Zahrada

13. června 2015 05:26

Markéta Zídková

Inspirace: Rostliny, které se hodí do moderní zahrady u tradiční vily

Projděte si fotografie z této krásné zahrady a třeba vás inspirujeme, čím osadit záhon u vás na zahradě.

Vydejte se s námi do jedné zahrady na Praze 6, která skvěle navazuje na opravenou a přistavěnou vilu. Zahrada u této prvorepublikové vily má zachovány tradiční dispozice, okrasnou a užitkovou část. Přesto nekopíruje starý styl, využívá to krásné a funkční a doplňuje stejné plochy v soudobém pojetí, aby nebyla nadmíru náročná na údržbu. Velmi zajímavá je předzahrádka s atypickými kovovými nádobami, které přesně vymezují prostor k výsadbě.

Do zahrady za domem se vstupuje širokým schodištěm. Vzniká zde potemnělý prostor. Zprava jej lemuje záhon s rododendrony, kapradinami a okrasnými travinami. Na konci je vystřídá výsadba světlých poléhavých růží, která vše prozáří. Přechází do ovocné části, kde jsou kanadské a kamčatské borůvky s brusinkami.

Obytný trávníkový parter přechází v užitkovou zahradu a centrálním bodem zahrady je rodinný strom – vzrostlý šácholan, magnólie Soulangeova. Jedná se o typickou, oblíbenou dřevinu první republiky. Nachází se v louce nad zídkou s pozadím starých ovocných jabloní. Hlavními spojovacími body zahrady jsou tři trávníkové plochy. Každá má jiný rozměr a navzájem se dotýkají. Největší trávník je před domem.

Na dům navazuje terasa obklopená bylinkovým záhonem s okrasnými travinami. Přechází do obloukovitého parterového trávníku, který lemuje zídka z kamene kopírujícího obložení domu. Kromě výrazné estetické funkce tvoří současně mezník mezi dvěma výškovými úrovněmi. Navazuje trávníková plocha v podobě elipsy, která spojuje saunu se zahradním domečkem a také posezení pod košatým ořechem. Třetí a zároveň největší část tvoří louka z bíle kvetoucích rostlin, do které zasahují menší ovocné stromy.

Kolem květnaté louky ubíhá úzký chodníček z mulčovací kůry, který zabezpečí dobrou dostupnost pro sběr ovoce, ke kompostu a taky k případnému řezu trvalek do vázy. V západní části pozemku najdeme i střešní zahradu. Sortiment tvoří směs rozchodníků, půdopokryvných rostlin (např. mateřídouška) a suchomilné traviny. Vedou k ní šlapáky z terasy.

Podobné zajímavé reportáže najdete v pořadu Gondíci s. r. o. vždy v sobotu v podvečer na Primě. V předzahrádce dominují různě velké kruhovité cortenové nádoby. Volba na ně padla místo volné půdy, protože se zde nachází řada inženýrských sítí a šachet. Umožní výsadbu velkých dřevin. Ve dvou největších jsou vilín a kalina, v poslední ozdobnice čínská. Dominantou celé plochy je pyramidální habr zasazený do designové cortenové mříže. Vizuálně propojuje vlastní zahradu za domem s předzahrádkou a vyrovnává i nadlehčuje soubor hmot.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také