Největší květ světa měří jeden metr a páchne jako zkažené maso

Evropské květiny jsou proti tomuhle otesánkovi z Indonésie mrňavé. Květ rostliny rafflesia tuan-mudae totiž běžně dosahuje průměru jednoho metru. Parazitická květina roste na rostlinách příbuzných nám známé révě vinné a pochází z čeledi rafléziovitých. Na rozdíl od svých kolegyň ze stejné čeledi parazituje na zemi u kořenů rostliny, ne na liánách.

Největší zatím zaznamenaný exemplář květu se podařilo objevit v západní části ostrova Sumatra, která patří k Indonésii. Květ měřil 111 centimetrů a překonal tak rekord z roku 2017, kdy byl nalezen květ o průměru 107 centimetrů. Vědci na poupě narazili o Štědrém dnu 24. prosince 2019 a následně čekali, až se květ plně rozvine, aby ho mohli změřit.

Květy téhle raflézie zapáchají jako zkažené maso, což má svůj důvod. Rostlina takhle láká hmyz k opylování, zejména mouchy. Semena rostliny jsou přenášena zvířaty a jakmile se dostanou ke kořenům révovité rostliny, proniknou dovnitř. Parazit se vyvíjí různě dlouhou dobu, ale jeho poupěti trvá devět měsíců, než vykvete.

Gigantický květ, který mívá běžně kolem 60 centimetrů, pak ale zkrášluje prales jen pouhý týden. I přes svou mohutnost jsou květy poměrně křehké, takže se návštěvníkům přírodních parků nedoporučuje, aby se květů dotýkali. Ostatně asi by se nenašel nikdo, kdo by na ně chtěl sahat, rostlina totiž vypadá trochu jako z hororu...

Podívejte se do galerie, jak vypadal největší květ planety:

Další zajímavé rostliny:


Přečtěte si také