Trendy

30. srpna 2019 14:00

Matouš Hartman

Indonésie přesouvá hlavní město. Jakarta se totiž kvůli globálnímu oteplování potápí do moře

Zvyšující se hladina oceánu ohrožuje město, ve kterém žije více lidí než v celé České republice. Indonéská Jakarta se už dnes nachází ze 40 procent pod úrovní hladiny moře a situace se má zhoršovat.

Indonéský prezident proto oznámil záměr přesunout hlavní město o zhruba tisíc kilometrů dál a navíc na jiný ostrov. ZJávy se metropole přesune na Borneo. Přenesení vládních úřadů ve čtvrté nejlidnatější zemi nebude nic jednoduchého. Počítá se spřesunem 1,5 milionu úředníků. Stavět se prý začne už vroce 2021 a o tři roky později se mají do nového hlavního města stěhovat první úředníci.

Odvážný projekt už má ale první kritiky. Například Greenpeace se bojí likvidace pralesů a orangutanů, kteří vněm žijí. Vláda sice slibuje, že bude město stavět tak, aby neohrozilo okolní přírodu a naopak jí pomohlo, ale je jasné, že se do oblasti nastěhují miliony lidí ve velice krátkém čase. To by mohlo způsobit znečištění panenské přírody.

Většina obyvatel Jakarty nejspíše ve městě zůstane a město bude nadále plnit funkci obchodního centra země. Některé čtvrti by ovšem mohly skončit definitivně pod vodou. Jakarta je totiž vybudovaná na bažinatém podloží, zněhož se permanentně odčerpává voda, kvůli čemuž klesá nadmořská výška až do záporných čísel. Potápění města navíc probíhá opravdu rychle. Jakarta klesne vprůměru o 17 centimetrů za rok.

Metropole se stěhovaly i jinde

Indonésie by nebyla prvním státem, který přesouvá své hlavní město. Vminulosti to udělaly třeba Austrálie nebo Malajsie. Výjimečný je případ Brazílie, která vpadesátých letech minulého století vybudovala zbrusu nové hlavní město podle velkolepého urbanistického plánu architekta Oscara Niemeyera. Brasília, jak se metropole jmenuje, se dočkala i zapsání na seznam světového dědictví UNESCO.

Přesunutí hlavního města kvůli stoupající vodní hladině je ale novinkou, nebo spíše vlaštovkou toho, co by se mohlo dít, pokud lidstvo nezastaví globální klimatickou změnu. I většina evropských měst se nachází voblastech, které by jednou mohly skončit pod hladinou moře. Typickou ukázkou jsou Benátky. Tam se očekává pomalejší potápění, nicméně italský skvost by se mohl proměnit vpodmořskou památku už kroku 2100.

Další články:


Přečtěte si také