Pěstujte ledový salát. Na šťavnatých listech si můžete pochutnávat od jara do zimy

Ledový salát vypadá skoro jako hlávkový, má ale tužší a šťavnatější listy, které drží více u sebe, a tak připomíná zelí. Byl vyšlechtěn až koncem 19. století v Kalifornii a ledový se mu říká proto, že na první pohled působí jako zkřehlý mrazem. Na zahradě se dá pěstovat prakticky celý rok. Poradíme, jak na to.

Ledový salát má poměrně velkou a tvrdou hlávku, která připomíná zelí. Okrouhlé, hustě rostlé listy leží těsně na sobě a jsou velmi křehké. Okrajové listy jsou zelenější, směrem ke středu hlávky jsou světlejší a ještě více křehké.

Proč jíst ledový salát

Ledový salát obsahuje vitaminy skupiny B včetně kyseliny listové, dále pak vitamíny A, C, E a K . Kromě vitaminů a minerálů dodává lidskému tělu i cennou vlákninu a z dalších látek v něm najdeme vápník, železo, hořčík, sodík draslík, thiamin, riboflavin, niacin. Ledový salát má velmi nízký obsah kalorií: pouhých 13 kcal na 100 gramů.

NENECHTE SI UJÍT: Čerstvý hlávkový salát je nejlepší! Vypěstujte si letos vlastní. Kdy začít?

Na co je dobrý ledový salát

Ledový salát působí jako mírné sedativum - uklidňuje nervy, zmírňuje stres a přivolává spánek. Dále je ledový salát vhodný při detoxikačních kúrách a redukčních dietách, jelikož díky vysokému obsahu vlákniny snadno a rychle zasytí a přitom dodá jen velmi málo kalorií. V  neposlední řadě funguje jeho pravidelná konzumace jako prevence problémů s pamětí. Mezi jeho zdravotní benefity patří snižování hladiny cholesterolu a zlepšení trávení (zejména pomáhá při zácpě). Pomáhá v prevenci močových, ledvinových a žlučových kamenů.

Jak ledový salát pěstovat

  • Na jaře pro letní sklizeň spíše vysazujeme už předpěstovanou sadbu, pro podzimní sklizeň naopak raději vyséváme semínka přímo na záhon od poloviny července až do poloviny srpna. Vegetační doba je 70–95 dní podle odrůdy, tedy v průměru asi 3 měsíce," doporučuje pěstitel Jan Prášil
  • Ledový salát vyžaduje úrodnou, kvalitní, hlinitopísčitou, dostatečně vzdušnou a propustnou půdu, schopnou dobře zadržovat vodu. Salát je náročný nejen na vláhu, ale také na zásobování živinami. Hnojíme kopřivovou jíchou nebo můžeme použít 5 l vyzrálého kompostu na m2 plochy záhonu.
  • Místo pro výsev či výsadbu ledového salátu volíme slunné a vzdušné, salátu nevadí ani průvan. Za horkého počasí mu bude vyhovovat mírné zastínění.
  • Salát ledový pěstujeme na stejném místě za dva a více let. Nevhodné je střídání se špenátem. Saláty bývají oblíbenou pochoutkou slimáků a plzáků, proto se kromě různých pastí a jiné ochrany vyplatí pěstovat v blízkosti ledového salátu tymián, lichořeřišnici, kopr, šalvěj, měsíček, kostival, petrželku nebo pažitku, tyhle aromatické bylinky odrazují slimáky od hostiny. Salátu to svědčí vedle mrkve, výhodné je společenství na záhonu vedle pnoucích fazolí nebo okurek pěstovaných na síti.
  • Brzy na jaře vyséváme semínka 8 až 12 týdnů před předpokládaným termínem výsadby (čím kratší den, tím delší doba předpěstování) do vlhkých výsevních substrátů do hloubky 0,5 až 1 cm. Předpěstované sazeničky vysazujeme při 4–6 pravých listech mělce na záhon tak, abychom nezahrnuli srdéčko rostliny. Velkohlávkové ledové saláty vysazujeme mělce do sponů 35 x 35 cm.
  • „Když sklidíme ranou zeleninu, můžeme každou volnou plochu využít na výsev salátu. Při letním výsevu ledového salátu přímo na záhon vyséváme semena mělce do řádků nebo po špetkách ve sponu 25 x 25 až 30 x 30 cm a rostliny po vzejití vyjednotíme. Salát hustě vysetý protrháme a sazeničky vysadíme na jiné místo na zahrádce," radí pěstitel.
  • Hlavně na jaře se využívá netkaná textilie, protože se pod ní utváří příznivé mikroklima pro rychlý růst. Tuhle užitečnou funkci plní i v létě, kdy ochrání rostlinky před nočním chladem a střídáním teplot. Už v září se mohou vyskytnout i první přízemní mrazíky a je důležité, aby je ledový salát přečkal bez úhony.
  • Po letním výsevu udržujeme místa, kde jsme zaseli semínka ledového salátu stále vlhká, aby ostré slunce mladé vzcházející rostlinky nespálilo. Semínka salátu rychle vyklíčí. Až do tvorby hlávek zaléváme pravidelně, ale přiměřeně, aby ke kořenům mohl vzduch. Během tvorby hlávek zaléváme vydatně v delších časových odstupech podle aktuálního počasí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dejte šanci čínskému zelí. S pěstováním asijské zeleniny pak choi můžete začít právě teď

Co dělat, když salát napadne plíseň

Plíseň salátová (Bremia lactucae) napadá salát během celého vegetačního období. Zpočátku se projevuje na spodních listech žlutozelenými skvrnami, které rychle žloutnou, za sucha hnědnou a za vlhka probíhá hnilobný rozklad. Na spodní straně listů se tvoří bílý povlak. Onemocnění se šíří od okrajů směrem ke středu hlávky. Nakonec salát hyne.

  • Prevencí je správný režiím zavlažování - aby hlávky podehnívaly a nebyly napadeny plísní salátovou, musí co nejrychleji oschnout, včetně okolní zeminy, a proto zaléváme zásadně ráno či v brzkých dopoledních hodinách.
  • Pomáhá odvar z pelyňku pravého. Sušenou bylinu (kolem 5 g) zalijeme 1 litrem vody, přivedeme k varu a vaříme zhruba 40 minut. Necháme vychladnout, scedíme a zředíme s vodou v poměru v poměru 1 : 3–4. Přelijeme do rozprašovače a aplikujeme několik dní po sobě na napadenou část rostliny.

Sklizeň ledového salátu

Když jsou hlávky dostatečně velké, sklízíme je. Pokud u ledového salátu neporušíme listové srdíčko, rostlina znovu obroste novými listy a dá se tak sklízet několikrát," uvádí Jan Prášil. Po sklizni v neporušeném stavu vydrží ledový salát lednici 1 až 2 týdny.

Doporučené odrůdy ledového salátu

Velmi raný ledový salát Miniko

Tvoří menší, ale velmi pevné kompaktní hlávky s malými manžetovými listy, má vynikající chuť a je extrémně odolný proti vybíhání. „Jakmile se začnou tvořit hlávky, doporučuji méně časté, ale vydatné ranní zalévání, abychom předešli jejich vnitřnímu zahnívání," radí pěstitel. Okrajové listy jsou výrazně zelené, hustě vroubkované.

Velmi raná odrůda Ledano

Odrůda vhodná pro jarní a podzimní pěstování, výsev semen od března do srpna. Listy jsou křehké a lehce nažloutlé a jemně bublinaté, hlávka je větší než u odrůdy Miniko.

Poloraný ledový salát Medimo

Odrůda s velkými hlávkami kulovitého až oválně kulovitého tvaru se středním manžetovým listem. Hlávky odolné vůči přehřívání a zahnívání, ideální pro pěstování v letním období pro podzimní sklizeň.

Polopozdní ledový salát Maximo

Salát s velkými manžetovými listy a mohutnými hlávkami volnější skladby, které se po uříznutí snadno rozebírají na jednotlivé listy. Listy jsou matně zelené barvy, téměř bez vroubkování. Vyžaduje spon minimálně 30 × 30 cm a dostatek vláhy.

Letní polní ledový salát Pražan

Hlávka je kulovitá, až ploše kulovitá, dobře uzavřená, hustá, se žlutozelenými lesklými krycími listy, křehká a šťavnatá o hmotnosti 500–1 000 g. Je vhodný k výsevu od března do května, ke sklizni od července do září. Snáší letní sušší podmínky.

INSPIRUJTE SE: Zeleninový horoskop aneb Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu

Ledový salát v kuchyni

Ledový salát konzumujeme nejvíce a nejlépe čerstvý. Chuť čerstvého ledového salátu je příjemně nasládlá, listy jsou křupavé a šťavnaté. Skvěle se hodí jako základ salátů i teplých zeleninových směsí, je vyhledávanou ingrediencí do burgerů, sendvičů a wrapů. Vynikne s kuřecím masem, výborný je také v kombinaci s lososem či tuňákem. Jeho použití jako obloha k jídlu je rovněž skvělou volbou. Ledový salát můžeme dát i do polévky, ale až těsně před podáváním, pokud chceme, aby zůstal křupavý. Ledový salát je výborný do smoothie.

Zdroje: pěstitel Jan Prášil, nzip.cz, cs.wikipedia.org. gardeningknowhow.com


Přečtěte si také