návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit šťastné a veselé Vánoce

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 27.11.2020
Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce bez újmy na zdraví
Autor: istock.com Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce bez újmy na zdraví
Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.

reklama

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 29. listopadu. Až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje NADĚJI!!! Přes den bychom si měli zajít s rodinou na procházku do přírody a nasát klidnou atmosféru předvánočního času. 

První adventní neděle: večer rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději
Autor: pixabay.com První adventní neděle: večer rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Adventní čas: České Vánoce bez cukroví? To přece nejde!
Autor: pixabay.com Adventní čas: České Vánoce bez cukroví? To přece nejde!

3. Seznam vánočních dárků

Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři. Takže je nejvyyší čas myslet na dárky. Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. 

Spoustu inpirace, dobrých rad a skvělých nápadů najdete v našem vánočním speciálu

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer kdysi chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Adventní čas: 4. prosince si nezapomeňte utrhnout barborku - větvičku třešně, jabloně, meruňky nebo zlatice
Autor: istock.com Adventní čas: 4. prosince si nezapomeňte utrhnout barborku - větvičku třešně, jabloně, meruňky nebo zlatice

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Letos pravděpodobně bude Mikuláš jen v komorním provedení, ale tradice je tradice.

Barborky se trhají 4. prosince a vykvétají 24. prosince

Dnes je svaté Barbory, utrhněte si barborky. Víte, co všechno umí?

Podoba oslav svátku sv. Mikuláše se lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval

Mikulášské lidové tradice: Dnes chodí Mikuláš, anděl a čert, Mikulášku byste ale potkat nechtěli

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující MÍR.

Druhá adventní neděle: rozsvítíme už druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.
Autor: pixabay.com Druhá adventní neděle: rozsvítíme už druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

Tajemné kouzlo Vánoc: Purpura a františek tak krásně voní...

Tajemné kouzlo Vánoc: Proč purpura a františek tak krásně voní?

Legendární jmelí: Symbol Vánoc s léčivými účinky roste mezi nebem a zemí

Čarovné jmelí: Legendární symbol Vánoc má léčivé účinky

10. Nezapomínáme na ptáky a ptáčky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Věnec s ořechy

Věnec s ořechy: Krmítko pro ptáky a dekorace zahrady v jednom

Strakapouda velkého si nespletete

Poznáte nejběžnější české ptáky? Máme pro vás návod

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

Adventní čas: darujme jmelí pro štěstí
Autor: pixabay.com Adventní čas: darujme jmelí pro štěstí

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a vyrobit z ní super francouzský lék na uklidnění

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a udělat přírodní kapky proti stresu

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení. Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Lucie, noci upije a práci zakáže

Lucie noci upije a podle tradice nesmíte doma uklízet

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, je už 13. prosince, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná PRÁTELSTVÍ.

Třetí adventní neděle:  zapálíme už  třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství
Autor: pixabay.com Třetí adventní neděle: zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup potravin. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu. Letos asi bude nakoupit i potraviny online.

Na Vánoce máslo jede! Krásně voní, dobře chutná a je zdravé

Jak vybrat správné máslo na pečení i vaření?

Není mouka jako mouka

Není mouka jako mouka. Dnes jsou moderní celozrnné a přirozeně bezlepkové

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

Adventní čas: nejosobnější je vlastnoruční balení dárků
Autor: istock.com Adventní čas: nejosobnější je vlastnoruční balení dárků

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

Čtvrtá adventní neděle: na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska
Autor: pixabay.com Čtvrtá adventní neděle: na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem LÁSKA. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Přejeme šťastné a veselé Vánoce! 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Vánoční cukroví podle horoskopu: Beran miluje linecké, Blíženci vosí hnízda, Kozoroh vanilkové rohlíčky

Upečte vánoční cukroví podle horoskopu: Beran má rád linecké, Blíženci vosí hnízda, Kozoroh vanilkové rohlíčky

První adventní neděle - první svíčka

Co znamenají svíčky na adventním věnci a proč má být jedna růžová?

Vánoční výzdoba podle jednotlivých znamení zvěrokruhu

Vánoční výzdoba podle zvěrokruhu: V čem se shodnou Beran se Lvem?

Korkové špunty nikdy nevyhazujte!

Originální vánoční výzdoba z korkových špuntů: Vytvořte věnce, stromečky i řetězy

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , vánoční tradice , adventní , adventní věnce , adventní neděle , vánoční cukroví , vánoční dekorace

reklama

Přečtěte si také