Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak žít s mravenci v zahradě

I když člověk chce existovat v souladu s přírodou, jedna mravenčí kupička vedle druhé v trávníku může toto přesvědčení silně nabourat.
Vydáno: 10.06.2014
Mravenec obecný
Mravenec obecný Autor: KoS/Wikimedia Commons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Pilný jako mravenec," praví jedna lidová moudrost. Organizace života mravenčích kolonií fascinuje biology a sociology, majitel trávníku s malými dětmi má však pro vyspělé rozdělení sociálních rolí těchto tvorů mnohem menší pochopení.

Pokud máte na trávníku jedno mraveniště vedle druhého, asi začnete přemýšlet, co s tím. Nejen že se člověku nechce sedat si do mraveniště, mravenčí kupičky také tupí nůž u sekačky, mravenci si na vaší zahradě pěstují mšice pro medovici a nezajímá je, že vy si chcete pěstovat růže, zelí nebo rybíz. Během několika týdnů dokážou zvednout dlažbu kolem domu, zkrátka a dobře je to vskutku činorodý hmyz. Pokud své zahradě chcete vládnou vy, je potřeba mravence poněkud omezit (ano, je to alibistický eufemismus).

Další podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli v 11:50 na Primě nebo v archivu na Prima play.

Pokud přitom chcete zasáhnout jen mravence, nikoliv jinou část ekosystému ani domácí mazlíčky, je vhodné sáhnout po přírodních přípravcích. Do kupičky mraveniště můžete nasypat sypký přípravek na bázi přírodního peretrinu z kopretin, což je kontaktní přípravek, to znamená, že všichni mravenci, kteří se ho dotknou, okamžitě hynou. Ukryta hluboko v mraveništi však zůstává královna. Na to se používá jiný přírodní přípravek na bázi insekcitidu Spinozad, který se umístí poblíž hnízda. Mravenci ho sežerou a dopraví královně.

Podívejte se na video, jak se přípravky aplikují:

Jak na mravence
Jak na mravence

Mohlo by vás zajímat:

Oleandr miluje slunce

Nekvete vám oleandr? Pak asi máte špatný druh

Mšice teď zvýšily svou aktivitu

Mají vaše stromky zkroucené listy? Kdo za to může?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama