Zahrada

16. září 2020 14:00

Simona Sedláčková

Věnce z kaštanů i kaštanové talismany. Místo okoukaných zvířátek zkuste netradiční dekorace

Kaštany bývají první stromy, kterým se s přicházejícím podzimem začínají vybarvovat listy a zároveň se pod nimi objevují i malé hnědé kaštany, které přitahují pozornost dětí i dospělých. Můžete je využít na výrobu jednoduchých i složitějších věnců, vytvořit z nich veselá zvířátka i malé talismany pro štěstí.

Jednoduše nádherné věnce z kaštanů

Srdíčko nebo věnec  zkaštanů zvládne vytvořit úplně každý, kdo dokáže kaštan provrtat. Nejsnadněji se skrz poměrně tvrdou slupku dostane vrtačka stenkým vrtáčkem, nejlépe hobby vrtačka, ale tu má kdispozici jen málokdo. Kaštan můžete prorazit i obyčejnou pletací jehlicí, jehlicí na špízy nebo ručním nebozezem. Pak už kaštany jednoduše stačí navléknout na silnější drát, jako korálky a vytvarovat do tvaru kruhu nebo srdce.

Kaštany můžete při navlékání na drát prokládat pevnějšími listy zbřečťanu, dobře drží tvar i listy zhrušně nebo voňavý bobkový list.

Kaštany můžete na základ věnce, nejlépe ze slámy, nalepovat i tavnou pistolí, ale jak se budou kaštany sesychat, může se stát, že budou postupně odpadávat. Pokud spodní stranu kaštanu, na kterou budete nanášet roztavené lepidlo (silikon), zdrsníte nebo trochu rozpícháte větším hřebíkem, lepidlo se na povrchu lépe uchytí a dekorace bude trvanlivější. Nakonec spáry mezi nalepenými kaštany můžete vyplnit kousky mechu.

Na kaštany můžete i malovat

Použijte akrylové barvy a štětec nebo akrylové fixy. Vnejhorším zkuste i fixy lihové, ale pak nechte kaštany jenom doma na misce, pro venkovní dekorace lihové fixy vhodné nejsou.

Víte, že kaštany nosí hodně lidí celou zimu po kapsách, protože věří, že jim přinesou zdraví a sílu? Podobné talismánky pro zdraví můžete vytvořit jako pozornost pro kamarády nebo babičku.

Podzimní dekorace jsou plné barev:


Přečtěte si také