návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Oblíbené sukulenty: Jak je pěstovat, aby se jim u nás dobře dařilo

Simona Sedláčková , Vydáno: 05.05.2019
Oblíbené sukulenty
Autor: istockphoto.com Oblíbené sukulenty
Skupinu rostlin, označovanou názvem sukulenty, si mnozí pletou s kaktusy. Sukulenty však na rozdíl od kaktusů, které patří všechny do jedné čeledě, jsou zástupci mnoha různých čeledí, pocházejících ze všech koutů světa. Tyto oblasti však mají přece jen jedno společné. Jsou to oblasti se suchým podnebím.

reklama

Většina sukulentů, které bychom si opravdu neměli plést s kaktusy, má tedy jednu společnou vlastnost, a tou je velká odolnost vůči suchu, pro kterou jsou pro nás, především laické pěstitele, velmi atraktivní. Odpustí nám odjezd na dovolenou i služební cestu a splňují tak stále se zvyšující nároky uspěchané moderní doby nejen na nás, ale i na naše společnice, rostliny.

Sukulentům sluší barevné květináče
Autor: pixabay.cum Sukulentům sluší barevné květináče

Sukulenty se mohou také pěstovat za podmínek, které z nich činí báječné rostliny pro různá kreativní využití. Nejčastěji se používají levné a snadno dostupné netřesky. Už jste viděli věnce ze sukulentů nebo sukulentní kolmé stěny či obrazy nebo sukulenty pěstované v mušlích, v kamenných korytech či na kusu vyplaveného dřeva? Jiné rostliny by podobné experimenty přežily jenom velmi těžko.

Dekorace ze sukulentů
Autor: istockphoto.com Dekorace ze sukulentů

Jak tedy pěstovat sukulenty

Hlavním společným znakem sukulentů je jejich dovednost vytvářet si v pletivech dostatečné zásoby vody pro suché období. Většinou ve svých domovech rostou na chudých a kamenitých půdách s velkou propustností. Ovšem i v těchto oblastech nastává období velkých dešťů, a tedy náhlého vlhka. V tu dobu si sukulenty dokážou připravit zásoby vody na nadcházející období sucha a z toho plynou i společné zásady pro jejich pěstování:

  1. Sukulentům vyhovuje střídání vysokých denních a nižších nočních teplot, proto je na letní sezonu vystěhujte do zahrady. Vyčkejte, až pomine nebezpečí ranních mrazíků a pak je vyneste na balkony nebo do zahrady. Venku jim dopřejte místo na plném slunci.
  2. Sukulenty vysaďte do propustného a na živiny chudého substrátu. V zahradnictví najdete přímo substrát, určený pro sukulentní rostliny. Nic nedbejte na to, v jakém materiálu jste sukulenty koupili. Z komerčních velkopěstíren přicházejí na trh většinou v rašelině, ale té je rychle zbavte a nahraďte ji správným substrátem.
  3. V letním období sukulenty zalévejte vlažnou vodou, nikdy však nenechávejte vodu v miskách pod květináči a s příští zálivkou vyčkejte, až substrát vyschne. Hrozí zahnívání kořenů a postupně i celé rostliny. S nastupujícím podzimem a snižováním venkovních teplot snižujte i intenzitu zálivky.
  4. Pokud sukulenty nemáte v letním období kam vystěhovat, nevadí. Suché a teplé prostředí moderních bytů jim vyhovuje a klidně v nich přežijí.
  5. Většina sukulentů nevyžaduje žádné přihnojování, jsou od přírody nastavené na nedostatek živin.
  6. Sukulenty přesazujte asi za jeden až tři roky, nejlépe v zimě, a dopřejte jim jenom o málo větší květináč, než měly dosud.
Sukulenty nevyžadují velkou péči
Autor: istockphoto.com Sukulenty nevyžadují velkou péči

reklama

Článek je zařazen v: sukulenty , pěstování , péče , zalévání , přesazování , přihnojování

reklama

Přečtěte si také