Vyhledávání

1. První adventní neděle
Advent letos začíná v neděli 29. listopadu. Až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje NADĚJI!!! Přes den bychom si měli zajít s rodinou na procházku do přírody a nasát klidnou atmosféru předvánočního času.
2. České Vánoce bez cukroví? To ne!
Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.
3. Seznam vánočních dárků
Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři. Takže je nejvyyší čas myslet na dárky. Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem.
Spoustu inpirace, dobrých rad a skvělých nápadů najdete v našem vánočním speciálu
4. Předvánoční úklid
Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.
5. Zapomenutá česká tradice
Dříve 3. prosince podvečer kdysi chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.
6. Barbory a barborky
4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.
7. Mikuláš nejen pro děti
Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Letos pravděpodobně bude Mikuláš jen v komorním provedení, ale tradice je tradice.
8. Druhá adventní neděle
Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující MÍR.
9. Kontrola vánočních dekorací
Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.
10. Nezapomínáme na ptáky a ptáčky
Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.
11. Jmelí přináší štěstí
Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.
12. Sázka na přírodní sedativa
Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.
13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu
13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení. Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.
14. Minutka na protažení těla
Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.
15. Třetí adventní neděle
Do Vánoc už moc času nezbývá, je už 13. prosince, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná PRÁTELSTVÍ.
16. Jak skladovat vánoční cukroví
Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.
17. Hurá na nákup
Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup potravin. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu. Letos asi bude nakoupit i potraviny online.
18. S úsměvem jde všechno líp
Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.
19. Jak zabalit vánoční dárky
Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.
20. Odřízněme se od okolního světa
Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.
21. Vánoční stromeček
Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.
22. Čtvrtá adventní neděle
Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem LÁSKA. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Přejeme šťastné a veselé Vánoce!