Zahrada

4. září 2021 14:00

Simona Sedláčková

Locika kompasová ukazuje na sever. Příbuzná hlávkového salátu funguje jako sedativum

Locika kompasová je běžná bylina, která se vyskytuje po celé Evropě a byla zavlečena i do téměř celého světa. Na zahradách je to otravný plevel, ale v přírodě vám může pomoci s orientací na cestách. Čepele jejích listů na lodyze jsou téměř vždy postaveny v severojižním směru. Jako podle kompasu!

Locika kompasová (Lactuca serriola)

Jednoletou až dvouletou bylinu zrodu locika a čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá podle podmínek do výšky 40–180 cm, známe od pohledu úplně všichni, ale jen málokdo si vybaví i její jméno.

Výskyt lociky kompasové

Roste na skládkách a rumištích, podél cest a chodníků ve městech i volně vpřírodě. Nevyhne se snad žádné zahradě. Stačí si jen chvilku nevšímat zahradního koutu, a locika kompasová se vněm ráda usadí.

Jak poznáte lociku kompasovou

Zrůžice přízemních listů, které jsou obkopinaté, vyrůstá olistěná bělavá lodyha, která je vhorní části větvená. Lodyžní listy sostny bývají svisle skloněné vseverojižním směru. Natočením listů se rostlina brání přehřátí listů při poledním úpalu.

Vrchol lodyhy nese mohutné latovité květenství, složené zvětšího počtu žlutých úborů. Rostlina vykvétá od června do října. Květní úbory se ráno otvírají a se soumrakem uvadají.

Celá rostlina vyrůstá zaž 20 cm dlouhého, kůlovitého kořene sčetnými postranními kořínky.

Použití lociky kompasové a její účinky

Zlodyhy, listů i kořene lociky kompasové vytéká po poranění latex. Hořkébílé mléko funguje jako sedativum a analgetikum, jeho účinky jsou však jen velmi mírné. I tak se dříve používalo vlidovém léčitelství a dodnes se zněho vyrábějí některé homeopatické léky.

Locika kompasová roste často na pastvinách, kde může při velkém přemnožení až ohrozit zdraví zvířat, především hořkým mlékem, dřevnatými lodyhami a ostnitými listy.

Locika jedovatá (Lactuca virosa)

Na rumištích a neúrodných půdách se můžete setkat i s locikou jedovatou, které se někdy říká i opium chudých. Dorůstá do výšky až 2 m a bílé mléko, tedy latex, který zrostliny po poranění vytéká má skutečně podobné účinky jako opium, ale bez vznikající závislosti.

Locika jedovatá se vlidové medicíně také využívá jako přírodní anestetikum a sedativum. Pozor však na kontraindikaci sglaukomem, těhotenstvím či zvětšenou prostatou. Nesmí se také používat při kojení a před jakoukoliv operací.

Locika setá (Lactuca sativa)

Vzdálenou příbuznou lociky kompasové je všemi milovaný hlávkový salát neboli locika setá. Vyskytuje se pouze na našich zahradách, planou variantu hlávkového salátu vpřírodě nenajdete. Slocikou kompasovou ho spojuje jedna vlastnost, a to, že po poranění obě rostliny roní latexovou šťávu.


Přečtěte si také