Zahrada

25. července 2015 06:00

Markéta Zídková

Návod: Vyrobte si jednoduchou lavičku ze dvou židlí

Staré židle není třeba vyhazovat.

Máte doma staré židle a chtěli byste je ještě nějak využít? Nebo toužíte po lavičce, která by byla originální a ani nestála moc peněz? Pak si s námi projděte jednoduchý návod, jak vytvořit nový kus nábytku a zrecyklovat tak starší židle.

Budete potřebovat:

1) Dvě dřevěné židle, respektive jejich zadní část, takže nevadí, pokud jsou nějak poškozené na předních nohou, nebo v místě sedáku.

2) Dřevěné latě, které jsou široké zhruba stejně jako zadní spojovací lať v místě sedáku židlí. U lavičky na obrázku je to zhruba šířka 9,4 cm, tloušťka 2,2 cm. Délku si nechte v hobby marketu, kde latě koupíte, naříznout na tyto rozměry:

a) 2 x 1m (na podélnou stranu sedáku)

b) 2 x latě dlouhé tak, že změříte šířku zadní strany židle v místě umístění sedáku a odečtete tloušťku dvou metrových latí. V případě lavičky 48,4cm - 4,4cm = 44 cm.

3) Dřevěné latě se stejnou hloubkou (2,2 cm) ale s menší šířkou (zhruba poloviční) pro podporu roštu sedáku a sedák samotný.

c) 2 x 94 cm (na podélné latě, které podrží rošt sedáku)

d) 15 x 44 cm (krátké latě - příčky, které vytvoří samotný sedák) – šířka je stejná jako u bodu 2b

4) Pilu na dřevo

5) Šrouby

6) Voděodolné lepidlo

7) Smirkový papír

8) Odolný lak

Postup je jednoduchý. Odřízneme sedáky židlí i s předníma nohama. Pokud budeme nakonec lavičku natírat jednotnou barvou, smirkovým papírem narušíme starý lak židlí.

Vytvoříme si rošt budoucího sedáku. Nejlépe je podpořit spoje lepidlem a následně ještě upevnit spoje šrouby. Protože lavička většinou bude stát venku, použijte voděodolné lepidlo. Z latí s větší šířkou vytvoříme rám tak, že mezi dvě delší latě vložíme ty kratší. Spoje slepíme a ještě přišroubujeme.

Následně přilepíme a přišroubujeme delší latě s menší šířkou dovnitř rámu tak, aby nám vytvořily oporu pro budoucí sedák. Pak už jen na podpůrné latě šroubujeme jednotlivé příčky. Aby byly mezery mezi nimi dostatečně velké, z odřezků latí si vezměte dva stejně široké kousky a vkládejte je mezi jednotlivé příčky sedáku. Na nosné latě je přišroubujte. Až bude dílo hotové, celou lavičku natřeme lakem, který odolá povětrnostním vlivům.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky židle lata

Přečtěte si také