Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nebezpečí, která číhají na zahradě. Znáte je?

Máte pocit, že zahrada je místem, kde jste vy i vaši blízcí v naprostém bezpečí? Chyba lávky, i mezi udržovanými záhony a ve stínu okrasných dřevin je dobré dávat si pozor a dvojnásob to platí, pokud se po zahradě prohánějí děti nebo domácí mazlíčci.
Vydáno: 23.06.2018
Pozor na nebezpečí na zahradě.
Autor: istock.com Pozor na nebezpečí na zahradě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Naprostá většina rostlin a živočichů, které se na vaší zahradě mohou vyskytovat, vás ani vaše děti neohrozí přímo na životě, daleko běžnějším projevem kontaktu s jedovatou látkou bývají nevolnost nebo vyrážka. Zvláště u předškoláků a mladších školáků ale sledujte, v blízkosti kterých rostlin si hrají, případně co přidávají, do svých „kouzelných lektvarů“.

Přinášíme několik tipů, na co konkrétně si na zahradě dávat pozor:

Tis červený

Stálozelená rostlina se na zahradách nebo v parcích vyskytuje poměrně často. Možná jste nevěděli, že nejnebezpečnější nejsou její červené bobule. Jejich dužina je naopak jedinou částí rostliny, která jedovaté látky neobsahuje, nebezpečná jsou rozkousnutá semena, která se skrývají uvnitř a také jehličí a větvičky. V literatuře byly popsány případy, kdy koně, kteří sežrali větvičky tisu, během několika minut pošli. U člověka může přijít v řádu hodin nevolnost a zvracení, poškozena mohou být játra a ledviny a v nejtěžších případech selhává srdce. Pokud došlo k požití větviček, jehličí nebo semen, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Tis červený.
Autor: istock.com Tis červený.

Vistárie čínská

Popínavé keře s úžasnými převislými květy můžeme zařadit do kategorie nebezpečných díky lektinům, které se vyskytují ve všech jejich částech. Ohrožen může být člověk, ale i zvířata. Už při požití několika semen přichází zvracení, průjmy a závratě. Jako první pomoc podejte živočišné uhlí a vyhledejte lékařskou pomoc.

Vistárie čínská
Autor: istock.com Vistárie čínská

Vlčí bob mnoholistý (lupina)

Roste volně v přírodě, ale často zdobí květinové záhony hlavně na venkovských zahrádkách. Jed lupinid, který je obsažen v jeho semenech, způsobuje otravu projevující se sliněním a potížemi při polykání, zvracením, nebo dokonce nepravidelným srdečním rytmem, v nejhorších případech přichází od nohou ochrnutí. Pokud máte podezření, že došlo k požití semen, vyhledejte lékařskou pomoc.

Lupina
Autor: istock.com Lupina

Fazol šarlatový

Na chvilku opustíme okrasnou část zahrady, protože nebezpečí číhá i mezi zeleninovými záhony. Děti by se mohly nechat nalákat barevnými fazolemi šarlatovými, případně bílými fazolemi obecnými. Tuto luštěninu řadíme k superpotravinám, ale v uvařeném stavu, syrová semena obsahují toxin faseolunatin, který způsobuje zvracení, průjmy, střevní křeče, v krajním případě může dojít dokonce ke kolapsu. Po požití většího množství tepelně neupravených fazolí raději vyhledejte pomoc lékaře.

Fazol šarlatový
Autor: istock.com Fazol šarlatový

Ptačí zob obecný

Tento keř, který je oblíbenou součástí živých plotů našich zahrad, obsahuje jedovaté látky v listech i v kůře, ale otravy, a to bohužel i smrtelné, byly zaznamenány u dětí po požití černých plodů velikosti hrášku. Otrava se projevuje zvracením, průjmy, podrážděním pokožky a ochrnutím krevního oběhu.

Plody ptačího zobu
Autor: istock.com Plody ptačího zobu

Klíště obecné

Tento nepatrný roztoč sice není jedovatý, ale i obyvatele zahrad ohrožuje přenosem klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy. Důležitá je prevence – co nejméně si lehat přímo do trávy, prohlížet se po každém pobytu na zahradě a přisátá klíšťata co nejrychleji odstranit. Při sebemenším podezření, že došlo k přenosu jedné ze zmíněných nemocí, vyhledat pomoc lékaře. Před encefalitidou nás může ochránit očkování.

Klíště obecné
Autor: istock.com Klíště obecné

Včela medonosná

Žihadlo od včely už dostal téměř každý, většinou to ale skončilo nepříjemnou bolestí a otokem. Alergika může vážně ohrozit jediné žihadlo, pro zdravého jedince bývá nebezpečné až něco kolem čtyřiceti bodnutí. Žihadlem, ale jen v případě pocitu nebezpečí, nás mohou ohrozit i čmelák nebo sršeň. Bez důvodu nezaútočí ani vosy, ty ale téměř neomylně nalákáme ke stolu sladkou limonádou nebo zákuskem, takže je vždy lepší džbány, sklenice i porce jídla pečlivě zakrývat a chránit se tak před nečekaným bodnutím přímo do úst či hrtanu.

Včela medonosná.
Autor: istock.com Včela medonosná.

(bras)

Článek je zařazen v: zahrada , nebezpečí , děti a jedovaté rostliny , jedovaté rostliny , klíště , včela medonosná , děti , léto
Reklama