Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Indonésie přesouvá hlavní město. Jakarta se totiž kvůli globálnímu oteplování potápí do moře

Zvyšující se hladina oceánu ohrožuje město, ve kterém žije více lidí než v celé České republice. Indonéská Jakarta se už dnes nachází ze 40 procent pod úrovní hladiny moře a situace se má zhoršovat.
Vydáno: 30.08.2019
Jakarta 2
Autor: istock.com Jakarta 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Indonéský prezident proto oznámil záměr přesunout hlavní město o zhruba tisíc kilometrů dál a navíc na jiný ostrov. Z Jávy se metropole přesune na Borneo. Přenesení vládních úřadů ve čtvrté nejlidnatější zemi nebude nic jednoduchého. Počítá se s přesunem 1,5 milionu úředníků. Stavět se prý začne už v roce 2021 a o tři roky později se mají do nového hlavního města stěhovat první úředníci.

Odvážný projekt už má ale první kritiky. Například Greenpeace se bojí likvidace pralesů a orangutanů, kteří v něm žijí. Vláda sice slibuje, že bude město stavět tak, aby neohrozilo okolní přírodu a naopak jí pomohlo, ale je jasné, že se do oblasti nastěhují miliony lidí ve velice krátkém čase. To by mohlo způsobit znečištění panenské přírody.

Až 40 procent Jakarty se už dnes nachází pod úrovní hladiny moře
Autor: istock.com Až 40 procent Jakarty se už dnes nachází pod úrovní hladiny moře

Většina obyvatel Jakarty nejspíše ve městě zůstane a město bude nadále plnit funkci obchodního centra země. Některé čtvrti by ovšem mohly skončit definitivně pod vodou. Jakarta je totiž vybudovaná na bažinatém podloží, z něhož se permanentně odčerpává voda, kvůli čemuž klesá nadmořská výška až do záporných čísel. Potápění města navíc probíhá opravdu rychle. Jakarta klesne v průměru o 17 centimetrů za rok.

Metropole se stěhovaly i jinde

Indonésie by nebyla prvním státem, který přesouvá své hlavní město. V minulosti to udělaly třeba Austrálie nebo Malajsie. Výjimečný je případ Brazílie, která v padesátých letech minulého století vybudovala zbrusu nové hlavní město podle velkolepého urbanistického plánu architekta Oscara Niemeyera. Brasília, jak se metropole jmenuje, se dočkala i zapsání na seznam světového dědictví UNESCO.

Katedrála v Brasílii je ukázkou výjimečné brazilské architektury
Autor: unsplash.com Katedrála v Brasílii je ukázkou výjimečné brazilské architektury

Přesunutí hlavního města kvůli stoupající vodní hladině je ale novinkou, nebo spíše vlaštovkou toho, co by se mohlo dít, pokud lidstvo nezastaví globální klimatickou změnu. I většina evropských měst se nachází v oblastech, které by jednou mohly skončit pod hladinou moře. Typickou ukázkou jsou Benátky. Tam se očekává pomalejší potápění, nicméně italský skvost by se mohl proměnit v podmořskou památku už k roku 2100.

Další články:

Dnes je palác sídlem mexické vlády

Čeští architekti postavili domy, které chrání UNESCO: Najdete je v Japonsku i Mexiku

Nový terminál lodní dopravy se postaví na hladině Vltavy u náplavky

Proměny Prahy: Jak bude vypadat hlavní město v budoucnosti?

Článek je zařazen v: Jakarta , Indonésie , globální oteplování , klima , klimatická změna , Asie
Reklama