Zahrada

14. srpna 2015 05:55

Markéta Zídková

Je možné mít v letním vedru zelený trávník? Jde, ale zalévat nestačí

Nikdy nebudete mít zelený pažit jako v Anglii, ale můžete se mu přiblížit.

Krásný zdravý trávník je snem mnoha majitelů zahrady. V letních vedrech ale nastává problém s vysycháním porostu. Když však můžete trávník zavlažovat a dodržovat přitom několik jednoduchých pravidel, budete jej mít pěkný po celé léto. Jak tedy na to, aby se trávník i během horkých letních dnů svěže zelenal?

Sekejte častěji a výš

Výška sečení by v letních měsících měla být o něco vyšší než obvykle. Stébla nezkracujeme o tolik jako mimo léto a listy by měly mít po sečení délku minimálně 3–4 centimetry. Tím umožníme trávě pohodlný průběh fotosyntézy a pažit bude hustější a zelenější. Pokud chcete mít trávník ještě delší, trávě tím jedině prospějete, protože s delšími stébly si udrží více vláhy. Trávník také sekáme častěji, tak jej udržíme v požadované výšce i za dodržení pravidla menšího zkracování.

V parnu toho příliš nenasekáte, Briggs&Stratton

Zalévejte vydatně, klidně méně často

V létě při větších vedrech potřebují kořínky trávníku brát vláhu z hloubky až kolem 20 cm. Z povrchové vrstvy půdy se voda totiž poměrně rychle vypaří a jedině ve větší hloubce se drží zásoby vody. Při zalévání byste tedy měli dbát na to, aby se voda dostala do patřičné hloubky. „Platí pravidlo, že lepší je trávník zalévat méně často a vydatně než častěji a málo. Voda se při slabém zalití z povrchové vrstvy odpaří a trávník zůstává skoro bez vláhy. Určitě doporučujeme zalévat trávník mimo největší vedra. Ideálně ráno, aby voda měla čas vsáknout se do půdy,“ říká Radovan Bureš z firmy Briggs&Stratton.

To je samozřejmě ideál, Briggs&Stratton

Nesekejte při teplotních rekordech, trávníku prospěje v hicu chladná sprcha

Trávník nesekáme při velmi vysokých teplotách nebo během poledního žáru. Lepší je počkat na večer, kdy je chladněji. Pokud teploty v nejteplejších dnech vystoupají do astronomických výšin, je vhodné trávník zchladit sprškou.

Použijte mulčování

V letních obdobích doporučujeme využít účinného mulčování. Posekanou, několikrát přeseknutou a rozdrcenou trávu necháme na trávníku a pečlivě ji rozhrneme po celé jeho ploše. Trávník takto přirozeně přihnojujeme a není pak třeba jej dohnojovat průmyslovými hnojivy.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také