Zahrada

27. září 2014 04:19

Markéta Zídková

Nejhezčí trávy pro solitérní výsadbu

Traviny vnesou do zahrady pohyb a eleganci. Které jsou nejkrásnější?

Vysoká stébla trav s obloukovitě prohnutými listy měnících se barev jsou předurčena pro solitérní výsadbu.Vyniknou na trávníku, v sousedství přírodních kamenů nebo vysokých plotů. Jejich velkou předností je, že se během roku mění.Na jaře jsou mladé rašící listy světle zelené, postupně hnědnou a sílí, až na podzim dorostou do konečné podoby a zbarví se do žluta, hněda nebo i červena. Můžeme je vysazovat v průběhu celého roku, s výjimkou, když mrzne. Ale ideálním obdobím je jaro.

Množení Postup je jednoduchý. Trs trávy, který začíná rašit, rozdělíme, staré stébla ustřihneme a zasadíme na nové místo. Nezapomeneme na hnojení a zalévání. Ještě jednodušší způsob výsadby je, když si rostlinu zakoupíme v zahradnictví. Už je ošetřena, přihnojena a stačí ji jen zasadit na předem určené místo.

Přehled druhů Ozdobnice (Miscanthus)

Zahrnuje asi na 10 druhů, které obvykle raší až koncem května, takže jsou rostliny efektní spíše koncem léta a začátkem podzimu. Obvykle jsou velice dekorativní i v zimě. Nejznámější je:

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Velice oblíbený druh okrasných travin, lidově nazývaný čínský rákos. Jde o okrasnou travinu dosahující za příznivých podmínek vysokého vzrůstu. Původní domovinou této rostliny je východní Asie, k nám byla dovezena až v roce 1935. Z tohoto původního klonu pochází většina druhů soudobé výsadby používané v Evropě. V současné době se o ozdobnici uvažuje jako o alternativním zdroji obnovitelné energie a surovině pro průmyslové užití.

Ozdobnici se nejlépe daří na lehčích strukturních půdách, spíše v teplejších oblastech s vyšším množstvím srážek. Doporučují se humózní písčité půdy s vysokou hladinou podzemní vody (ne více než 600 mm) a pokud možno bez vytrvalých plevelů. Vyžaduje slunečné stanoviště, v horším případě snese i polostín. Na zimu suché klasy svážeme a ořežeme až na jaře, než začne rašit.

K dostání jev mnoha kultivarech, například s příčně žlutě pruhovanými listy (´Zebrinus´) nebo s podélně pruhovanými listy (´Goldfelder´, ´Variegatus´). Odrůda ´Gracilimus´ má užší, listy, vzpřímený, gracilní habitus a zakulacený tvar trsů.

Ozdobnice velká (Miscanthus floridulus, Miscanthus giganteus)

Ozdobnice velká se poměrně bujně rozrůstá, dosahuje obvykle výšky až 3 m. Zdřevnatělá stébla jsou okrasná pouze listem, mají tmavě zelenou barvu s výrazným bílým pruhem. Listy rostou obloukovitě a půvabně směřují k zemi. Rostlina dorůstá až do výšky 300 cm. Tato mohutná solitéra patří do větších zahrad, kde vytváří pěkné pozadí. Ozdobnice vyžaduje slunečné stanoviště, popřípadě lehký stín. Dobře prospívá na zemině hlinito - písčité a vlhčí. Sestříhání trsů doporučujeme provést až na jaře, protože jsou dekorativní i přes zimu a vytváří kořenům přirozený zimní kryt. Je zcela mrazuvzdorná.

Trsť rákosovitá (Arundo donax)

Je tomohutná tráva podobná bambusu. Hojně roste ve Středomoří, kde se její stébla větví a kvetoucí rostliny dosahují výšky až 3 metry. Listy jsou ojíněné, široce čárkovité, šedozelené, obloukovitě skloněné a dlouhé až 60 cm. V našich podmínkách každoročně zmrzne až k zemi. Proto se doporučuje ji na zimu dobře zakrýt kompostem.

Vysazujeme ji na slunné stanoviště chráněné před větry do přiměřeně vlhké a živné půdy. Na jaře musíme seříznout suchá stébla těsně nad zemí. Na podzim doporučujeme prosypat trs rašelinou, nebo drcenou borkou či listím. U nás pěstujeme převážně v teplých oblastech. Mrazuvzdornost do - 12°C.

Trsť rákosovitou množíme dělením trsů na jaře. Lze ji rozmnožovat i u trav výjimečným způsobem - řízkováním od pozdního jara do léta.

Kortaderia stříbrná (Cortaderia selloana)

Je to známá pampová tráva. Její pěstování je obtížnější, vyžaduje na zimu vysokou nástylku suchého listí, slámy a navíc ještě zakrýt igelitem proti vlhkosti. V zimě totiž nesmí do trsu zatékat - vhodné je svázat listy do stříšky. Vyplatí se rovněž rostliny zakrýt chvojím. Pokud však zvládne přezimování, odmění se nám koncem léta nádhernými, hustými latami vysokými až dva metry.

Kortaderie stříbrná je okrasná tráva s výrazným květenstvím. Vyžaduje především chráněné, teplé stanoviště s dostatkem slunce. Půda musí být dobře propustná (s přídavkem písku), výživná. Květy jsou velmi vhodné do suchých vazeb.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také