Zahrada

26. září 2014 05:55

Markéta Zídková

Máme pro vás aktuální mapku růstu hub k 25. září

Praha sahá na vrchol, Morava stagnuje.

Houbařská sezona nekončí, máme se stále na co těšit

Hub roste v našich lesích stále dost. Aktuální mapa plošného růstu hub ukazuje, že se sice zhoršil stav růstu na severní a východní Moravě, ale ve všech českých regionech se lze těšit z dobrých úlovků. Lidé už i v Praze i na některých místech kolem Prahy, třeba na Mladoboleslavsku, nacházejí zdravé a krásné hřiby, holubinky i lišky. Stále je dobrá úroda ve vyšších polohách – na Šumavě, v Krušných horách, na Vysočině. Morava už je v současnosti za vrcholem, v Praze a okolí bychom měli vrchol zaznamenat v nejbližších dnech.

Chcete mít v sezoně každý týden v mailu aktuální mapu výskytu hub? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně je vaše.

„Kromě těch známých jedlých letních hub už začínají růst i houby podzimní – václavky, čirůvky fialové, mlženky – a to prakticky na celém území republiky. K nám do poradny sice nejvíc chodí Pražáci a obyvatelé středních Čech, ale nosí houby z celé republiky. Po víkendu na chatě, chalupě nebo z výletu přinesou svůj úlovek nejdříve k nám. My se tak dozvíme, kde které houby rostou,“ říká členka výboru České mykologické společnosti Helena Hamerská.

KLIKNUTÍM NA MAPKU JI ZVĚTŠÍTE. PAK KLIKNĚTE NA ČTVEREČEK VPRAVO DOLE A DOSÁHNETE MAXIMÁLNÍ VELIKOSTI.

Mapa růstu hub k 25. září 2014. Foto: Česká mykologická společnost

Vyznáte se houbách? Otestujte se v naší Encyklopedii.

Svátkem všech mykologů jsou výstavy. Od 26. do 28. září se koná v Pardubicích celostátní výstava hub, a to v budově Krajského úřadu na Komenského náměstí 120. Od 9 do 17 hodin sem můžete zdarma přijít a prohlédnout si všechno, co roste po celé republice, vyslechnout si houbařské přednášky nebo navštívit i výstavu bylin. A chcete-li zjistit, kde kolem vašeho bydliště mykologové pořádají výstavu, přednášku nebo výlety za houbami, klikněte si na www.myko.cz, kde získáte všechny aktuální informace o houbách i o dění.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také