Jak pěstovat starček převislý? Sukulent připomíná korálky navlečené na niti

Hledáte zajímavou rostlinu, které nebude mít vysoké nároky na péči, ale zato bude působit křehce a neobvykle zároveň? Poohlédněte se v květinářstvích po starčeku převislém. Tento půvabný sukulent vypadá jako dlouhé řady zelených korálků navlečených na niti.

Starček převislý (Senecio rowleyanus)

Jedná se o sukulentní rostlinupůvodem zAfriky, tedy přesněji zNamibie a Madagaskaru. Na první pohled je jasné, proč se mu přezdívá šňůra korálků nebo perel.

Ve své domovině se starček převislý plazí po kamenech na horkém slunci a dužnaté listy mu slouží jako zásobárna vody.

Jak pěstovat starček převislý doma?

Pěstovaný vnašich podmínkách, vbytech, vypadá nejlépe vysazený vzávěsném květináči. Výborně se hodí i kosazení tzv. hlav, tedy květináčů ve tvaru hlavy, kde rostlina dotváří dojem účesu. Slušet mu to bude i vklasickém květináči, postaveném na polici nebo na skříni.

Starší exempláře této pokojové rostliny dokonce vykvétají zajímavými květy bílé, žluté nebo růžové barvy.

Starček je nenáročná pokojovka

Starček převislý je na pěstování naprosto nenáročný. Ke svému životu potřebuje pouze dostatek světla a občasnou, ale zato vydatnou zálivku. Zalévá se však pouze do misky pod květináčem, nikdy ne vrchem a už vůbec ne přes listy. Stejně jako většina sukulentů nesnáší přelévání, které se projevuje zahníváním rostliny a opadáváním listů. Také nedostatek světla se projeví na vzhledu a kondici rostliny. Výhony jsou nepřirozeně dlouhé, slabé a sminimem listů.

Přes léto můžete starček převislý pěstovat i venku na slunci či vmírném polostínu, na zimu preferuje omezení zálivky a chladnější místnost, ale dobře snáší i standardní bytové podmínky. Vobdobí vegetace je dobré starček hnojit, asi jednou za 14 dní, hnojivem pro kaktusy a sukulentní rostliny.

Jak starček převislý množit

Množí se docela snadno, pomocí čerstvých semen, což vdomácích podmínkách zase tak snadné není. Semena velmi rychle ztrácejí klíčivost. Doma si můžete jednoduše odlomit kousek stonku a položit ho na výsevní substrát svyšším obsahem písku. Vpaždí listů se velmi rychle vytvoří nové kořínky.

Další netradiční pokojovky:


Přečtěte si také