25. září 2015 05:20
Klára BeščecováNebezpečné pražce na zahradu nepatří. Kutilové, otrávíte se!
Nehledě na varování úřadů o karcinogenních látkách v železničních pražcích, kutilské webové stránky nadále hýří radami chalupářům, co pěkného si ze dřeva s příměsí těžkých kovů mohou zbudovat.
Server Naše hobby.cz pražce označuje za ideální stavební materiál pro okrasné zahrady. Pražce se podle tohoto a jemu podobných zdrojů hodí ke zbudování schůdků, podest, chodníčků, cest, můstků, teras, palisád, dělicích stěn i opěrných zídek. Nechme stranou známou okolnost, že impregnované dřevo pražců po dešti klouže. Jak přiznává i Naše hobby.cz, ani práce s pražci není úplně jednoduchá a „dost se nadřeme, než pražec rozřízneme, a značně utrpí i řetěz“. Dlužno zdůraznit, že řetěz je to poslední, co kutil, který skontaminovaným dřevem přijde do styku, musí oželet.
Nebezpečné pražce - Obrázek 2 Zdroj: Thinkstockphotos
Podle zprávy Národní referenční laboratoře pro hygienu půdy a odpadů jsou dehtovité zbytky z destilací černouhelného koksu a chlorované fenolové směsi, jimiž je dřevo napuštěné, silně toxické až karcinogenní. Jedná se o organické látky, které mohou v přírodě přetrvávat i desítky let.
Nebezpečné pražce - Obrázek 3 Zdroj: Thinkstockphotos
Nejčastěji jsou pražce impregnovány organickými chemickými látkami na bázi dehtových olejů, kimpregnaci se však používaly také soli těžkých kovů. Pražce jsou kontaminovány také oleji a brzdnými kapalinami. Mezi nejvýznamnější škodliviny, které obsahují nejčastěji používané impregnační přípravky na ošetření pražců, patří polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Do organismu člověka se v plynné fázi mohou dostat přes dýchací cesty, v kapalné a pevné fázi zažívacím traktem, kožní cestou a sliznicemi. Národní referenční laboratoř pro hygienu půdy a odpadů varuje, že svinstvo zpražců dráždí oči a vyvolává fotosenzitivní příznaky (přecitlivělost na sluneční světlo).
Nebezpečné pražce - Obrázek 4 Zdroj: Aktron - Creative commons
Zároveň výpary ztakové terasy zpražců dráždí dýchací cesty s projevy kašle a vznikem bronchitidy. Na sliznici zažívacího traktu vyvolávají leukoplakie (bílé skvrny na sliznici dutiny ústní, které nejdou setřít) a na kůži zas vyvolávají zánět a erytém (červené zbarvení kůže způsobené rozšířením krevních cév). Pražce na zahrádce mohou zapříčinit chudokrevnost sgranulocytózu a leukopenií (snížením počtu bílých krvinek). Vdechováním toxického prachu navíc kutil při řezání pražců na budoucí rustikální chodníčky a palisády dává všanc i svou celkovou imunitu. Vícero sloučenin výše zmíněných a vpražcích obsažených polycyklických aromatických uhlovodíků je imunotoxických a mohou podporovat vznik nádorových onemocnění. Některé sloučeniny (například benzo(a)pyren, který obsahují všechny kreozotové oleje) dokonce mění genetickou informaci organismu a jsou karcinogenní. Metabolity PAU a jejich meziprodukty jsou pravděpodobně rovněž mutagenní.
Nebezpečné pražce - Obrázek 5 Zdroj: Aktron - Creative commons
Pražce zmnoha dobrých důvodů spadají do nebezpečného odpadu a spíš než si je vozit na zahradu, je na místě zkontrolovat, zda jimi nekontaminují vodu a půdu například sousedé.
Podobné články
Pokud ano, obraťte se na experty. Podle Ivany Kožešníkové zČeského zahrádkářského svazu dobře pořídíte v on-line poradně Zemědělské oblastní laboratoře Chotěšov www.agservice.cz Případně si nechte zpracovat i kompletní rozbor vody ve studni.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: