Věříte, že mravenci ničí mšice? Omyl, starají se o ně tak, jak to popsal Sekora
Knížku o Ferdovi mravencovi od spisovatele Ondřeje Sekory zná každé malé dítě. Pamatujete, jak si v ní mravenci chovali své krávy, baculaté mšice? Pokládali jste to za pouhou ukázku autorovy bujné fantazie? Naopak, byla to ukázka jeho výborné znalosti přírody. Mravenci skutečně umí využívat výhody, které jim nejen mšice, ale i housenky motýlů nabízejí.
Mravenci často tvoří symbiotické, oboustranně výhodné vztahy s jinými druhy hmyzu. Tvoří tak součást složitého ekosystému, důležitého pro celou přírodu. Jejich soužití s housenkami a mšicemi zní možná až trochu romanticky, ale je to jenom praktické řešení pro obě zúčastněné strany.
Mšice poskytují sladkou medovici
Mezi zahrádkáři panuje velmi rozšířený názor, že mravenci mšice ničí. Naopak! Mravenci si skutečně, zjednodušeně řečeno, mšice spíše dobře opečovávají. Mšice totiž ze zadečku vylučují sladkou látku, medovici, kterou mravenci tuze rádi. Tento výměšek obsahuje cukry, které jsou pro mravence zdrojem energie. Medovice tvoří někdy až polovinu denního jídelníčku mravenců.
Mšice poskytují mravencům sladkou medovici Zdroj: istockphoto.com
Mravenci si proto často berou mšice s sebou, pokud stěhují svou kolonii, a dokonce i chrání mšice před predátory.
Mravenci nám s bojem proti mšicím nepomohou. Jak si s nimi poradit vlastními silami?
Modrásci umí mravence i zneužívat
Housenky některých modrásků vedou také zajímavý život v symbióze smravenci. Například modrásek černoskvrnný (Maculinea arion L.) poletuje od května do srpna na loukách, pastvinách a křovinatých stráních. Svá vajíčka klade na mateřídoušku.
Housenky některých modrásků žijí v symbióze smravenci Zdroj: istockphoto.com
Mladé housenky se živí květy mateřídoušky a později začnou vylučovat ze zvláštní žlázky sladkou tekutinu. A přesně na tento okamžik čekají mravenci, kteří si velkou a těžkou housenku společnými silami přenesou do mraveniště.
Mravenci, mšice i housenky motýlů si dokážou vzájemně pomáhat Zdroj: istockphoto.com
Housenka pak poskytuje mravencům sladkou šťávu, ale za vysokou cenu. Začne se živit larvičkami mravenců. I tak se patrně tohle soužití mravencům vyplatí.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Symbiotick%C3%A9_vztahy_mravenc%C5%AF; https://cs.wikipedia.org/wiki/Modr%C3%A1sek_%C4%8Dernoskvrnn%C3%BD; http://www.lepidoptera.cz/motyli/modrasek-cernoskvrnny-maculinea-arion-linnaeus-1758