10 letniček pro suché vazby: Vypěstujte si květinový materiál na zimní dekorace
Mezi letničkami najdeme několik druhů květin, které si dokážou uchovat svůj tvar a většinou i barvu i po usušení. Říkáme jim tak nějak všeobecně slaměnky, ale ve skutečnosti patří český název slaměnka pouze jedné z nich. Víte, která to je?
Bohaté kytice a květinová aranžmá si většinou spojujeme především sletní sezonou, ale srostlinami se nemusíme loučit ani vzimě, kdy cena čerstvých řezaných květin vobchodech stoupá kvýšinám. Pokud si během léta vytvoříme dostatečnou zásobu sušených rostlin, můžeme si květinová aranžmá vytvářet po celou zimu.
Nabídka letniček, vhodných ksušení pro podzimní a zimní dekorace, je velmi pestrá, a především ji ještě můžeme doplnit o spoustu trvalek a travin. Rostliny, které se hodí pro sušení, musí splňovat několik kritérií. Nesmí podstatně měnit svůj vzhled. Stonky musí být dostatečně pevné, aby se sušením nekroutily a nepraskaly. Květy se nesmí po usušení rozpadat a potřebují si udržet pěknou barvu. U některých rostlin využíváme do suchých aranžmá spíše jejich plody, jako jsou penízky měsíčnice, lampionky mochyně, měchýřky černuchy nebo makovičky máku.
Kdy sbírat letničky na sušení
Rostliny sbírejte pouze za suchého slunečného počasí, předejdete tak zbytečným ztrátám. Vlhký materiál snadno napadá plíseň dříve, než stihne uschnout.
Jak sušit letničky
Nejjednodušší způsob, je sušení na vzduchu. Rostliny očistíme od přebytečných lístků a svážeme do svazku. Je lepší používat pružnou gumičku než pevný provázek. Stonky se sušením smršťují a původně pevné svázání provázkem se rozpadá. Květiny sušíme vždy květy dolů, vmenších pugétech, aby se zachovaly krásně rovné stonky. Všechny rostliny, určené ksušení pečlivě zbavíme přebytečných listů a hlavně nečistot. Některé rostliny sušíme volně rozložené, nejlépe na síťových platech.
V sušičce na ovoce, zapnuté na nejnižší stupeň, můžeme sušit především jednotlivé plátky květin, určené na pottpouri.
Suché květiny pak vážeme do kytic nebo vpichujeme do aranžovací hmoty pro sušené rostliny, která má šedou barvu. Vhobby obchodech zakoupíme i zelenou aranžovací hmotu, ale ta se využívá pro rostliny čerstvé.
Slaměnka křídlatá (Ammobium alatum)
Vnašich podmínkách se pěstuje jako letnička, ale ve skutečnosti je to trvalka zAustrálie. Vysévá se koncem března doma za oknem, na záhon ji můžeme vysadit už koncem dubna. Kvete od července do zámrazu. Upřednostňuje písčité půdy, i když vpůdách humózních roste bujněji, ale méně kvete.
Ostrožka stračka (Consolida regalis)
Vnašich končinách domácí letnička, která se vysévá už pozdě na podzim nebo brzy na jaře a snadno se množí i samovýsevem. Vyžaduje výživnou a dobře propustnou půdu a slunečné stanoviště. Kvete včervenci a vsrpnu.
Kraspédie žlutá (Craspedia globosa)
Letnička původem zAustrálie, která umí vmírných zimách i přezimovat. Vysévá se už vúnoru, ale do volné půdy se sází až vkvětnu. Má ráda sušší půdu a plné slunce. Kvete od července do září.
Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa)
Teplomilná letnička, původem zJižní Ameriky. Vyžaduje slunečné umístění a dobře propustnou půdu, chladné počasí a déšť snáší špatně. Vysévá se vbřeznu ve skleníku a na záhony se vysazuje až vdruhé polovině května. Kvete od poloviny července až do podzimu.
Smil listenatý (Helichrisum bracteatum)
Smil pochází zAustrálie, kde se pěstuje jako trvalka. Je to typický představitel rostlin ksušení, většinou se mu lidově říká slaměnka, ač správně je slaměnka úplně jiná letnička, tedy Ammobium alatum. Smil se vysévá vdubnu ve skleníku nebo doma za oknem a na záhony se vysazuje až koncem května. Má rád propustnou půdu a slunečné umístění. Kvete od července až do října.
Smilek růžový (Helipterum roseum)
Letnička původem zAustrálie snádherně růžovými květy. Vysévá se za oknem, koncem dubna, na záhon se vysazuje až koncem května. Upřednostňuje humózní, písčitohlinitou půdu a plné slunce. Kvete od června do října.
Limonka chobotnatá, statice (Limonium sinuatum)
Pochází ze Středomoří, kde se pěstuje jako trvalka. Vysévá se vpolovině března ve skleníku, na záhony se vysazuje koncem dubna. Rostliny, které vysadíme do volné půdy později, kvetou méně. Limonka má ráda propustnou půdu a slunečné umístění. Kvete od července do října.
Měsíčnice roční (Lunaria annua)
Pěstuje se jako letnička zdubnového výsevu, ale i jako dvouletka zpodzimního výsevu. Je nenáročná na půdu, ale i na slunce a může se pěstovat i vpolostínu. Kvete od května do června.
Černucha damašská (Nigella damascena)
Pochází zjižní Evropy, ale u nás už dávno zdomácněla. Vysévá se přímo na záhon vpolovině dubna, ale výborně se množí i samovýsevem. Je nenáročná na stanoviště, pouze přemokřené půdy nesnáší. Kvete od července do srpna.
Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)
Pochází zAmeriky a dorůstá do úctyhodné výšky až 120 cm. Vysévá se vbřeznu ve skleníku, na záhony se vysazuje až koncem května. Sporýš vpříznivých podmínkách velmi často přezimuje a chová se jako krátkodobá trvalka. Má rád písčitohlinitou půdu a slunečné umístění. Kvete od července do října.
Text: Simona Bauer