reklama

Hyacintovec se snadno množí a jeho cibulky nechutnají hlodavcům. Jak vypěstovat modré květy?

Simona Sedláčková
2. dubna 2021
Modře kvetoucí hyacintovec připomíná chudý hyacint nebo bohatou ladoňku. S oběma ho pojí blízké příbuzenství. Tato modře kvetoucí cibulovina byla v Anglii dokonce zvolena národní květinou, ale s úspěchem ji můžete pěstovat i na své zahradě.
reklama

Hyacintovec britský (Hyacinthoides non-scripta) si lidé ve Velké Británii sami zvolili za svou národní květinu, ve velkém hlasování vroce 2002. Není divu, protože tak, jako u nás vlesích na jaře narazíte na obrovské plantáže bílých konvalinek, tak ve Velké Británii najdete lesy plnémodrých zvonkůhyacintovce britského.

Modré zvonečky hyacintovce britského nenajdete jen ve Velké Británii, ale také ve spodním patře světlýchlistnatých lesů, například i vzápadní Francii, Belgii nebo vPortugalsku.

Různé druhy hyacintovců, například hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica), najdete i jinde, většinou ve Středomoří, vjižním Španělsku a Portugalsku, ale také až vMaroku nebo severním Alžírsku. Pouze hyacintovec britský roste tak vysoko na severu.

Jak rozeznat hyacintovec britský od hyacintovce španělského?

Hyacintovec britský má květy jen vjedné řadě na skloněné lodyze a připomíná tak více ladoňku. Hyacintovec španělský má zvonečky na stonku v několika řídkých řadách, a má tak vzhledově mnohem blíže kprořídlému květenství hyacintu. Na druhou stranu květy hyacintovce španělského nijak nevoní, zato hyacintovec britský kolem sebe šíří nádhernou vůni.

Hyacintovec španělský vytváří mnohem hustší trsy listů, dlouhých až 60 cm a širokých asi 3 cm. Hyacintovec britský má listy užší i kratší a vytváří jich i celkově mnohem méně.

Jak pěstovat hyacintovec britský

Do své zahrady si můžete cibulky hyacintovce britského vysadit na polostinné a chladnější místo, nejlépe pod opadavé keře a vzrostlé stromy. Cibulnatá trvalka zčeledi chřestovitých je mrazuvzdorná a snadno semnoží pomocí dceřiných cibulek i semeny. Vykvétá od začátku dubna do května.

Nejlépe se hyacintovci daří vdobře propustné půděbohaté na humus. Na jaře, vdobě květu, ocení dostatek vláhy, ale vlétě už půda příliš vlhká být nesmí.

Jak pěstovat hyacintovec španělský

Stejnějako jeho severní příbuzný hyacintovec španělskýpreferuje humózní a dobře propustnou půdu a umístění spíše vpolostínu, alesnese mnohem více sluníčka. Také se mnohem snadněji množí. Je plně mrazuvzdorný a velmi rychle se rozrůstá po okolí. Zjedné cibulky už další rok můžete mít až 6 mladých rostlinek.

Hyacintovce nechutnají hlodavcům

Pokud na své zahradě marně bojujete shlodavci, pak pro vás máme dobrou zprávu. Hyacintovce jim většinou moc nechutnají, na rozdíl od většiny ostatních cibulovin.

Podívejte se na další modrě kvetoucí rostliny, které můžete pěstovat na zahradě.

Pěstujete na své zahradě jarní cibuloviny? Jsou to první poslové jara a ocení je i včelky a čmeláci:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama