návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat pileu? Stylová příbuzná kopřivy ozdobí váš byt

Marie Bezděková , Aktualizováno: 21.01.2021
Pilea peperomioides
Autor: istock.com Pilea peperomioides
Když jsem ji v květinářství uviděla poprvé, okamžitě se mi zalíbila. Naštěstí stála jen pár desítek korun, tak jsem se rozhodla ji hned koupit a zkrášlit s ní svůj byt. Během několika měsíční péče o ní jsem ale udělala pár chyb, a ona dostala pořádně zabrat. Pokud uvažujete o tom, že si pileu pořídíte, mám pro vás tipy, jak ji udržet v kondici.

reklama

Na celém jejím názvu by si člověk skoro vylámal zuby, ale nenapadá mě vhodnější označení, než že je prostě roztomilá. Pilea peperomioides je stále zelená pokojová rostlina menšího vzrůstu, kterou tvoří dlouhé řapíky, na jejichž koncích se vyjímají kulaté listy. Ty překvapivě drží ve vertikální poloze, a rostlina tím získává jedinečný a pěkný vzhled. Pilea si díky tomu vysloužila také název „Chinese money plant“ neboli palačinková rostlina. Je také velmi vzdušná, a díky tomu se skvěle vyjímá na parapetu, ale i na stolku, skříňce, zkrátka kdekoli vás napadne. A ještě jedna věc, je neuvěřitelně fotogenická!

Pilea bude ozdobou bytu
Autor: Marie Bezděková Pilea bude ozdobou bytu

Má své vrtochy

Pileu jsem kupovala na podzim a v květinářství mi řekli, že není velkou milovnicí slunce. To se mi skvěle hodilo, protože jsem ji plánovala umístit na poličku do předsíně, která potřebovala trochu oživit. Během měsíce jsem ale zjistila, že to s těmi slunečními paprsky asi nebude tak úplně pravda. Jednotlivé lístky mi začaly žloutnout a pomalu opadávat, a to ani nemluvím o tom, že jsem rostlinu zřejmě poněkud přelévala.

Jak správně pěstovat pokojovky? Podívejte se na tipy:

Nejčastější chyby při pěstování

5 nejčastějších chyb při pěstování pokojovek. Co byste nikdy neměli dělat?

Jaké pokojovky doporučuje NASA?

10 pokojovek, které podle NASA nejlépe vyčistí vzduch. Některé už určitě máte doma

Po dvou měsících na ní zůstaly jen dva krásné, ale osamělé lístky, zbytek odumřel. Teprve na začátku ledna jsem se ze zoufalství rozhodla přesunout rostlinku na parapet východně orientovaného okna. A dobře jsem udělala. Trvalo to sice ještě pár týdnů, kdy jsem si nebyla jistá, jestli jsem jí nezabila úplně, ale pak se na vrcholu hlavního stonku objevil první maličký zelený lístek, a další postupně následovaly. Když se teď na konci února oteplilo, rostlina se rozjela na naplno, začala pít víc vody a teď se pyšní několika krásnými novými listy. V podstatě se podruhé narodila!

Péče o pileu nebude vždycky snadná, ale vyplatí se!
Autor: Marie Bezděková Péče o pileu nebude vždycky snadná, ale vyplatí se!

Jak o ni pečovat?

Pilea klame tělem. Na první pohled vypadá, že nebude potřebovat příliš mnoho slunce, vody ani tepla. Ve skutečnosti je to ale sukulent z čeledi kopřivovité, takže například slunce k životu potřebuje. I když ne zase moc. Složité? Já vím. Pěstitelé doporučují přidat do jejího substrátu trochu písku a nikdy nedopustit, aby stála ve vodě. Naopak, zalévat byste ji měli až v momentě, kdy je půda na dotek suchá, a v zimě zálivku ještě víc omezit.

Pilea peperomioides
Autor: istock.com Pilea peperomioides

Pilea snese raději trochu víc sucha než jednorázové přelití. Měli byste mít také na paměti, že rostlina se nikdy nevětví, takže ji tvoří jeden hlavní stonek, ze kterého postupně vyrůstají řapíky s listy. Ty také odspodu postupně opadávají, a na stejném místě už nikdy nevyrostou nové. Pilea tak roste spíš do výšky než do prostoru. Má ovšem tendence se naklánět za světlem, a tak ji můžete občas pootočit, aby si udržela rovný vzrůst. Když to shrneme, péče o ní není zase tak složitá, ale trochu vaší pozornosti přece jen vyžadovat bude. Když jí ale rostlince věnujete, bude vám dělat radost celá léta.

reklama

Článek je zařazen v: Pilea , pokojovky

reklama

Přečtěte si také