Zahrada

19. května 2014 09:11

Markéta Zídková

Když se řekne síť… Vyberte si

Houpací sítě změní váš pohled na život.

Neumím si představit větší pohodu. Ležím v houpací síti a sleduju dění v koruně stromu. Na obloze sem tam mráček, každý má jiný tvar, odstín a rychlost. Pozoruju tu nádheru a pomalu zavírám oči. Nechávám mysl splynout s přírodou. Po hodině samozřejmě zjistím, že jsem usnula… Lenošení v síti je prostě nekonečně příjemné a návykové. Taková houpací síť není nikdy dlouho prázdná, milují ji děti i dospělí a vyzkouší ji zaručeně všechny návštěvy. Dá vaší zahradě nový rozměr.

Houpací sítě prý pocházejí ze Střední Ameriky. Indiáni je užívali jako závěsná lůžka z důvodu ochrany před hmyzem a hady. Do Evropy první síť dorazila už s Kryštofem Kolumbem. Dochovaly se ale záznamy téměř 1100 let staré o sítích na lodích Normanů. Pro pohodné nocování a skladnost se na lodích využívaly celá staletí.

Krásné místo k odpočinku vytvoříte pod korunou starého stromu, pokud jsou jeho spodní větve dostatečně silné a přiměřeně vzdálené. Počítejte s rozpětím až 4 metrů.

Pokud si budete chtít pořídit houpací sít, najdete ji též pod španělským názvem hamaka. Název je údajně přejatý od indiánského kmen Taíno a znamená „rybářská sít“. Některé hamaky rybářskou síť opravdu připomínají. Jsou zhotoveny z překvapivě tenkých, pevných provázků, které jsou splétány podle přesně dané osnovy. Síť je bez jediného uzlíku, a pokud si do ní lehnete, dokonale se přizpůsobí vašemu tělu. Chcete-li ležet s rovnými zády, uložte se diagonálně. Tím máte také jistotu, že nevypadnete.

Hamaky jsou vyráběny v různém barevném provedení, vybírat můžete z různých materiálů různé kvality. Sítě z tkané textilie nebo opravdu „sítě“ z provazů. Vyrábějí se v různých velikostech. Nejběžnější jsou sítě pro jednoho nebo dva lidi. Některé sítě jsou dokonce tak velké, že se do nich vejde celá rodina. Kdo to nezná, bude možná překvapen, že síť všechny unese. Nejobvyklejší je zavěšení mezi dva stromy, ale jsou tu také trámy pergoly, terasy, zahradního altánu či zápraží na chalupě. Krásné místo k odpočinku vytvoříte pod korunou starého stromu, pokud jsou jeho spodní větve dostatečně silné a přiměřeně vzdálené. Počítejte s rozpětím až 4 metrů.

Sítě se prodávají s tyčemi nebo turistické. Sítě se upevňují pomocí lan a karabin. Můžete si zakoupit připevňovací lano s karabinou z pozinkované oceli určené přímo pro zavěšení sítí a křesel. Je opatřeno posuvným jezdcem, kterým lze nastavovat délku lana, aniž byste jej museli znovu uvazovat. V nabídce naleznete také pružiny, ty umožňují vertikální pohupování.

Alternativou jsou závěsná křesla, ke kterým můžete zakoupit stejně jako k síti stojan a vytvořit si tak na terase zajímavý solitér.

Ceny houpacích sítí se pohybují od 1000 Kč do 5000 Kč. Krásné stojany stojí až 20 000 Kč, ale pořídíte je i za pár set korun

Údržba sítě je dle doporučení prodejce, nejčastěji ruční praní na 30 °C nebo běžné praní v pračce. Důležité je důkladné vysušení a skladování v suchém prostředí, aby neplesnivěly. Výhodou je, že v zimně zaberou minimum místa. Pokud budete síť schovávat před deštěm a sundávat na noc, aby nenavlhla od rosy, nejen prodloužíte její životnost, ale také ji budete mít vždy suchou a připravenou k odpočinku.

Zhoupněte se. A neodoláte.

(veh)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také