Jednoleté okrasné traviny: Úžasně doplní letničky na záhonech a využijete je do kytic

Okrasné traviny většinou pěstujeme jako trvalky, ale je tu i několik druhů letničkových trav, které můžeme vysévat na prázdná místa v záhonech. Jejich jemná struktura a neutrální barevnost je přímo předurčuje jako doplněk výrazných květů ostatních letniček i trvalek.

Barevně nenápadné letničkové traviny využíváme pro zlehčení a zjemnění kompozice kvetoucího záhonu. Jejich nešlechtěný vzhled se hodí do nepravidelných výsadbových kompozic a vyžaduje také větší plochu, na které může pěkně vyniknout. Vytrvalé traviny se většinou vysazují jako dominantní solitéry, naopak letničkové traviny jemně doplňují barevně výrazné květiny.

Letničkové traviny můžeme také využít jako doplňkovou zeleň při vazbě letních kytic a květinových aranžmá. Vneposlední řadě se letničkové traviny pěstují pro sušení do zimních vazeb.

Většinu letničkových travin vyséváme přímo na záhon, ale můžeme je i předpěstovat. Pak je vyséváme po špetkách do sadbovačů a příliš hustý porost můžeme opatrně vyjednotit.

Zaječí ocásek (Lagurus ovatus)

Oblíbená letnička, často pěstovaná i jako dvouletka, pochází ze Středomoří. Klásek vejčitého tvaru opravdu připomíná zaječí ocásek a drží si svůj tvar i vsuchém stavu. Využívá se jako doplněk do čerstvých i suchých vazeb. Semeno se vysévá koncem dubna přímo na záhon. Zaječí ocásek nejlépe prospívá vkvalitní humózní půdě na plném slunci.

Třeslice větší (Briza maxima)

Jednoletá, asi 40–60 cm vysoká travina sneobvyklým květenstvím vpodobě srdčitých klásků, které při lehkém vánku jemně chřestí. Má ráda umístění na plném slunci, ale dobře zvládá i vlhčí stanoviště.

Dochan huňatý, vousatec (Pennisetum villosum)

Jednoletá travina původem zEtiopie. Vytváří asi 8 cm dlouhé, obrvené klasy. Vykvétá od července do pozdního podzimu. Zralé klásky se rozpadávají, proto se do čerstvých kytic i na sušení musí sklízet vmladém stadiu. Vysévá se vdubnu přímo na záhon. Dochan upřednostňuje propustnou a vzdušnou půdu a slunné umístění.

Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)

Dekorativní příbuzný užitkového ječmene pochází ze Severní Ameriky. Klas je dlouhý asi 6 cm, stenkými, dlouhými osinami. Využívá se do vazeb včerstvém i vsuchém stavu. Vysévá se vdubnu přímo na stanoviště, ale může se pěstovat i jako dvouletka, svýsevem na podzim. Ječmen hřívnatý má rád sušší a slunné stanoviště.

Proso seté (Panicum miliaceum)

Proso seté se pěstuje jako jednoletá i vytrvalá travina, květy má uspořádané vkláscích, vzácně jsou klásky uspořádané vhroznu. Některé druhy prosa jsou významnou obilninou pro výrobu jáhel. Prosné semeno se využívá také kvýživě převážně exotického ptactva. Proso je však i okrasná tráva, která patří mezi teplomilné a světlomilné rostliny a výborně odolává suchu.

Text: Simona Bauer

Protože okrasné traviny využijete do květinových vazeb, naučte se vytvářet kytice přímo od floristky. Návod najdete ve videu:


Přečtěte si také