Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě
Poznejte davídii listenovou! Exotický strom, který v době květu vypadá, jako by po něm někdo rozvěsil rozbalené bílé kapesníčky. Zajímavý je však i v zimním období, kdy bývá doslova obsypán nápadnými peckovicemi na delší stopce. Tuhle raritu můžete obdivovat i v České republice, a dokonce ji i pěstovat na vlastní zahradě. Dokud půda nezamrzne, můžete stromy ještě stále vysazovat!
Hledáte pro svou zahradu strom, který upoutá pozornost a bude okouzlovat neobvyklou krásou vlétě i vzimě? Pokud máte vhodné podmínky, vyzkoušejte davidii listenovou.
Davidie listenová (Davidia involucrata)
Tento exotický strom pochází zhorských smíšených lesů jižní Číny, kde roste vnadmořských výškách až do 2600 m. První semena se objevila vEvropě až vdruhé polovině 19. století. Původně se davidie považovala za vyhynulý druh, který nepřežil dobu ledovou. Tento pozoruhodný strom se však zachoval díky odolnosti svých semen. Jejich klíčivost je totiž velmi dlouhá a semena dokážou odpočívat vzemi až několik desetiletí. Naopak, davidie kúspěšnému vyklíčení potřebuje, aby její semena několikrát prošla mrazivým obdobím. Proto se i vdnešní době semeny množí jen velmi těžce. Dnes se davidie pěstují hlavně pomocí řízků.
Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě 2 Zdroj: istockphoto.com
Jak davidii poznáte
Davidie se pěstuje buď jako rozložitý strom spravidelnou korunou, nebo ve formě sloupovitého keře se světle zelenými, jemně pilovitými, střídavými listy, které jsou na spodní straně pokryté chloupky. Listy nápadně připomínají listy naší lípy.
Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě 4 Zdroj: istockphoto.com
Stromové davidie vykvétají asi po 10 letech, keřové už ve věku 5–7 let. Vtu dobu je ovšem bezpečně poznáte a nespletete si je sžádným jiným stromem. Květy se na davidii objevují během května až června, jsou drobné a mají zelenou barvu. Mnohem zajímavější jsou velké bílé listeny, které kolem květu vyrůstají. Listeny vypadají jako kousky bílých hadříků nebo kapesníků rozvěšených po stromě. Zto ho důvodu se davidii říká kapesníkový strom nebo také holubičí strom či strom duchů.
Na podzim se listy zbarvují do purpurové barvy. Ty pak opadají a vyniknou spíše 3–4 cm dlouhé plody, peckovice na dlouhých stopkách, které na stromech vydrží většinou zase až do jara, kdy strom znovu vykvete.
Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě 5 Zdroj: istockphoto.com
Davidie dorůstá do výšky kolem 6–8 m, ale za příznivých podmínek, pokud má dostatek prostoru, dokáže vyrůst až do 15 m. Můžete ji pravidelně prořezávat a udržovat potřebnou velikost i tvar.
Jak kapesníkový strom pěstovat
Davidie vyžaduje neustále vlhkou, humózní půdu, bohatou na živiny. Nesnáší průvan, ale plně mrazuvzdorná je do –24 °C, a pokud bude dobře chráněná právě před větry a průvanem, zvládne i –27 °C. Při nižších teplotách se doporučuje u mladých rostlin zakrytí. Davidii vysaďte na slunečné nebo jen mírně polostinné místo.
Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě 3 Zdroj: istockphoto.com
Kde můžete vidět davidii
Kapesníkový strom byl vysazen roku 1910 vPrůhonickém parku a roste tam dodnes. Najdete ho i varboretu vŽampachu.