Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nebezpečné pražce na zahradu nepatří. Kutilové, otrávíte se!

Nehledě na varování úřadů o karcinogenních látkách v železničních pražcích, kutilské webové stránky nadále hýří radami chalupářům, co pěkného si ze dřeva s příměsí těžkých kovů mohou zbudovat.
Vydáno: 25.09.2015
Pražce mají na zahradě červenou
Autor: Thinkstockphotos Pražce mají na zahradě červenou
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Server Naše hobby.cz pražce označuje za ideální stavební materiál pro okrasné zahrady. Pražce se podle tohoto a jemu podobných zdrojů hodí ke zbudování schůdků, podest, chodníčků, cest, můstků, teras, palisád, dělicích stěn i opěrných zídek. Nechme stranou známou okolnost, že impregnované dřevo pražců po dešti klouže. Jak přiznává i Naše hobby.cz, ani práce s pražci není úplně jednoduchá a „dost se nadřeme, než pražec rozřízneme, a značně utrpí i řetěz“. Dlužno zdůraznit, že řetěz je to poslední, co kutil, který s kontaminovaným dřevem přijde do styku, musí oželet.

Pražce mohou být na zahrádce skutečně nebezpečné
Autor: Thinkstockphotos Pražce mohou být na zahrádce skutečně nebezpečné

Podle zprávy Národní referenční laboratoře pro hygienu půdy a odpadů jsou dehtovité zbytky z destilací černouhelného koksu a chlorované fenolové směsi, jimiž je dřevo napuštěné, silně toxické až karcinogenní. Jedná se o organické látky, které mohou v přírodě přetrvávat i desítky let.

Pražci zpevněné zahrádky vypadají atraktivně, jen odpočinek v nich není právě přínosný
Autor: Thinkstockphotos Pražci zpevněné zahrádky vypadají atraktivně, jen odpočinek v nich není právě přínosný

Nejčastěji jsou pražce impregnovány organickými chemickými látkami na bázi dehtových olejů, k impregnaci se však používaly také soli těžkých kovů. Pražce jsou kontaminovány také oleji a brzdnými kapalinami. Mezi nejvýznamnější škodliviny, které obsahují nejčastěji používané impregnační přípravky na ošetření pražců, patří polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Do organismu člověka se v plynné fázi mohou dostat přes dýchací cesty, v kapalné a pevné fázi zažívacím traktem, kožní cestou a sliznicemi. Národní referenční laboratoř pro hygienu půdy a odpadů varuje, že svinstvo z pražců dráždí oči a vyvolává fotosenzitivní příznaky (přecitlivělost na sluneční světlo).

Dřevěné pražce se používají dodnes a oproti těm starým je složení v nich obsažených jedů alespoň známé. Z těch na obrázku ještě nedávno vznikla jedna z pražských tramvajových smyček
Autor: Aktron - Creative commons Dřevěné pražce se používají dodnes a oproti těm starým je složení v nich obsažených jedů alespoň známé. Z těch na obrázku ještě nedávno vznikla jedna z pražských tramvajových smyček

Zároveň výpary z takové terasy z pražců dráždí dýchací cesty s projevy kašle a vznikem bronchitidy. Na sliznici zažívacího traktu vyvolávají leukoplakie (bílé skvrny na sliznici dutiny ústní, které nejdou setřít) a na kůži zas vyvolávají zánět a erytém (červené zbarvení kůže způsobené rozšířením krevních cév). Pražce na zahrádce mohou zapříčinit chudokrevnost s granulocytózu a leukopenií (snížením počtu bílých krvinek). Vdechováním toxického prachu navíc kutil při řezání pražců na budoucí rustikální chodníčky a palisády dává všanc i svou celkovou imunitu. Vícero sloučenin výše zmíněných a v pražcích obsažených polycyklických aromatických uhlovodíků je imunotoxických a mohou podporovat vznik nádorových onemocnění. Některé sloučeniny (například benzo(a)pyren, který obsahují všechny kreozotové oleje) dokonce mění genetickou informaci organismu a jsou karcinogenní. Metabolity PAU a jejich meziprodukty jsou pravděpodobně rovněž mutagenní.

Dřevěné pražce posloužily i v roce 2007 k rekonstrukci tramvajové trati na pražské Výtoni
Autor: Aktron - Creative commons Dřevěné pražce posloužily i v roce 2007 k rekonstrukci tramvajové trati na pražské Výtoni

Pražce z mnoha dobrých důvodů spadají do nebezpečného odpadu a spíš než si je vozit na zahradu, je na místě zkontrolovat, zda jimi nekontaminují vodu a půdu například sousedé.

Ne každý květ je krásný. Vodní květ, jak se sinicím říká, může být i nebezpečný

Zelené nebezpečí: Sinice v řekách a rybnících vám mohou poškodit oči i játra!

Pokud ano, obraťte se na experty. Podle Ivany Kožešníkové z Českého zahrádkářského svazu dobře pořídíte v on-line poradně Zemědělské oblastní laboratoře Chotěšov www.agservice.cz Případně si nechte zpracovat i kompletní rozbor vody ve studni.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Skliďte úrodu

Zahrada v říjnu. Co všechno musíte udělat?

Suchá zahrada

Víte, co je to suchá zahrada?


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama