návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Magnólie: Vznešené krásky jarních zahrad právě vykvétají

Vydáno: 05.04.2019
Magnólie: Vznešené krásky jarních zahrad právě vykvétají
Autor: istockphoto.com Magnólie: Vznešené krásky jarních zahrad právě vykvétají
Magnólie neboli šácholany patří ke skutečným jarním skvostům každé zahrady. Přes svou exotickou krásu se dají poměrně snadno pěstovat v běžných podmínkách. Postačí, když jim poskytnete dostatečný prostor na slunci, aby se mohla rozložitá koruna náležitě rozvinout.

reklama

Magnólie, šácholan (Magnolia)

Magnólie jsou opadavé nebo i stálezelené stromy či keře, které mají svůj domov v mírném až tropickém pásu Asie a Ameriky. Nejvíce druhů najdete ve východní a jihovýchodní Asii. V našich podmínkách se mohou pěstovat pouze druhy s opadavými listy. Mezi nejodolnější patří šácholan hvězdokvětý a šácholan japonský, které jsou mrazuvzdorné až to teploty –30 °C. Nejčastěji se však v našich zahradách pěstují hybridy, které úspěšně zkombinovaly žádané vlastnosti různých druhů.

Šácholan hvězdokvětý, hvězdovitý (Magnolia Stellata)

Opadavý keř nebo strom původem z Japonska, který vykvétá nápadnými, bílými nebo růžovými květy ještě před rašením listů. Dorůstá do výšky 1,5–5 m. Vykvétá v březnu, někdy až v dubnu. Pěstuje se v mnoha kultivarech, které se liší především plností květů.

Šácholan hvězdokvětý, hvězdovitý (Magnolia Stellata)
Autor: istockphoto.com Šácholan hvězdokvětý, hvězdovitý (Magnolia Stellata)

Šácholan japonský (Magnolia kobus)

Pochází z Japonska a Koreje a dorůstá do velké výšky, až 24 m. I tento šácholan rozkvétá již před olistěním. Květy jsou bílé, někdy ve střední části růžové.

Šácholan japonský (Magnolia kobus)
Autor: istockphoto.com Šácholan japonský (Magnolia kobus)

Jak pěstovat magnólii

Magnólie se pěstují pouze jako výrazné solitéry. Jen tak se mohou správně vyvíjet. Vyžadují slunečnou polohu, chráněnou před větrem. Mohou sice růst i v polostínu, ale hůře kvetou. Potřebují kyprou a výživnou půdu, propustnou a dostatečně vlhkou s neutrální, až slabě kyselou půdní reakcí. V těžkých jílovitých půdách ani v půdách vápenitých nebo příliš suchých se magnóliím nedaří. Magnólie prakticky netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Hrozí jim pouze nedostatek železa při přebytku vápníku v půdě. Projevuje se jarním žloutnutím listů. Pomocí bude přihnojování organickými sloučeninami železa v některém plném kapalném hnojivu nebo v hnojivu určenému přímo pro kvetoucí okrasné dřeviny.

Kdy vysazovat magnólii

Magnólie se nejlépe vysazují na jaře, v době, kdy se pupeny začínají nalévat, nebo na začátku podzimu. Vykopejte prostornou jámu, do půdy přidejte asi jednu třetinu kompostu nebo rašeliny. Magnólie se nesázejí příliš hluboko a okolí kmenu je dobré zamulčovat posekanou trávou, listím, kompostem nebo i kůrou.

Šácholan japonský (Magnolia kobus)
Autor: istockphoto.com Šácholan japonský (Magnolia kobus)

Mohou se magnólie tvarovat řezem?

Mohou, ale raději jen mladé rostliny. Řez provádějte těsně po odkvětu, na mladším dřevě, větší přírůstky můžete krátit až o polovinu. Stříhejte asi půl centimetru nad očkem. Díky tomu se šácholany více rozvětví. U starších stromů provádějte pouze řez poškozených nebo namrzlých větví. Rány vždy pečlivě ošetřete štěpařským voskem nebo latexovou barvou.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: Magnolie , šácholan , Šácholan hvězdokvětý , Magnolia Stellata , Šácholan japonský , Magnolia kobus , výsadba , řez

reklama

Přečtěte si také