Zahrada

1. září 2014 06:00

Markéta Zídková

Září na zahradě

Doznívající léto skýtá pro práci na zahradě přímo ideální podmínky. Zahrada stále ještě kvete, ale slunce už tolik nepálí. Jakkoli je tedy zahrádkářův program na září nabitý, rozhodně není ubíjející.

Zahradnická agenda na září patří k těm náročnějším. Je čas připravit zahradu na zazimování a také promýšlet, co by na ní mělo být na jaře. Zároveň ještě neskončil čas sklizně. Za zahradě stále ještě dozrává poslední ovoce. Zkontrolujte švestky, jablka, hrušky případně i vinnou révu. Také ostružiníky ještě plodí. Ze zeleniny ještě dozrávají dýně, sklízí se celer, brambory, poslední hrášek a fazolky, cukety a baklažány, podzimní zelí, květák, špenát a mangold. Do podzimu i zimy vám na záhonech zbude pozdní růžičková kapusta, zelená petrželka, pažitka a odolné odrůdy špenátu.

Protože teploty nad ránem povážlivě klesají, odstěhujte dovnitř pokojové rostliny, které jste nechali letnit na zahrádce. Choulostivé druhy na záhonech chraňte před mrazíky netkanou textilií. Nehledě na nižší teploty je zároveň čas i na sázení jarních rostlin.

Mrkev v zimě?

Zajíc v morbidním vtipu se diví správně, v zimě mrkev není. Spousta další zeleniny ale na zahradě ještě letos vyroste. Podzimní klima je blízké tomu jarnímu, a tak lze sklízet česnek a krátce poté ho začít znovu sázet (v listopadu). V zimě sice hrozí větší mráz, který by mohl cibulku zničit, když je ale zasadíte dostatečně hluboko, přežijí bez úhony. Zmíněný česnek by měl být pět až osm centimetrů pod zemí. Jak už bylo řečeno, v září můžete vysadit i zeleninu, kterou ještě letos sklidíte. Patří k ní špenát, takže jej hned vysejte do třícentimetrové hloubky 15– 20 cm od sebe. Sklízet jej budete moci už od října.

Bylinky by měly zimu přečkat pod vrstvou mulčovací kůry. Čerstvých bylinek se ale nemusíte v zimě vzdát. Zejména citlivější druhy jako bazalku nebo oregano přesaďte do květináče a přemístěte dovnitř na světlé místo. Ty, které zůstanou venku, už příliš nezalévejte.

Do zimy ještě stihnete vypěstovat i rané ředkvičky, od prosince do ledna pak je šance sklidit i zimní salát.

Postarejte se o okrasné rostliny

Neomezujte se ale jen na zeleninu, aktuální ještě budou i některé okrasné rostliny. Do zimy zakoření například dvouletky. Dokud ještě země nevychladla, vysaďte i narcisy. S ostatními cibulovinami (jako bledulemi, kosatci nebo tulipány) však počkejte až na studenější dny.

Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlin z kontejnerů na záhony. Do skalek a lemů záhonů vysazujte půvabné protěže, hořce, ale také polštářovité plaménky nebo krásné, bodlákům podobné trnité máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí květů zdobit centra záhonů i místa v okolí keřů. Nezapomeňte ani odstraňovat odkvetlé květy růží a stále hlídejte napadení chorobami, proti nimž je třeba i v tomto období rázně zasáhnout.

Zahradu vám zdobí květy jiřin, aby kvetly co nejdéle, stříhejte květy na dlouhých stoncích, které se budou hodit do váz. Doplní je také první barevné listopadky, poslední cínie a kopretiny i větvičky okrasných keřů, které začínají probarvovat listy do červených a žlutých barev. Půvab podzimních záhonů doplní vřesy, tabák i okrasné trávy, které ještě dokvétají a začínají sesychat do trsů stejně půvabných, jako když byly zelené.

Trávník čeká na provzdušnění

Další užitečné pěstitelské rady najdete v naší Encyklopedii. Ještě jej naposledy posekejte, ovšem zalít už potřebuje nanejvýš při větším suchu, zatímco hnojit už vůbec ne. Trávu po sekání pečlivě vyhrabejte, holá místa vyspravte. Koncem měsíce pak zelený koberec provzdušněte tzv. vertikutací. Tento zákrok jej zbaví mechu a i kořenům prospěje přístup vzduchu.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také