Když se hlava zazelená! Netradiční dekorace do bytu i zahrady

Hledáte zajímavou dekoraci do bytu, ale možná i do zahrady, máte rádi netradiční a vtipná řešení? Podívejte se, jak to může některým rostlinám slušet v květináčích ve tvaru hlavy! Podobné výrobky zakoupíte na řemeslných trzích a občas i v květinářství, ale poradíme vám, jak si můžete stejně zajímavý obal na květináč vyrobit i sami.

Znáte rčení o hlavě otevřené? A když má někdo otevřenou hlavu, a dokonce i šikovné ruce, pak se nápady na parádní dekorace jen hrnou… A otvory vhlavě dekorační se mohou skvěle využít pro výsadbu květin! Jak se vám líbí?

Panáčci na drobnější rostliny

Plastové květináče ve tvaru celé postavičky najdete jednoduše na internetu. Nejlépe se hodí pro pěstování nejrůznějších sukulentních rostlin a kaktusů, které jen pomalu rostou.

Nebojte se barev

Líbí se vám i dekorace a doplňky do bytu, které jsou maličko odvážnější? Vsaďte na barevně dekorované veselé květináče. Nejvíc jim to bude slušet vjinak uměřeném a minimalisticky laděném interiéru. Tam totiž vyniknou nejlépe!

Jakou květinu vybrat?

Některé květináče si samy řeknou, jaká květina by se vnich nejlépe vyjímala. Stačí se jen chvilku zadívat na prázdnou hlavu a hned vám bude jasné, jestli bude mladíkovi slušet zelená odvážná patka nebo slečince kudrnatý dlouhý vlas.

Ideální květiny do podobných květináčů budou takové, které dokážou lehce splývat přes okraje květináče a vytvoří bujný porost, připomínající vlasy. Vyzkoušejte například obyčejnou a lehce dostupnou voděnku (Tradescantia). Rychle roste, můžete ji podle potřeby libovolně krátit a zastřihovat a nevyžaduje téměř žádnou péči. Poroste jednoduše jako zvody, a dokonce i jenom zvody!

Výborně se hodí i břečťan (Hedera helix), který také nemá žádné zvláštní nároky na péči a hodí se i do tmavých místností, protože patří mezi lehce stínomilné rostliny. Dejte jen pozor na přeschnutí substrátu, na které břečťan reaguje shazováním listů.

Pokud by se vám na podobné květináčové hlavě více líbil pěkně vyčesaný zelený drdol, vysaďte do něho některý ze sukulentů srůžicovitým růstem, například dužnatku (Echeveria) nebohaworcii (Haworthia). Snad nejzajímavější a vlasům hodně podobný, bude ripsalis (Rhipsalis). A líbilo by se vám něco jako odvážná patka? Vysaďte pileu (Pilea peperomioides), které se také říká palačinková květina. Úžasný je i starček převislý, jehož listy připomínají korálky navlečené na niti.

Nebojte se ani barevných květů

Květináče ve tvaru hlavy můžete využít dokonce i jako vázy na řezané květiny. Určitě to ale vyžaduje dostatek vkusu a uvážlivou hruskombinací barev květů. Ale výsledek může být naprosto dokonalý!

Dekorace i do zahrady

Podobné dekorace se výborně hodí i jako oživení zahrady. Jen výběr materiálu, ze kterého bude květináč vyrobený, musí být trochu opatrnější. Nejvhodnější bude kvalitní keramika nebo beton. Ale například hlava na naší fotografii vpravo je vyrobena zpolystyrenu, který také chvilku vydrží, i když určitě ne na věky.

Jak si podobný květináč vyrobit?

Základem se mohou stát obyčejné polystyrenové hlavy na paruky. Odřízněte ostrým nožem vršek hlavy, vydlabejte hlubokou jamku na květináč a povrch nastříkejte keramickým emailem ve spreji. Před nastříkáním nezapomeňte povrch hlavy odmastit, stačí obyčejnou vodou sjarem.

Na výrobu menších dekorací můžete využít i hlavičky od starých dětských panenek. Lehce je ostrým nožem rozříznete a jednoduše se i přestříkají barevným sprejem.


Přečtěte si také