reklama

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Lenka Valjentová
17. února 2021
Milovníci zrnkové kávy, ať českého turka, nebo překapávané či espresa z kávovaru, kávovou sedlinu důvěrně znají. A většinou ji vyhazují. Použitá mletá káva přitom může být ještě hodně užitečná pro pokojové, balkonové a zahradní rostliny. Co všechno umí kávová sedlina, hezky česky lógr? Je kvalitním přírodním hnojivem pro azalky, diefenbachie, růže, muškáty,  hortenzie, vřesy, řebčíky, borůvky, maliny nebo ostružiny.
reklama

Kávová sedlina je super hnojivo

Kávovou sedlinu můžeme snadno použít khnojení a ochraně pokojových, balkonových a venkovních rostlin. Dodá jim spoustu živin, obsahuje totižvápník, hořčík, mangan a především draslík, který podporuje schopnost přijímat vodu, posilňuje pletivo a zvyšuje odolnost proti chorobám a celkovou obranyschopnost rostlin.

Navíc jemně vylepší strukturu zeminy –půda provzdušněná lógrem je lehčí, propustnější alépe absorbuje audrží vodu. Mletá káva přitahuje žížaly, které zpracovávají rostlinné zbytky, obohacují půdu živinami ze svých exkrementů a pomáhají kypřit půdu kolem rostlin.

Lógr prospívá růžím, hortenziími borůvkám

Protože má kávová sedlina mírně kyselé pH, je jako hnojivo vhodná pro rostliny, které mají rády nebo aspoň snesou kyselou zeminu (pH nižší než 5,5). K nim patří například azalky, kamélie, diefenbachie, orchideje, růže, muškáty,magnolie, vilíny, hortenzie,rododendrony, vřesy a vřesovce, kapradiny, řebčíky, borůvky, brusinky, maliny nebo ostružiny.

Kávová sedllina nesedí levanduli nebo šeříku

Rostlinám vyžadujícím půdu zásaditou (pH vyšší než 7,2), jako jsou levandule a další aromatické byliny, skalničky, sukulenty, hledíky, čemeřice, chrpy, karafiáty, šeřík, zlatice,oleandry a většina zeleniny, kávová sedlina moc neprospěje. Lógr nepoužívámek hnojení sazenic nebo vylepšení výsevního substrátu.

Jak zbylou mletou kávu využít

  • Než lógr přidáme k rostlinám, zvláště pokojovým květinám, musíme ho usušit, aby neplesnivěl.
  • Zbytky mleté kávy rozprostřeme na arch papíru, občas protřepeme.
  • Uchováváme v dobře uzavíratelné nádobě na suchém místě.
  • Usušený lógr můžeme zapracovat přímo do zeminy nebo před zaléváním rozsypat kolem rostlinky – v tom případě pozor, aby nezačal plesnivět.
  • Můžeme udělattekuté hnojivo – 2 lžíce kávové sedliny zalijeme litrem studené vody anecháme den macerovat.

Lógr patří do kompostu

Zbytky mleté zrnkové kávy jsou cennou surovinou do zahradního kompostu i domácího vermikompostéru, kde se přemění vevýživný kompost. Lógr urychluje procesy kompostování a výsledný kompost obohatí o řadu minerálních látek, bude výživnější a kypřejší. Jakoukoliv kávovou sedlinu – pozor na to, aby káva nebyla plesnivá – přidávejte na kompost v tenké vrstvě.

Kávová sedlina proti škůdcům

Kávová sedlina taky dokáže odradit některé škůdce. Díky specificky silnému aroma a lehce abrazivní struktuře odpuzuje mravence a působí jako přírodní bariéra proti slimákům a plzákům. Okolo rostlin napadených škůdci (nebo preventivně) nasypeme silnou vrstvu lógru. Proti housenkám a mšicím použijeme zředěnou a scezenou kávovou sedlinu (1 rovná lžíce na 1 litr vody), kterou rozprašovačem aplikujeme nalisty rostlin.Dotěrné vosy zaženeme, když suchou kávovou sedlinu zapálíme.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama