Zahrada

23. června 2018 13:05

Tereza Javorová

Nebezpečí, která číhají na zahradě. Znáte je?

Máte pocit, že zahrada je místem, kde jste vy i vaši blízcí v naprostém bezpečí? Chyba lávky, i mezi udržovanými záhony a ve stínu okrasných dřevin je dobré dávat si pozor a dvojnásob to platí, pokud se po zahradě prohánějí děti nebo domácí mazlíčci.

Naprostá většina rostlin a živočichů, které se na vaší zahradě mohou vyskytovat, vás ani vaše děti neohrozí přímo na životě, daleko běžnějším projevem kontaktu sjedovatou látkou bývají nevolnost nebo vyrážka. Zvláště u předškoláků a mladších školáků ale sledujte, vblízkosti kterých rostlin si hrají, případně co přidávají, do svých „kouzelných lektvarů“.

Přinášíme několik tipů, na co konkrétně si na zahradě dávat pozor:

Tis červený

Stálozelená rostlina se na zahradách nebo vparcích vyskytuje poměrně často. Možná jste nevěděli, že nejnebezpečnější nejsou její červené bobule. Jejich dužina je naopak jedinou částí rostliny, která jedovaté látky neobsahuje, nebezpečná jsou rozkousnutá semena, která se skrývají uvnitř a také jehličí a větvičky. Vliteratuře byly popsány případy, kdy koně, kteří sežrali větvičky tisu, během několika minut pošli. U člověka může přijít vřádu hodin nevolnost a zvracení, poškozena mohou být játra a ledviny a vnejtěžších případech selhává srdce. Pokud došlo k požití větviček, jehličí nebo semen, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Vistárie čínská

Popínavé keře súžasnými převislými květy můžeme zařadit do kategorie nebezpečných díky lektinům, které se vyskytují ve všech jejich částech. Ohrožen může být člověk, ale i zvířata. Už při požití několika semen přichází zvracení, průjmy a závratě. Jako první pomoc podejte živočišné uhlí a vyhledejte lékařskou pomoc.

Vlčí bob mnoholistý (lupina)

Roste volně vpřírodě, ale často zdobí květinové záhony hlavně na venkovských zahrádkách. Jed lupinid, který je obsažen vjeho semenech, způsobuje otravu projevující se sliněním a potížemi při polykání, zvracením, nebo dokonce nepravidelným srdečním rytmem, vnejhorších případech přichází od nohou ochrnutí. Pokud máte podezření, že došlo kpožití semen, vyhledejte lékařskou pomoc.

Fazol šarlatový

Na chvilku opustíme okrasnou část zahrady, protože nebezpečí číhá i mezi zeleninovými záhony. Děti by se mohly nechat nalákat barevnými fazolemi šarlatovými, případně bílými fazolemi obecnými. Tuto luštěninu řadíme ksuperpotravinám, ale vuvařeném stavu, syrová semena obsahují toxin faseolunatin, který způsobuje zvracení, průjmy, střevní křeče, vkrajním případě může dojít dokonce ke kolapsu. Po požití většího množství tepelně neupravených fazolí raději vyhledejte pomoc lékaře.

Ptačí zob obecný

Tento keř, který je oblíbenou součástí živých plotů našich zahrad, obsahuje jedovaté látky vlistech i vkůře, ale otravy, a to bohužel i smrtelné, byly zaznamenány u dětí po požití černých plodů velikosti hrášku. Otrava se projevuje zvracením, průjmy, podrážděním pokožky a ochrnutím krevního oběhu.

Klíště obecné

Tento nepatrný roztoč sice není jedovatý, ale i obyvatele zahrad ohrožuje přenosem klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy. Důležitá je prevence – co nejméně si lehat přímo do trávy, prohlížet se po každém pobytu na zahradě a přisátá klíšťata co nejrychleji odstranit. Při sebemenším podezření, že došlo kpřenosu jedné ze zmíněnýchnemocí, vyhledat pomoc lékaře. Před encefalitidou nás může ochránit očkování.

Včela medonosná

Žihadlo od včely už dostal téměř každý, většinou to ale skončilo nepříjemnou bolestí a otokem. Alergika může vážně ohrozit jediné žihadlo, pro zdravého jedince bývá nebezpečné až něco kolem čtyřiceti bodnutí. Žihadlem, ale jen vpřípadě pocitu nebezpečí, nás mohou ohrozit i čmelák nebo sršeň. Bez důvodu nezaútočí ani vosy, ty ale téměř neomylně nalákáme ke stolu sladkou limonádou nebo zákuskem, takže je vždy lepší džbány, sklenice i porce jídla pečlivě zakrývat a chránit se tak před nečekaným bodnutím přímo do úst či hrtanu.

(bras)


Přečtěte si také