návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jednoleté okrasné traviny: Úžasně doplní letničky na záhonech a využijete je do kytic

Simona Sedláčková , Aktualizováno: 26.08.2020
Jednoleté okrasné traviny
Autor: istockphoto.com Jednoleté okrasné traviny
Okrasné traviny většinou pěstujeme jako trvalky, ale je tu i několik druhů letničkových trav, které můžeme vysévat na prázdná místa v záhonech. Jejich jemná struktura a neutrální barevnost je přímo předurčuje jako doplněk výrazných květů ostatních letniček i trvalek.

reklama

Barevně nenápadné letničkové traviny využíváme pro zlehčení a zjemnění kompozice kvetoucího záhonu. Jejich nešlechtěný vzhled se hodí do nepravidelných výsadbových kompozic a vyžaduje také větší plochu, na které může pěkně vyniknout. Vytrvalé traviny se většinou vysazují jako dominantní solitéry, naopak letničkové traviny jemně doplňují barevně výrazné květiny.

Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)
Autor: istockphoto.com Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)

Letničkové traviny můžeme také využít jako doplňkovou zeleň při vazbě letních kytic a květinových aranžmá. V neposlední řadě se letničkové traviny pěstují pro sušení do zimních vazeb.

Většinu letničkových travin vyséváme přímo na záhon, ale můžeme je i předpěstovat. Pak je vyséváme po špetkách do sadbovačů a příliš hustý porost můžeme opatrně vyjednotit.

Zaječí ocásek (Lagurus ovatus)

Oblíbená letnička, často pěstovaná i jako dvouletka, pochází ze Středomoří. Klásek vejčitého tvaru opravdu připomíná zaječí ocásek a drží si svůj tvar i v suchém stavu. Využívá se jako doplněk do čerstvých i suchých vazeb. Semeno se vysévá koncem dubna přímo na záhon. Zaječí ocásek nejlépe prospívá v kvalitní humózní půdě na plném slunci.

Zaječí ocásek (Lagurus ovatus)
Autor: istockphoto.com Zaječí ocásek (Lagurus ovatus)

Třeslice větší (Briza maxima)

Jednoletá, asi 40–60 cm vysoká travina s neobvyklým květenstvím v podobě srdčitých klásků, které při lehkém vánku jemně chřestí. Má ráda umístění na plném slunci, ale dobře zvládá i vlhčí stanoviště.

Třeslice větší (Briza maxima)
Autor: istockphoto.com Třeslice větší (Briza maxima)

Dochan huňatý, vousatec (Pennisetum villosum)

Jednoletá travina původem z Etiopie. Vytváří asi 8 cm dlouhé, obrvené klasy. Vykvétá od července do pozdního podzimu. Zralé klásky se rozpadávají, proto se do čerstvých kytic i na sušení musí sklízet v mladém stadiu. Vysévá se v dubnu přímo na záhon. Dochan upřednostňuje propustnou a vzdušnou půdu a slunné umístění.

Dochan huňatý, vousatec (Pennisetum villosum)
Autor: istockphoto.com Dochan huňatý, vousatec (Pennisetum villosum)

Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)

Dekorativní příbuzný užitkového ječmene pochází ze Severní Ameriky. Klas je dlouhý asi 6 cm, s tenkými, dlouhými osinami. Využívá se do vazeb v čerstvém i v suchém stavu. Vysévá se v dubnu přímo na stanoviště, ale může se pěstovat i jako dvouletka, s výsevem na podzim. Ječmen hřívnatý má rád sušší a slunné stanoviště.

Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)
Autor: istockphoto.com Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)

Proso seté (Panicum miliaceum)

Proso seté se pěstuje jako jednoletá i vytrvalá travina, květy má uspořádané v kláscích, vzácně jsou klásky uspořádané v hroznu. Některé druhy prosa jsou významnou obilninou pro výrobu jáhel. Prosné semeno se využívá také k výživě převážně exotického ptactva. Proso je však i okrasná tráva, která patří mezi teplomilné a světlomilné rostliny a výborně odolává suchu.

Proso seté (Panicum miliaceum)
Autor: istockphoto.com Proso seté (Panicum miliaceum)

Text: Simona Bauer

Protože okrasné traviny využijete do květinových vazeb, naučte se vytvářet kytice přímo od floristky. Návod najdete ve videu: 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Floristka Magdalena Dvořáková vám ukáže, jak uvázat jarní kytici z květů, které natrháte na louce

reklama

Článek je zařazen v: traviny , letničky , suchá vazba , do kytic , Zaječí ocásek (Lagurus ovatus) , Třeslice větší (Briza maxima) , Dochan huňatý , vousatec (Pennisetum villosum) , Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) , Proso seté (Panicum miliaceum)

reklama

Přečtěte si také