle druhé v trávníku může toto přesvědčení silně nabourat.

"Pilný jako mravenec," praví jedna lidová moudrost. Organizace života mravenčích kolonií fascinuje biology a sociology, majitel trávníku s malými dětmi má však pro vyspělé rozdělení sociálních rolí těchto tvorů mnohem menší pochopení.

Mravenci na zahradě

Pokud máte na trávníku jedno mraveniště vedle druhého, asi začnete přemýšlet, co s tím. Nejen že se člověku nechce sedat si do mraveniště, mravenčí kupičky také tupí nůž u sekačky, mravenci si na vaší zahradě pěstují mšice pro medovici a nezajímá je, že vy si chcete pěstovat růže, zelí nebo rybíz. Během několika týdnů dokážou zvednout dlažbu kolem domu, zkrátka a dobře je to vskutku činorodý hmyz. Pokud své zahradě chcete vládnou vy, je potřeba mravence poněkud omezit (ano, je to alibistický eufemismus).

Jak vyhnat mravence

Pokud přitom chcete zasáhnout jen mravence, nikoliv jinou část ekosystému ani domácí mazlíčky, je vhodné sáhnout po přírodních přípravcích. Do kupičky mraveniště můžete nasypat sypký přípravek na bázi přírodního peretrinu z kopretin, což je kontaktní přípravek, to znamená, že všichni mravenci, kteří se ho dotknou, okamžitě hynou. Ukryta hluboko v mraveništi však zůstává královna. Na to se používá jiný přírodní přípravek na bázi insekcitidu, který se umístí poblíž hnízda. Mravenci ho sežerou a dopraví královně.

Podívejte se na video, jak se přípravky aplikují:

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také