Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

NÁVOD: Jak si postavit skleník z plastových lahví

Nejtěžším úkolem na stavbě tohoto skleníku je shromáždit dostatečné množství plastových lahví.
Vydáno: 12.02.2016
Ideální do komunitní zahrady
Ideální do komunitní zahrady Autor: hubpages.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Řekněme si to na rovinu. Pokud nejste skutečnými milovníky sladkých limonád, budete muset požádat o pomoc všechny přátele a ještě oslovit obsluhu v nějaké spřízněné restauraci. Na stavbu tohoto skleníku totiž musíte nasbírat 1400 dvoulitrových PET lahví.

Výroba tohoto skleníku je levná, protože kromě PET lahví téměř nic nepotřebujete. Jde ale o poměrně velký a časově náročný projekt, s nímž si neporadí jeden člověk. Ideální stavba do komunitní nebo třeba školní zahrady. Pokud ji dotáhnete do konce, budete se moci pyšnit skleníkem, jaký jen tak někdo nemá.

Výhody skleníku z plastových lahví

- je levný. Budete potřebovat přibližně 1400 prázdných dvoulitrových lahví, abyste postavili skleník dlouhý 2,5 metru a široký 1,8 metru.

- je samozavlažovací. Plastové lahve stoprocentně netěsní, takže silný déšť proprší do skleníku, ale voda se nebude tak rychle odpařovat To je pro pěstitele obrovská výhoda, protože ušetří síly, čas i vodu. Navíc dešťová voda je pro rostliny vždy lepší než voda z kohoutku.

- zvýší teplotu. Teplota skleníku je asi o 10 stupňů Celsia vyšší než teploty venku. To je obrovský rozdíl, který prodlouží vegetační období mnoha rostlin bez ohledu na to, v jakém klimatu žijete.

- snadno se opraví. Lahev, kterou poškodilo působení počasí nebo třeba zvíře, které se snařilo dostat do skleníku, můžete jednoduše vyměnit. Všechny láhve jsou zavěšeny na tenkých drátech, takže vždy stačí vybrat dotyčný drát, vysunou rozbitou lahev a nahradit ji novou.

- je pevnější než vypadá. Možná si myslíte, že takový skleník zboří první silný vítr, který se vaší zahradou prožene. Plastové lahve jsou však ukotvené na konstrukci, a právě na její síle bude záviset, kolik toho skleník vydrží.

- je recyklovaný. Kdyby všichni z plastových lahví stavěli podobné stavby, snížilo by se množství plastového odpadu na skládkách.

Stavba skleníku krok za krokem

1. Nejprve je třeba lahve omýt, odstranit štítky a víčka. Nakonec odřízněte dna.

Sami byste skleník nepostavili
Sami byste skleník nepostavili
hubpages.com

2. Připravte si pruty, které budou držet lahve pohromadě. Může jít o bambusové pruty, nebo dokonce dráty. Délka jednotlivých prutů závisí na rozměrech konstrukce, kterou jste si zvolili. Jiná délka bude pravděpodobně na stěny a jiná délka na střechu (ale záleží na tom, jak si skleník naplánujete). Začněte jednotlivé lahve navlékat. Všimněte si, že každá další lahev je částečně zasunuta do té předchozí, tento postup zpevňuje celou stavbu.

Zapojte i děti
Zapojte i děti
hubpages.com

3. Připravte si dřevěný rám, na který budou jednotlivé pruty připevněny. Jeho rozměry záleží zcela na vás. 1400 plastových lahví stačí na skleník výšky člověka, který je dlouhý 2,5 a široký 1,8 metru. Nakonec začněte jednotlivé pruty připevňovat. Kde to lze, je možné použít hřebíčky, jinde přivazujte či drátkujte. Nejdřív udělejte stěny...

Je to pro ně odpoeldní zábava Foto:

4. Nakonec pruty připevněte i na střechu…

 Alternativní způsob

Dalším způsobem, jak vytvořit svůj skleník, je spojení plastových lahví bez prutů uvnitř.

Místo toho jsou jednotlivé „trubky“ spojené drátky či provázky vodorovně. Dráty mohou být připevněny jak uvnitř, tak vně skleníku.

 

 

 

 

 

 

 

Skleník dlouhý 2,5 metru a široký 1,8 metru
Skleník dlouhý 2,5 metru a široký 1,8 metru
hubpages.com

Všimněte si, že v tomto projektu byla víčka ponechána na lahvích, což má určitou výhodu – hmyz si nemá kde udělat svá hnízda, takže uživatele skleníku neohrožují vosy a další bodavý hmyz.

Teplota se díky PET lahvím zvýší o 10 °C oproti teplotě venku
Teplota se díky PET lahvím zvýší o 10 °C oproti teplotě venku
hubpages.com
Izolace

Skleníky z plastových lahví lze také izolovat, aby byly rostliny uchráněny před chladem a aby se snížilo zatékání do skleníku, když prší. Stačí obyčejná bublinková fólie, jakou můžete koupit v roli v každém hobbymarketu.

A je to
A je to
hubpages.com

Plastový skleník je populární v různých malých komunitách, které se snaží o potravinovou soběstačnost. Za jeho atraktivitu může zejména nízká pořizovací cena. Zatím se však nikdo příliš nezabýval tím, zda se z plastů nevylučuje při vysokých teplotách nějaká škodlivá látka, která by prostupovala pěstovanou zeleninou.

Zdroj: hubpages.com

(web)

Mohlo by vás zajímat:

 

Skleník zlepší úrodu

Jak správně umístit skleník na zahradě?

Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes

Osm věcí na zahradě, kterými uděláte psovi radost

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama