reklama

Věnce z kaštanů i kaštanové talismany. Místo okoukaných zvířátek zkuste netradiční dekorace

Simona Sedláčková
16. září 2020
Kaštany bývají první stromy, kterým se s přicházejícím podzimem začínají vybarvovat listy a zároveň se pod nimi objevují i malé hnědé kaštany, které přitahují pozornost dětí i dospělých. Můžete je využít na výrobu jednoduchých i složitějších věnců, vytvořit z nich veselá zvířátka i malé talismany pro štěstí.
reklama

Padající kaštany zjírovců – ano tyhle stromy se správně jmenují jírovec maďal, nikoliv kaštan, jak jim většinou všichni říkáme – bývají první známkou přicházejícího podzimu. Dospělí si je strkají do kapes, aby jim zajistily zdraví a sílu pro dlouhou zimu a děti si znich nejraději vytvářejí nejrůznější zvířátka a panáčky. Ale kaštany můžete využít na mnohem větší paletu podzimních dekorací. Nechte se inspirovat!

Jednoduše nádherné věnce zkaštanů

Srdíčko nebo věnec zkaštanů zvládne vytvořit úplně každý, kdo dokáže kaštan provrtat. Nejsnadněji se skrz poměrně tvrdou slupku dostane vrtačka stenkým vrtáčkem, nejlépe hobby vrtačka, ale tu má kdispozici jen málokdo. Kaštan můžete prorazit i obyčejnou pletací jehlicí, jehlicí na špízy nebo ručním nebozezem. Pak už kaštany jednoduše stačí navléknout na silnější drát, jako korálky a vytvarovat do tvaru kruhu nebo srdce.

Kaštany můžete při navlékání na drát prokládat pevnějšími listy zbřečťanu, dobře drží tvar i listy zhrušně nebo voňavý bobkový list.

Kaštany můžete na základ věnce, nejlépe ze slámy, nalepovat i tavnou pistolí, ale jak se budou kaštany sesychat, může se stát, že budou postupně odpadávat. Pokud spodní stranu kaštanu, na kterou budete nanášet roztavené lepidlo (silikon), zdrsníte nebo trochu rozpícháte větším hřebíkem, lepidlo se na povrchu lépe uchytí a dekorace bude trvanlivější. Nakonec spáry mezi nalepenými kaštany můžete vyplnit kousky mechu.

Kaštany jako doplněk přírodních věnců

Kaštany na věnce nejlépe připevníte, když je nejprve navléknete na drát a pak omotáte kolem věnce, nebo znich spomocí silnějšího drátu nebo větších hřebíků vytvořte zápichy. Kaštan na drát nebo hřebík jednoduše napíchněte.

Na kaštany můžete i malovat

Použijte akrylové barvy a štětec nebo akrylové fixy. Vnejhorším zkuste i fixy lihové, ale pak nechte kaštany jenom doma na misce, pro venkovní dekorace lihové fixy vhodné nejsou.

Víte, že kaštany nosí hodně lidí celou zimu po kapsách, protože věří, že jim přinesou zdraví a sílu? Podobné talismánky pro zdraví můžete vytvořit jako pozornost pro kamarády nebo babičku.

Dětem pro radost

Vytvořit obyčejné panáčky zkaštanů a párátek nebo špejlí zvládne každý, ale zkuste je i vylepšit nalepovacími očky. Pak se budou dětem líbit možná ještě víc.

Podzimní dekorace jsou plné barev:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama