Zahrada

15. srpna 2014 05:26

Markéta Zídková

Londýnský Tower se zbarvil rudě. Zaplavily jej máky

Vlčí máky připomínají válečnou tragédii – padlé v první světové válce.

Celkem 888 246 keramických květů máků barví do červena suchý vodní příkop londýnské pevnosti Toweru. Instalace britských umělců Paula Cumminse a Toma Pipera připomíná stejný počet vojáků Spojeného království padlých během první světové války.

Vlčí mák zvolili záměrně. Právě jeho květy už po staletí vyrážejí na většině bitevních polí, což botanici připisují vápnu ze sutin. Ponurou symboliku máku dodal i kanadský poručík John McCrae, když červené květy kvetoucí na flanderských polích „mezi kříži, řadu za řadou“ zmínil ve verších, které v roce 1915 napsal na počest padlého přítele.

Spojitost s první světovou válkou má i samotný vodní příkop Toweru, kde v roce 1914 armáda shromažďovala brance. Tehdy tam přísahalo věrnost panovníkovi šestnáct set nových vojáků. Letos v červnu, když od vstupu Anglie do zmíněného konfliktu uplynulo sto let, zasadil na tomto místě do trávníku první vlčí mák z keramiky nejdéle sloužící gardista královské tělesné stráže neboli Beefeater. Osázet zbylé květiny pomáhá od poloviny července osm tisíc Britů z celé země. Poslední mák do trávníku u Toweru zasadí 11. listopadu k výročí konce 1. světové války. Zdobná připomínka konfliktu bude na prodej za pětadvacet liber, tedy bezmála 900 korun za kus. Pokud si lidé koupí celé pole, rozeberou si vojenské charity několik milionů liber.

„Mohou představovat slzy, proud krve, ale i máky rostoucí nepřirozeně vysoko, aby se dostaly přes zeď,“ komentoval květy obrostlou konstrukci jeden z autorů instalace Tom Piper.

Instalace byla formálně zahájena v úterý 5. srpna, kdy uplynulo 100 let ode dne, kdy Británie vstoupila do první světové války.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie trávník mák Tower První světová válka John McCrae

Přečtěte si také