Zahrada

1. října 2016 08:44

Markéta Zídková

Zahrada v říjnu. Co všechno musíte udělat?

Ani v říjnu se ještě práce na zahradě nezastaví.

Stále ještě je co sklízet a začíná příprava na zimu a příští sezonu. Péči vyžaduje také pracovní náčiní, prázdné truhlíky nebo květináče. Kromě toho ale můžete právě teď vysadit ovocné stromy, okrasné keře, nebo některé trvalky a jarní cibuloviny.

Výsadba ovocných stromků v říjnuOd poloviny měsíce do prvních mrazů můžete úspěšně vysazovat takřka všechny ovocné stromy s výjimkou choulostivých broskvoní (s těmi je třeba si pospíšit). Kromě běžných druhů lze pěstovat i cizokrajné druhy jako kanadské brusinky a borůvky, zimolez kamčatský, muchovník či dokonce fíkovník. Nezapomeňte na léčivé keře jako rakytník či hloh.

Vysazené dřeviny či v úvodu zmíněné trvalky dostatečně zalijte a dodejte jim i potřebné živiny. Pokud jste plánovali nový živý plot, čas na jeho založení právě nastává. Neméně práce je se základní údržbou.

Vyčistěte záhony po letničkách, trvalky ostříhejte a choulostivější druhy přikryjte zeminou nebo chvojím. Rostliny ovšem nechraňte před mrazem plastovou fólií. Je neprodyšná a rostliny se v ní ve slunečných dnech mohou zapařit. Musíte použít netkanou textilii nebo chvojí.

Zryjte záhonky, které letos už nebudete potřebovat, pohnojte ty, na kterých budete později vysazovat brambory nebo košťáloviny. Použijte chlévský hnůj nebo i popel ze dřeva. Vyvarujte se ovšem dusíkatého hnojiva, které by se do jara mohlo jednoduše vyplavit.

Končící sklizeň a první setba

U posledních rajčat, okurek ani paprik nečekejte že dozrají či dorostou a skliďte je dřív než zmrznou. Mírné mrazíky snese totiž jen pekingské zelí nebo kadeřávek a teploty těsně nad nulou zvládne ještě celer. Ostatní zeleninu ale zima zničí. Skliďte postupně i jablka, hrušky nebo ořechy. Posledně jmenované ale až ve chvíli, kdy samy začnou padat ze stromů.

Některá semínka můžete zasít už teď. Má to smysl u mrkve nebo jiné kořenové zeleniny. V zemi přes zimu bez problémů vydrží a na jaře určitě v příhodnou dobu vyraší. Vysaďte i tulipány, česnek, a to nejlépe hned, aby ještě před mrazem stihly zakořenit. Ze země naopak nejlépe po prvním mrazíku vyjměte jiřiny nebo dosnu. Hlízy nechejte oschnout, zabalte do papíru a uložte pokud možno do sklepa.

Letněné rostliny před stěhováním ostříhejte

Než přenesete do bytu pokojové rostliny, které jste letnili v zahradě, pečlivě jim ostříhejte výhonky. Muškáty a balkonové květiny, které budou přezimovat v interiéru, zbavte také květů. Zároveň očistěte květináče, osprchujte rostliny a ošetřete je proti škůdcům. V úvahu připadají insekticidní přípravky ve spreji, do zeminy lze zapíchnout ochranné tyčinky. Hrozí totiž, že by se v teple rozmnožili případní zavlečení škůdci a napadli zbylé rostliny.

Péče o trávník před zimou

Přece jen se nabízí trávník ještě několikrát posekat. Poslední úprava vás čeká v listopadu, kdy se teploty začnou přibližovat k bodu mrazu. Nejdůležitější je řádné provzdušnění zeleného koberce. Pokud se kvůli příliš udusané půdě tráva dusí, pomůže jí vertikutace. Že ji trávník potřebuje, poznáte podle krátkých a tlustých kořínků. Na menší plochu budou stačit vertikutační hrábě, na větší se hodí travní fréza. Ta zároveň zvládá hlubší provzdušnění než několik centimetrů. Motorový vertikutátor přesekává rotujícími noži travní výběžky a podpoří tvorbu nových výhonků. Trávníku pomůžete i hrabáním listí. To ponechané totiž slehne, začne tlít a vytváří vrstvu, pod kterou se tvoří plíseň.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také