Vánoce

27. listopadu 2020 10:30

Lenka Valjentová

Užijte si pohodový advent aneb Jak připravit Vánoce bez stresu

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 29 tipů, jak proplout adventním časem v pohodě.

Období adventu začíná v roce 2022 první víkend v listopadu, konkrétně 27. listopadu a končí na Štědrý den po západu slunce. Každá adventní neděle během této doby nese své jméno. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední před vánočními svátky je neděle zlatá, letos připadá na 18. prosince.

1. První adventní neděle (železná)

Až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje NADĚJI. Přes den bychom si měli zajít s rodinou na procházku a nasát kouzelnou atmosféru předvánočního času.

2. České Vánoce bez cukroví? Ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale můžeme třeba zkusit upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh. Jako první se musíme pustit se do pečení medových perníčků, neboť tyhle voňavé klenoty potřebují do Vánoc řádně uležet.

3. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo pokec s přáteli ano.

4. Seznam vánočních dárků

Je 1. prosince, ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři. Takže je nejvyšší čas myslet na dárky. Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem.

5. Mikulášské dárky

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Neměli zapomenout objednat Mikuláše, čerta a anděla, tedy máme-li doma potomky odpovídajícího věku.

6. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer kdysi chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

7. Barbory a barborky

4.12.je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

8. Druhá adventní neděle (bronzová)

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující MÍR. Jestliže jsme se ještě nebyli podívat na vánočních trzích (konají-li se někde v okolí), tak bychom to měli co nejdříve napravit. Co může být příjemnějšího, než si dát si svařák a sáček horkých kaštanů... Do Vánoc to ostatně můžeme ještě několikrát zopakovat.

9. Mikuláš

Večer 5.12.chodí Mikuláš s čertem a andělem!

10. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme včas zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S dostatečným předstihem také nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

11. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

12. Nezapomínáme na ptáky a ptáčky

Ať bydlíme v rodinném domě, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

13. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

14. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

15. Třetí adventní neděle (stříbrná)

Do Vánoc moc času nezbývá, je už 11. prosince, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamená PRÁTELSTVÍ.

16. Druhá etapa pečení vánočního cukroví

Po perníčcích jsou na řadě další druhy: pracny, linecké koláčky, vanilkové rohlíčky… Během čekání na upečenou várku cukroví můžeme zdobit polevou perníčky. Nepečené druhy ještě počkají.

17. Lucky chodily kontrolovat čistotu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení. Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

18. Nákup potravin

Do Ježíška už moc času nezbývá, a tak bychom si měli připravit kompletní seznam surovin, které potřebujeme k přípravě slavnostní štědrovečerní večeře. Možná by stálo za to vydat se na velký nákup trvanlivých potravin. Vyrazíme ale brzy ráno či až pozdě večer, nebo nakoupíme online. Návaly koupěchtivého obyvatelstva by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

19. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví bychom už měli mít máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

20. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

21. Zkusíme nabrat energii

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

22. Čtvrtá adventní neděle (zlatá)

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem LÁSKA. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, která letos připadá na 18. prosince,  ale i celé Vánoce.

23. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

24. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček, pokud jsme tak již neučinili, odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

25. Nákup kapra

Vydáme se pro kapra (pokud rádi rybu). Raději koupíme vykuchaného, než abychom ho pak týrali četnými ranami palicí. Nesmíme zapomenout na vnitřnosti na polévku.

26 . Sváteční ladění

Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání sledováním vánočních filmů a pohádek, ty nás spolehlivě svátečně naladí. Nezaškodí, když se vydáme na svařáček na vánoční trhy...

27. Vánoce už klepou na dveře

Abychom si užili Štědrý den bez stresu, vystavíme si betlém a ozdobíme vánoční stromeček, upečeme vánočku a pustíme se přípravy rybí polévky a bramborového salátu.

29. Štědrý den

Je 24. prosince. Ráno se probudíme do pro mnohé z nás nejkrásnějšího dne v roce, konečně jsme se dočkali Ježíška. Sice nás ještě něco štědrovečerních povinností čeká, ale zbytek dne věnujme svým blízkým, své rodině.

Přejeme všem lidem dobré vůle šťastné a veselé Vánoce!


Přečtěte si také