Zahrada

15. září 2020 14:00

Simona Sedláčková

Jaký druh jalovce vybrat? Dejte přednost druhům, které nepřenášejí nebezpečnou rez hrušňovou

Jalovce patří k oblíbeným stálezeleným keřům, které tvoří na zahradách působivý doplněk trvalek. Jsou odolné i dekorativní, ale mají pověst nebezpečného přenašeče houbového onemocnění, rzi hrušňové. Přitom tuto chorobu šíří pouze některé druhy jalovců. Pokud si necháte poradit od odborníků v zahradnictví a zakoupíte správný druh jalovce, žádné nebezpečí vašim hrušním hrozit nebude.

Jalovce patří mezi suchomilné jehličnany, které vyžadují propustnou půdu, klidně i málo výživnou a kamenitou. Mokrá a těžká půda jim nevyhovuje. Patří ke světlomilným dřevinám. Vprvním roce po vysazení potřebují dostatek vláhy, zálivky, ale pokud se dobře ujmou, budou vpříštích letech zvládat velmi dobře i období sucha. Vzahradách mohou být součástí skalky, vřesoviště nebo rašeliniště. Vyhovuje jim slunečné místo.

Pokud se rozhodnete pro výsadbu jalovce do své zahrady, dobře si promyslete nákup vhodného druhu a jeho kultivaru. Vpřípadě jalovců je opravdu velmi důležité znát při nákupu nového keříku přesný druh, abyste si nezaplevelili zahradu jalovcem, který se vzimním období stává mezihostitelem rzi hrušňové.

Druhy jalovců, u kterých přenos rzi hrušňové nehrozí

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Keř nebo strom zčeledi cypřišovitých je naším původním druhem jalovce a žádného přenosu rzi hrušňové se od něho obávat nemusíte.

Je to keř nebo menší strom, který dorůstá do výšky asi 10 m. Jehlice jalovce jsou trojčetné, tmavě zelené a ostře pichlavé, po rozemletí velmi aromatické.

Jalovec rozkvétá nejčastěji vdubnu a tmavomodré bobule na něm zrají dlouhých 18 měsíců. Proto je pravidlem, že na větvích jalovce uvidíte najednou drobné zelené plody i větší, temně fialové zralé plody zvané jalovčinky. Plody jsou oblíbenou potravou ptáků, kteří pak semena roznášejí po okolí spolu se svým trusem.

Zralé jalovčinky se využívají vlidové medicíně, působí jako diuretikum a dezinfekce močových cest a používají se i zevně vobkladech při revmatických bolestech. Citlivé osoby by však sjalovčinkami mohly mít problémy, jsou mírně jedovaté.

Další druhy, které rez hrušňovou nepřenášejí

Do zahrady můžete vysadit i další druhy, které jsou ohledně přenosu rzi hrušňové bezpečné. Vyberte si:

  • jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
  • jalovec poléhavý (Juniperus procumbens)
  • jalovec šupinatý (Juniperus squamata)

Druhy jalovců, na kterých přezimuje rez hrušňová

Jalovec chvojka (Juniperus sabina)

Tomuto jalovci se někdy říká i klášterní chvojka, protože byl dříve často pěstován ve středověkých klášterních zahradách. Vsoučasnosti se od jeho výsadby ustupuje, právě pro možný přenos rzi hrušňové. Pokud tento keř přece jen chcete pěstovat, pak by měl být vysazen nejméně 200 m od hrušní.

Rovněž se využívá vlidovém léčitelství, ale i jeho použití může být při neodborném zacházení nebezpečné.

Další druhy, které jsou přenašeči rzi hrušňové

Do zahrady byste neměli vysazovat ani další druhy jalovce:

  • jalovec prostřední (Juniperus media)
  • jalovec čínský (Juniperus chinensis)
  • jalovec skalní (Juniperus scopulorum)

Přečtěte si, jak využít jalovčinky a co je vlastně rez hrušňová:


Přečtěte si také