Zahrada

15. června 2022 08:00

Lenka Valjentová

Lógr vyžene slimáky, navíc je to skvělé přírodní hnojivo. Kávovou sedlinu si schovávejte

Milovníci zrnkové kávy, ať českého turka, nebo překapávané či espresa z kávovaru kávovou sedlinu důvěrně znají. A většinou ji vyhazují. Použitá mletá káva přitom může být ještě užitečná pro rostliny. Co všechno umí kávová sedlina neboli lógr? Je dobrým přírodním hnojivem i ochráncem před škůdci.

Kávová sedlina je super hnojivo

Kávovou sedlinu můžeme snadno použít k hnojení a ochraně pokojových, balkonových a venkovních rostlin. Dodá jim spoustu živin, obsahuje totiž vápník, hořčík, mangan a především draslík, který podporuje schopnost přijímat vodu, posilňuje pletivo a zvyšuje odolnost proti chorobám a celkovou obranyschopnost rostlin.

Navíc jemně vylepší strukturu zeminy – půda provzdušněná lógrem je lehčí, propustnější a lépe absorbuje a udrží vodu. Mletá káva přitahuje žížaly, které zpracovávají rostlinné zbytky, obohacují půdu živinami ze svých exkrementů a pomáhají kypřit půdu kolem rostlin.

Lógr prospívá růžím, hortenziím i borůvkám

Protože má kávová sedlina mírně kyselé pH, je jako hnojivo vhodná pro rostliny, které mají rády nebo aspoň snesou kyselou zeminu (pH nižší než 5,5). K nim patří například azalky, kamélie, diefenbachie, orchideje, růže, muškáty, magnolie, vilíny, hortenzie, rododendrony, vřesy a vřesovce, kapradiny, řebčíky, borůvky, brusinky, maliny nebo ostružiny.

Kávová sedlina nesedí levanduli nebo šeříku

Rostlinám vyžadujícím půdu zásaditou (pH vyšší než 7,2), jako jsou levandule a další aromatické byliny, skalničky, sukulenty, hledíky, čemeřice, chrpy, karafiáty, šeřík, zlatice, oleandry a většina zeleniny, kávová sedlina moc neprospěje. Lógr nepoužíváme k hnojení sazenic nebo vylepšení výsevního substrátu.

Jak zbylou mletou kávu využít

  • Než lógr přidáme k rostlinám, zvláště pokojovým květinám, musíme ho usušit, aby neplesnivěl.
  • Zbytky mleté kávy rozprostřeme na arch papíru, občas protřepeme.
  • Uchováváme v dobře uzavíratelné nádobě na suchém místě.
  • Usušený lógr můžeme zapracovat přímo do zeminy nebo před zaléváním rozsypat kolem rostlinky – v tom případě pozor, aby nezačal plesnivět.
  • Můžeme udělat tekuté hnojivo – 2 lžíce kávové sedliny zalijeme litrem studené vody anecháme den macerovat.

Lógr patří do kompostu

Zbytky mleté zrnkové kávy jsou cennou surovinou jak do zahradního kompostu, tak i domácího vermikompostéru, kde se přemění ve výživný kompost. Lógr urychluje procesy kompostování a výsledný kompost obohatí o řadu minerálních látek, bude výživnější a kypřejší. Jakoukoliv kávovou sedlinu – pozor na to, aby káva nebyla plesnivá – přidávejte na kompost jenom v tenké vrstvě.

Kávová sedlina proti škůdcům

Kávová sedlina taky dokáže odradit některé škůdce. Díky specificky silnému aromatu a lehce abrazivní struktuře odpuzuje mravence a působí jako přírodní bariéra proti slimákům a plzákům. Okolo rostlin napadených škůdci (nebo preventivně) nasypeme silnou vrstvu lógru. Proti housenkám a mšicím použijeme zředěnou a scezenou kávovou sedlinu (1 rovná lžíce na 1 litr vody), kterou rozprašovačem aplikujeme na listy rostlin. Dotěrné vosy zaženeme, když suchou kávovou sedlinu zapálíme.

Zdroje: Neobyčejné užití obyčejných věcí (Rider´s Digest Výběr), bydletcesky.cz


Přečtěte si také