Zahrada

4. července 2017 06:05

Tereza Javorová

Nevzhledný dvorek u domu (nejen) ve městě? Inspirace, jak ho přetvořit na zahrádku

I~na 24~m² lze vytvořit kouzelnou zahrádku...

Umělci David Rozetsky a Sean Meilak měli za domem v Melbourne jen nevábný dvorek. Prostranství o rozloze 24 m² tvořil z převážné části beton a jeho neutěšený vzhled korunovala pro Austrálii typická změť prádelních šňůr. To se ale mělo zásadně změnit.

Zahrada naplňuje

Oba majitelé mají otce nadšené zahrádkáře, kteří je přesvědčili o tom, že zahradničení pomáhá naplňovat život. I díky tomu se shodli, že takhle dvůr nemůže zůstat, měl by totiž být zelený a hýřit barevnými květy. Objednali proto hrubé síly, které betonovou pustinu rozbily a pomohly tak zajistit základní předpoklad každé zahrady – hlínu.

Štěrk na výpomoc

Beton místy nahradili štěrkem. „Vnáší na zahradu zajímavou povrchovou strukturu a vytváří kontrast k terakotovým květináčům,“ vysvětluje volbu materiálu Rozetsky. Výhodou štěrkového náspu je i propustnost – zahrada se tak lépe zavlažuje. Meilak položil kolem domu kamennou dlažbu a navýšil jednu zídku, která po další úpravě tvoří svislý záhon.

Čím je zahrádka osázena?

Jakmile pánové utvořili základní strukturu zahrady, zasadili po jejím obvodu popínavé rostliny, které během dalších let spolehlivě obrostly všechny zdi včetně té fasádní a expandují i na přístřešek. Další rostliny pak rozmístili v květináčích. Část z nich dostali od přátel, část si vypěstovali a část sami koupili. Jakkoli na zahradě převažují nenáročné druhy, s její údržbou je přece jen práce. Meilak, který se budí už za rozbřesku, zahradničení pojal jako každodenní rituál, který vykonává ihned poté, kdy dopije ranní kávu.

Kdysi nevzhledný dvorek už více než dekádu představuje místo k rozjímání, které oceňují nejen majitelé, ale i jejich kočka Lottie.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také