Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Největší květ světa měří jeden metr a páchne jako zkažené maso

Evropské květiny jsou proti tomuhle otesánkovi z Indonésie mrňavé. Květ rostliny rafflesia tuan-mudae totiž běžně dosahuje průměru jednoho metru. Parazitická květina roste na rostlinách příbuzných nám známé révě vinné a pochází z čeledi rafléziovitých. Na rozdíl od svých kolegyň ze stejné čeledi parazituje na zemi u kořenů rostliny, ne na liánách.
Vydáno: 08.01.2020
Něco takového se jen tak nevidí
Autor: profimedia.cz Něco takového se jen tak nevidí

Největší zatím zaznamenaný exemplář květu se podařilo objevit v západní části ostrova Sumatra, která patří k Indonésii. Květ měřil 111 centimetrů a překonal tak rekord z roku 2017, kdy byl nalezen květ o průměru 107 centimetrů. Vědci na poupě narazili o Štědrém dnu 24. prosince 2019 a následně čekali, až se květ plně rozvine, aby ho mohli změřit.

Takhle vypadá rostlina, když v pralese vykvete
Autor: profimedia.cz Takhle vypadá rostlina, když v pralese vykvete

Květy téhle raflézie zapáchají jako zkažené maso, což má svůj důvod. Rostlina takhle láká hmyz k opylování, zejména mouchy. Semena rostliny jsou přenášena zvířaty a jakmile se dostanou ke kořenům révovité rostliny, proniknou dovnitř. Parazit se vyvíjí různě dlouhou dobu, ale jeho poupěti trvá devět měsíců, než vykvete.

Gigantický květ, který mívá běžně kolem 60 centimetrů, pak ale zkrášluje prales jen pouhý týden. I přes svou mohutnost jsou květy poměrně křehké, takže se návštěvníkům přírodních parků nedoporučuje, aby se květů dotýkali. Ostatně asi by se nenašel nikdo, kdo by na ně chtěl sahat, rostlina totiž vypadá trochu jako z hororu...

Podívejte se do galerie, jak vypadal největší květ planety:

Další zajímavé rostliny:

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella ´Autumnalis´)

Slivoň chloupkatá: Stromek s něžnými květy, které se zimy nezaleknou

Davidie listenová (Davidia involucrata)

Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě

Článek je zařazen v: Rafflesia tuan-mudae , největší květ , květ , květiny , Indonésie

reklama