1. října 2016 08:44
Markéta ZídkováZahrada v říjnu. Co všechno musíte udělat?
Ani v říjnu se ještě práce na zahradě nezastaví.
Stále ještě je co sklízet a začíná příprava na zimu a příští sezonu. Péči vyžaduje také pracovní náčiní, prázdné truhlíky nebo květináče. Kromě toho ale můžete právě teď vysadit ovocné stromy, okrasné keře, nebo některé trvalky a jarní cibuloviny.
Výsadba ovocných stromků v říjnuOd poloviny měsíce do prvních mrazů můžete úspěšně vysazovat takřka všechny ovocné stromy s výjimkou choulostivých broskvoní (s těmi je třeba si pospíšit). Kromě běžných druhů lze pěstovat i cizokrajné druhy jako kanadské brusinky a borůvky, zimolez kamčatský, muchovník či dokonce fíkovník. Nezapomeňte na léčivé keře jako rakytník či hloh.
Vysazené dřeviny či v úvodu zmíněné trvalky dostatečně zalijte a dodejte jim i potřebné živiny. Pokud jste plánovali nový živý plot, čas na jeho založení právě nastává. Neméně práce je se základní údržbou.
Vyčistěte záhony po letničkách, trvalky ostříhejte a choulostivější druhy přikryjte zeminou nebo chvojím. Rostliny ovšem nechraňte před mrazem plastovou fólií. Je neprodyšná a rostliny se v ní ve slunečných dnech mohou zapařit. Musíte použít netkanou textilii nebo chvojí.Zryjte záhonky, které letos už nebudete potřebovat, pohnojte ty, na kterých budete později vysazovat brambory nebo košťáloviny. Použijte chlévský hnůj nebo i popel ze dřeva. Vyvarujte se ovšem dusíkatého hnojiva, které by se do jara mohlo jednoduše vyplavit.
Končící sklizeň a první setba
U posledních rajčat, okurek ani paprik nečekejte že dozrají či dorostou a skliďte je dřív než zmrznou. Mírné mrazíky snese totiž jen pekingské zelí nebo kadeřávek a teploty těsně nad nulou zvládne ještě celer. Ostatní zeleninu ale zima zničí. Skliďte postupně i jablka, hrušky nebo ořechy. Posledně jmenované ale až ve chvíli, kdy samy začnou padat ze stromů.
Některá semínka můžete zasít už teď. Má to smysl u mrkve nebo jiné kořenové zeleniny. V zemi přes zimu bez problémů vydrží a na jaře určitě v příhodnou dobu vyraší. Vysaďte i tulipány, česnek, a to nejlépe hned, aby ještě před mrazem stihly zakořenit. Ze země naopak nejlépe po prvním mrazíku vyjměte jiřiny nebo dosnu. Hlízy nechejte oschnout, zabalte do papíru a uložte pokud možno do sklepa.
Letněné rostliny před stěhováním ostříhejte
Než přenesete do bytu pokojové rostliny, které jste letnili v zahradě, pečlivě jim ostříhejte výhonky. Muškáty a balkonové květiny, které budou přezimovat v interiéru, zbavte také květů. Zároveň očistěte květináče, osprchujte rostliny a ošetřete je proti škůdcům. V úvahu připadají insekticidní přípravky ve spreji, do zeminy lze zapíchnout ochranné tyčinky. Hrozí totiž, že by se v teple rozmnožili případní zavlečení škůdci a napadli zbylé rostliny.
Péče o trávník před zimou
Přece jen se nabízí trávník ještě několikrát posekat. Poslední úprava vás čeká v listopadu, kdy se teploty začnou přibližovat k bodu mrazu. Nejdůležitější je řádné provzdušnění zeleného koberce. Pokud se kvůli příliš udusané půdě tráva dusí, pomůže jí vertikutace. Že ji trávník potřebuje, poznáte podle krátkých a tlustých kořínků. Na menší plochu budou stačit vertikutační hrábě, na větší se hodí travní fréza. Ta zároveň zvládá hlubší provzdušnění než několik centimetrů. Motorový vertikutátor přesekává rotujícími noži travní výběžky a podpoří tvorbu nových výhonků. Trávníku pomůžete i hrabáním listí. To ponechané totiž slehne, začne tlít a vytváří vrstvu, pod kterou se tvoří plíseň.
David Horák
Mohlo by vás zajímat: