Magnólie: Vznešené krásky jarních zahrad právě vykvétají
Magnólie neboli šácholany patří ke skutečným jarním skvostům každé zahrady. Přes svou exotickou krásu se dají poměrně snadno pěstovat v běžných podmínkách. Postačí, když jim poskytnete dostatečný prostor na slunci, aby se mohla rozložitá koruna náležitě rozvinout.
Magnólie, šácholan (Magnolia)
Magnólie jsou opadavé nebo i stálezelené stromy či keře, které mají svůj domov vmírném až tropickém pásu Asie a Ameriky. Nejvíce druhů najdete ve východní a jihovýchodní Asii. Vnašich podmínkách se mohou pěstovat pouze druhy sopadavými listy. Mezi nejodolnější patří šácholan hvězdokvětý a šácholan japonský, které jsou mrazuvzdorné až to teploty –30 °C. Nejčastěji se však v našich zahradách pěstujíhybridy, které úspěšně zkombinovaly žádané vlastnosti různých druhů.
Šácholan hvězdokvětý, hvězdovitý (Magnolia Stellata)
Opadavý keř nebo strom původem zJaponska, který vykvétá nápadnými, bílými nebo růžovými květy ještě před rašením listů. Dorůstá do výšky 1,5–5 m. Vykvétá vbřeznu, někdy až vdubnu. Pěstuje se vmnoha kultivarech, které se liší především plností květů.
Šácholan japonský (Magnolia kobus)
Pochází zJaponska a Koreje a dorůstá do velké výšky, až 24 m. I tento šácholan rozkvétá již před olistěním. Květy jsou bílé, někdy ve střední části růžové.
Jak pěstovat magnólii
Magnólie se pěstují pouze jako výrazné solitéry. Jen tak se mohou správně vyvíjet. Vyžadují slunečnou polohu, chráněnou před větrem. Mohou sice růst i vpolostínu, ale hůře kvetou. Potřebují kyprou a výživnou půdu, propustnou a dostatečně vlhkou sneutrální, až slabě kyselou půdní reakcí. Vtěžkých jílovitých půdách ani vpůdách vápenitých nebo příliš suchých se magnóliím nedaří. Magnólie prakticky netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Hrozí jim pouze nedostatek železa při přebytku vápníku vpůdě. Projevuje se jarním žloutnutím listů. Pomocí bude přihnojování organickými sloučeninami železa v některém plném kapalném hnojivu nebo v hnojivu určenému přímo pro kvetoucí okrasné dřeviny.
Kdy vysazovat magnólii
Magnólie se nejlépe vysazují na jaře, vdobě, kdy se pupeny začínají nalévat, nebo na začátku podzimu. Vykopejte prostornou jámu, do půdy přidejte asi jednu třetinu kompostu nebo rašeliny. Magnólie se nesázejí příliš hluboko a okolí kmenu je dobré zamulčovat posekanou trávou, listím, kompostem nebo i kůrou.
Mohou se magnólie tvarovat řezem?
Mohou, ale raději jen mladé rostliny. Řez provádějte těsně po odkvětu, na mladším dřevě, větší přírůstky můžete krátit až o polovinu. Stříhejte asi půl centimetru nad očkem. Díky tomu se šácholany více rozvětví. U starších stromů provádějte pouze řez poškozených nebo namrzlých větví. Rány vždy pečlivě ošetřete štěpařským voskem nebo latexovou barvou.
Text: Simona Bauer