Zahrada

14. srpna 2014 05:30

Markéta Zídková

Nejkrásnější zahrady v Berlíně? Havelschlösser. Že je neznáte?

Vyrážíte do Berlína? Kromě galerií, muzeí, Postupimského náměstí stojí za to navštívit i berlínské zahrady.

Možná jste už v Berlíně byli milionkrát a stejně do tohoto města s neopakovatelnou atmosférou vyrážíte znovu. Nicméně už netoužíte vidět kupoli parlamentu (Reichstagu), Brandenburskou bránu ani Checkpoint Charlie. Takže až vám uplyne příjemné dopoledne na brunchi v kavárně nebo na trhu a než bude čas vyrazit večer do klubu či baru, je potřeba vymyslet si program na odpoledne – neopakovatelné jsou berlínské zahrady komplexu Havelschlösser pod ochranou UNESCO. Pojďte je s námi prozkoumat:

HavelschlösserCelá oblast zahrnuje šest velkých parkových areálů se zámky, z nichž asi nejzajímavější je Paví ostrov (Pfaueninsel) ležící v řece Havole. Na tento ostrov na jihozápadním výběžku Berlína se zámkem, zvěřincem, ale i otevřenou krajinou, se dostanete od jihozápadu z přístaviště. Vlevo od vchodu stojí patrový venkovský dům, který obýval královský zahradník. U něj najdete i symbol obnovy zahrad – třísetletou vykotlanou lípu, z jejíhož středu roste mladá lípa vysazená na konci 80. let minulého století.

Havelschlösser je jedinečný komplex zámků, zahrad a parků na řece Havola (Havel): celkem je to pět kilometrů čtverečních udržovaných parků a zahrad a stovka pamětihodných staveb z let 1730–1917, které se rozkládají mezi Berlínem a Postupimí. Tento unikátní celek je zapsaný do seznamu světových památek UNESCO.

Charakteristický bílý zámek na ostrově zbudovaný během pouhých tří let (1794–1797) má představovat římské ruiny. Čtyřpatrové věže s ochozy později spojil dodnes funkční kovaný most. Exteriér i interiér měly symbolizovat návrat k přírodě. To se podařilo do důsledku snad jen v tzv. Okrouhlém kabinetu (Otaheitisches kabinett), který je vymalovaný jako bambusová chýše. Na podlaze je ornament představující průřez palmovým kmenem z devíti druhů dřeva. Na stěnách jsou výjevy z tropické přírody.

Východně od zámku se rozkládá Zahrada růží založená roku 1821, další – mladší – zahrada je vedle přístavu. V obou zahradníci pěstují neuvěřitelných 220 druhů růží.

Jméno ostrova odkazuje na pávy, které tu koncem 18. stol. vysadil král Fridrich Vilém II. Zmíněný zvěřinec na ostrově vznikl roku 1822 a později se stal základem Berlínské ZOO.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky růže zahrada Berlín zámek UNESCO lípa Říšský sněm Světové dědictví UNESCO Havola Fridrich Vilém II. Checkpoint Charlie

Přečtěte si také