Zahrada

19. září 2015 06:00

Markéta Zídková

Na Karlovarsku i jinde už nosí plné koše hub. Jak jsou na tom ostatní kraje?

Když se nástup plné houbařské sezóny stále vleče.

Posíláte nám na facebooku fotky bohatých houbařských úlovků i píšete zprávy, že u vás ještě nic neroste. - Houbařská situace je momentálně v České republice velmi různorodá a liší se kraj od kraje. My sami jsme otestovali okolí Prahy, konkrétně Brdy jihozápadně od Prahy plus jsme požádali o informace předsedu České mykologické společnosti Jaroslava Landu.

Hřiby i prašivky

Na Brdech jsme prošli notný kus lesa, ale nenašli jsme ani houbu a nepotkali živáčka. Všichni asi věděli, že nerostou. Už jsme tuto návštěvu lesa chtěli zařadit mezi procházky příjemným prostředím, když tu najednou – na samotném kraji lesa, už téměř na louce, stál nádherný hřib. Všem nám téměř vypadli oči z důlku a nechtěli jsme věřit, že jde o pravý úlovek a ne o fatamorgánu. Naše houbářské štístko se na nás usmálo znovu a asi dva metry od prvního krasavce stály dva další. Na kraji louky rostly i pýchavky. Nesli jsme si úlovek domů jako svátost. Ze třech kousků byla náramně chutná polévka a ani jeden hřib nebyl červavý ani plesnivý. A pak že nerostou.

Deště sice již nejsou výjimkou, ale na vyšší růst hub stále teprve čekáme,“ konstatoval předsedaČeské mykologické společnosti Jaroslav Landa. „Situace se mírně zlepšila na Moravě, v Karlovarském kraji a snad konečně i na Šumavě. Pevně věříme, že konečně začnou houby růst.“

V září už bývají na mnoha místech republiky výstavy hub. Jak to vypadá letos? „Ve Velkých Hamrech u Jablonce nad Nisou chystáme o tomto víkendu houbařskou výstavu,“ řekl nám dr. Aleš Vít z České mykologické společnosti. „V pátek vyrazí dvacet našich členů do svých oblíbených míst v okolních lesích a budeme netrpělivě čekat, co přinesou, zda to bude diostačující na výstavu. Ale ono jsou vždy roky bohaté a roky chudé, tentokrát nás potkalo to druhé.“

Podle Víta nějaké houby rostou, ale pro klasické houbaření to není. Celkově je vláhy málo, kdyby několik dnů intenzivně pršelo, aby podhoubí zregenerovalo, bylo by v lesích zase co sbírat. „Jedno je jisté, i kdyby sezóna hub nastala, některé druhy už neporostou. Například lišky mají už sezónu za sebou. Kromě hřibů bílých a modráků můžete v lesích najít i růžovky, ale je to bída. Snad nás druhá polovina září překvapí,“ sdělil nám dr. Aleš Vít.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také