Zahrada

26. května 2016 05:55

Markéta Zídková

NÁVOD: Postavte si vlastnoručně bylinkovou spirálu

NÁVOD: Postavte si vlastnoručně bylinkovou spirálu

Chcete-li si vystavět vizuálně zajímavou bylinkovou zahrádku, nemusíte hned volat zahradnickou firmu. Poradíme vám, jak si takový zajímavý záhonek s bylinkami sami vybudovat. A vlastně proč jen bylinkový? Do vertikálního záhonku typu spirála si můžete zasázet vlastně jakékoliv vaše oblíbené rostlinky.

Jestli se vrhnete na naši záhonkovou spirálu právě kvůli pěstování bylinek, pak radíme, umístěte ji blízko kuchyně pro rychlý přístup k nim. Spirála, kterou spolu v našem článku zatím jen pomyslně vystavíme, je jednoduchá, zhruba 1 metr vysoká, a pro zajímavost ji doplníme malým jezírkem.

Budete tedy potřebovat:

2 klacíky svázané provázkem pro vyměření obvodu základnyKarton nebo mulčovací tkaninu/netkanou textilii proti pleveluVětší kameny na zídku spirály (Stavíte-li z cihel, může být vaše spirála i pěkně hranatá)Kameny menších rozměrů na výplňMalé kamínky na povrch záhonku pod půduVhodnou půdu pro vaše bylinky nebo rostlinky, které budete chtít ve spirále pěstovat (U bylinek myslete na to, že lepší než samotný zahradnický substrát je dobré použít mix zahradnického a umělého substrátu (perlit či keramzit).Slámu nebo kompost pod půduStarý kyblík nebo jinou nádobu, která se promění v malé jezírko (chcete-li něco takového)

Budujeme:

Krok 1 – Vyměřujeme

Nejdříve si vyměříme místo, kde budeme stavět. Zapíchněte jeden klacík nebo tyč do středu budoucí stavby a druhým klacíkem přivázaným k tomu prvnímu na délku poloměru celého záhonku udělejte do země rýhu. To bude ohraničení vaší přírodní spirály. Tam, kde bude budoucí malé jezírko, vykopeme jámu, do které se pak usadí potřebná nádoba.

Krok 2 – Odplevelujeme

Důležité je nedovolit prorůstat plevel. Proto můžete zamezit jeho růstu tím, když základnu záhonku přikryjete kartonem. Důležité je, aby byl celistvý. (Můžete ale použít cokoliv, co se proti plevelu používá, třeba k tomu účelu vyrobenou textilii) Až máte kolo z kartonu přesně naměřené a ořezané, položte jej na zem a zvlhčete, třeba vodou z konve.

Krok 3 – Stavíme

Zasypeme základnu malými kamínky. (Kde je jáma pro budoucí jezírko, tam to není třeba.) Obvod spirály stavíme z větších kamenů, a to od vnější hrany postupně ke středu. Snažíme se stavět stěny poněkud zešikmené směrem ke středu. Dno spirály můžeme vyložit celé většími kameny. Jak ale stoupáme, volné místo ve středu spirály zasypáváme kameny menšími. Když už je obvodová stěna spirály hotová, dosypeme do jejího středu zbylé kamínky. Dáváme ale pozor, aby okraje spirály čněly. Ještě totiž přijde do této naší vertikální zahrádky půda.

Krok 4 – Připravujeme záhonek

Na kamení navrstvíme slámu nebo kompost, který jsme si před tím připravili, a už můžeme spirálu zasypávat půdou vhodnou pro ty rostlinky, které zde budeme pěstovat. Když už je záhonek téměř hotový, vložíme do jámy nádobu, která bude představovat jezírko. Kyblík je docela vhodný. Vodu, která vám totiž už v jezírku nebude vyhovovat, snadno vyměníte. Stačí vzít kyblík za madlo, vytáhnout z jámy a vylít vodu na zahradě. Pak zas doplnit čistou.

Krok 5 – Sázíme

Konec je už na vás, kam kterou rostlinku zasadíte. Nezapomeňte rostlinky zalít.

Hodně štěstí a dobré počasí při vaší stavbě!

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také