Zahrada

10. září 2014 05:06

Markéta Zídková

Než začne trávník odpočívat, dopřejte mu léčebnou kúru

K tomu, abyste měli na zahradě vždy překrásný, hustý a zdravě vyhlížející trávník, je nutné ho provzdušnit.

Nestačí jen kvalitní osivo, vícesložkové hnojivo a dokonalá sekačka. Časem se totiž v každém trávníku nahromadí zbytky posekané trávy a odumřelé rostliny a v důsledku toho trávník zarůstá plevelem a mechem. Vytváří se na něm několikacentimetrová nepropustná vrstva – plsť, která jej dusí, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy a vytváří příznivé podmínky pro růst plísní a hub. Jak tuto plsť odstranit?

Ideálním pomocníkem je vertikutátor. Vypadá jako klasická sekačka, ale pod kapotou ukrývá místo žacího nože na hřídeli upevněnou soustavu až 34 speciálních tenkých svislých nožů, které se šetrně zařezávají do trávníku. Tím ho čistí a provzdušňují.

Takto ošetřený trávník lépe dýchá, přijímá živiny a vláhu, intenzivně odnožuje a houstne. Zcela právem se vertikutátorům říká „lékaři trávníků“.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.Jaký typ si vybrat?

1. Na malé předzahrádky do 50 m2 vám stačí mechanické vertikutační hrábě. V době vegetace, ale rozhodně v září, několikrát prohrábněte posekaný trávník a současně ho také přihnojte.

2. Pro menší a střední zahrádky je vhodný elektrický vertikutátor.

3. Pro velké zahrady volíme raději benzínové vertikutátory, které jsou vysoce výkonné a kvalitní. Mají široký záběr a nastavitelnou pracovní hloubku.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také