Kopretina velkokvětá kvete celé léto. Když ji seříznete, dočkáte se i podzimních květů

Kopretinu velkokvětou můžete znát i pod názvem kopretina zahradní, ale i označení velkokvětá se k ní výborně hodí. Na první pohled se svým skromnějším lučním příbuzným sice hodně podobá, ale její květy jsou o dost větší a rostlina je i celkově mohutnější.

Kopretina velkokvětá, kopretina zahradní (Leucanthemum maximum, syn. Chrysanthemum maximum)

Trvalka, která pochází zoblastí na území Francie a Španělska, patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Cestovatelé ji roznesli do mnoha koutů světa, kde si ji pro její jednoduchou krásu zahradníci velmi oblíbili a dnešní zahradní kultivary mívají jednoduchá, poloplná i plná květenství. Na první pohled se od kopretiny bílé, tedy luční, liší velikostí květůi výškou.

Kopretina velkokvětá dorůstá do výšky až 120 cm a na našich zahradách vykvétá nejčastěji během června až srpna. Kopretiny velkokvěté jsourostliny spevnějšími, přímými stonky a zubatými lístky. Každý stonek je zakončen vrcholovým květenstvím sbílými okvětními lístky a žlutým terčem. Po opylení hmyzem a po odkvětu se vytvoří semena, žebrované nažky.

Jak pěstovat kopretinu velkokvětou

Všechny druhy kopretin milují umístění na plném slunci a výživnou a dostatečně kyprou, propustnou půdu. Velmi dobře však zvládají i půdu jílovitou. Vyhovuje jim i pravidelná zálivka, vlhčí půda, ale ne přemokření. Kopretinám vyhovuje i občasné přihnojení organickými hnojivy. Kopretiny umístěné ve stínu špatně kvetou.

Letní i podzimní střih

Po odkvětu je důležitý včasný střih starých květů, protože rostlina pak dokáže vykvést ještě jednou vtémže roce, většinou v polovině září. Jinak kopretiny patří mezi dlouhověké trvalky, ale vyhovuje jim občasnérozsazenízhruba jednou za 2 až 3 roky.

I po podzimním odkvětu rostliny sestřihněte, aby se zbytečně nevysilovaly vytvářením semen.

Jak množit kopretinu velkokvětou

Rostliny se množí výsevem semen do výsevní misky, od března do června. Do volné půdy je vysaďte, až budou rostlinky dostatečně silné. První zimu po výsadbě semenáčky potřebují ochranu před mrazy, překryjte je proto netkanou textilií nebo chvojím. Mladé kopretiny vykvetou až vdalším roce.

Kopretina velkokvětá se množí i dělením trsů, obvykle brzy na jaře nebo od druhé poloviny srpna do září, aby nově vysazené rostliny stihly do zimy dobře zakořenit.

Kopretina velkokvětá na balkoně

Tento druh kopretiny se většinou pěstuje volněna záhonech, ale nevadí mu ani umístění vprostorném květináči. Přes léto pěkně poroste, vyžaduje jen pravidelnou zálivku a občasné přihnojení. Na podzim kopretinu velkokvětouvysaďte zpět do zahrady, pokud máte tu možnost. Ale i na balkoně dokáže přezimovat, pokud ji pěstujete vdostatečně velké nádobě, aby nevymrzla. Nádobu na zimu obalte polystyrenem nebo alespoň netkanou textilií.

Pokud ale chcete pěstovat kopretiny na balkoně, volte raději kopretinu pařížskou, která kvete mnoha barvami a pro balkony se perfektně hodí.

Kde zakoupit kopretinu velkokvětou

Kopretiny velkokvěté neboli zahradní zakoupíte ve všech zahradních centrech a většinou i vhobbymarketech, protože se jedná o velmi běžnou trvalku. Většinou ji však získáte i od sousedů, protože se velmi dobře množí.

Odolné trvalky jako kopretina tvoří základ každé zahrady. Staráte se o ně správně?


Přečtěte si také